اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آرایش حرفه ای صورت در فتوشاپ (قسمت اول)
makeup-1-cover

آرایش حرفه ای صورت در فتوشاپ (قسمت اول)

درود بر شما همراهان گرامی.

امروز با یکی دیگر از آموزش های فتوشاپ با عنوان آرایش چهره در فتوشاپ در خدمت شما دوستان گرامی هستم.

به علت حجم مطالب و قایل شدن زمان کافی برای شما تا تمرینات و آموزش ها را انجام دهید، من بخش آرایش صورت در فتوشاپ را به دو قسمت تبدیل کرده ام.

در قسمت اول یعنی همین آموزش به آرایش لب و گونه ها خواهیم پرداخت و در قسمت دوم از این آموزش، به تغییرات چشم ها و اطراف آن خواهیم پرداخت.

اکنون با بخش اول این آموزش در خدمت شما خواهم بود.

شاید برای شما بار ها پیش آمده باشد که بخواهید عکسی که در اختیار دارید را اندکی یا زیاد تغییر دهید یا بهتر بگویم آن را آرایش کنید. اگر شما نیز چنین خواسته ای دارید با من همراه باشید و مطالب این آموزش و قسمت دوم را بدقت خوانده و اجرا کنید.

به این نکات توجه زیادی داشته باشید:

 • نکته: برای انتخاب قسمت هایی از صورت که می خواهیم رنگ به آنها اضافه کنیم از ابزار polygonal-lasso-tool(polygonal lasso tool) استفاده میکنیم. این ابزار را میتوانید از کلیک بر روی ایکون آن که در نوار ابزار سمت چپ برنامه قرار دارد و یا با فشردن کلید L مورد استفاده قرار دهید.
 • برای انتخاب کردن قسمتی از عکس که در دو نقطه متفاوت قرار دارند، ابتدا یک قسمت را انتخاب کرده و سپس با فشردن کلید Shift و اولین کلیک (پس از اولین کلیک کلید Shift را رها کنید) اقدام به انتخاب نمودن جای دیگری از تصویر کنید.فشردن کلید شیفت این امکان را به شما خواهد داد تا بدون اینکه قسمت اول را که انتخاب کرده اید از حالت انتخابی خارج شود، قسمتی دیگر را نیز انتخاب کنید.
 • اگر قسمتی از تصویر را انتخاب کرده اید و میخواهید تکه ای از داخل قسمت انتخابی را از این حالت خارج کنید، کافی است از کلید Alt استفاده کنید (پس از اولین کلیک کلید Alt را رها کنید) و شروع کنید قسمتی را که باید از این حالت خارج شود را دور گیری (انتخاب معکوس) کنید.
 • در نظر گرفتن اسم برای لایه های ایجاد شده صرفا برای آموزش و اشتباه نگرفتن لایه های ایجاد شده بوده و کاربرد دیگری ندارند.

مرحله اول:

در این مرحله باید شما عکسی را که میخواهید تغییر دهید را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید.من برای این کار از عکس زیر استفاده کرده ام. زیرا در نظر دارم در نهایت با ترکیب چند آموزش این عکس را بطور کلی تغییر داده و به یک عکس زیبا با چهرهای میکاپ نموده تبدیل نمایم!

makeup-1-1

برای دیدن عکس در سایز واقعی اینجا کلیک کنید.

پس از باز کردن عکس در برنامه فتوشاپ ، باید یک لایه جدید روی تصویر ایجاد کنیم. برای این کار یا از شکل لایه جدید که در پایین کادر لایه ها قرار دارد استفاده کنید و یا از کلید های ترکیبی Ctrl+Shift+N استفاده نمایید. نام این لایه را لب (Lab) میگذاریم.

makeup-1-2

بر روی عکس زوم کنید تا جایی که خط های دور لب به آسانی دیده شده و بتوانید با ابزار polygonal lasso tool  دور لب را انتخاب کنید. به این دلیل که دندان نیز دیده میشود و بخواهیم سفیدی دندان را حفظ کنیم، برای این نوع از عکسها اطراف لب را در یک مرحله انتخاب و سپس با گرفتن کلید Alt (نکته های ابتدایی که در بالا ذکر شدند) قسمت داخلی را که دندانها در آن قرار دارند را از حالت انتخابی خارج میکنیم و سپس به رنگ کردن لب خواهیم پرداخت و اگر لب ها بسته باشند طی یک مرحله این کار انجام میشود.

makeup-1-3

سپس یک براش با سایز مناسب انتخاب کنید و داخل قسمت های انتخاب شده روی لب را رنگ کنید. برای این کار دقت لازم نیست زیرا رنگ از قسمت انتخاب شده بیرون نخواهد رفت. من برای این کار از رنگ قرمز با کد (e8001b#) استفاده کرده ام.

makeup-1-4

makeup-1-5

پس از رنگ آمیزی به کادر لایه ها مراجعه کنید و Blending mode این لایه را روی Overlay تنظیم کنید و بعد به کادر Fill در همان محل مراجعه کرده و مقدار آن را آنقدر کاهش دهید که حالت و برامدگی و فرورفتگی های لب با رنگ یکدست شوند. من در این آموزش مقدار آن را 40 در نظر گرفته ام.

makeup-1-6

حال باید به مسیر Filter->Blur->Gussisn blur  رفته و لایه رنگ را آنقدر مات کنید تا حالت لب و رنگ روی آن طبیعی و آمیخته شوند. در اینجا من مقدار آن را روی 4 تنظیم کرده و به نتیجه دلخواه رسیده ام.

makeup-1-7

اکنون قسمت های انتخابی را با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+D از حالت انتخاب خارج کنید تا تصویر نهایی زیر برای لب ظاهر شود.

makeup-1-8

مرحله دوم:

در این مرحله میخواهیم اندکی سایه بر روی گونه ها ایجاد کنیم.

برای این کار یک لایه جدید دیگر تشکیل داده و نام آن را (Gooneh) میگذاریم.

makeup-1-9

حال باید یک براش نرم  با درجه سختی Hardness=0)0%) و سایز مناسب که من از سایز30 استفاده کرده ام انتخاب کنید.

makeup-1-10

سپس بر روی گونه، جا هایی که باید سایه ایجاد شود را توسط این براش رنگ آمیزی کنید.(رنگ قرمز با کد e8001b#)

makeup-1-11

سپس به مسیر Filter->Blur->Gussisn blur بروید ومقداری مناسب تاری بر روی لایه رنگ ایجاد کنید. برای طبیعی جلوه دادن هر چه بیشتر سایه به مسیر Filter->Blur->Motion blur رفته و مقداری ماتی از این طریق نیز ایجاد کنید تا رنگ ها بطور نرم بر روی گونه ها پخش شوند.

در اینجا Gussian Blur را (14=Radius) و برای Motion Blur مقادیر(Angel=0 و distance=10) را در نظر گرفته ام. البته این مقادیر به تناسب عکس و نیاز شما باید تغییر کنند.

makeup-1-12

makeup-1-13

سپس به کادر لایه ها بازگردید و مقدار Fill را به نسبت متناسب تغییر دهید تا سایه مورد نظر ایجاد شود. من برای این عکس مقدار Fill را به 20 کاهش داده ام.

makeup-1-14

تصویر نهایی به شکل زیر ایجاد میشود.

makeup-1-15

پس از انجام این آموزش بر روی عکس میتوانید از لینک موجود بر روی همین متن به قسمت دوم آرایش صورت که شامل تغییرات برروی چشم (سایه پشت چشم، خط چشم و تغییر رنگ و …) میشود مراجعه کنید.

امید وارم از این آموزش تا اینجا راضی بوده باشید. تا قسمت بعدی همین آموزش که باز هم در خدمت شما خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱۳ دیدگاه

 1. خیییییییییییییییییییییییییییلی ممنون خییییلی ممنون
  نمیدونم چطوری تشکر کنم مشکل بزرگی داشتم که با آموزش شما حل شد
  یک در دنیا و صد در آخرت خدا عوض خیر بهتون بده;)

 2. سپاسگذارم.به امید موفقیتهای روز افزون

 3. نمیشه کمک کنید وقتی من ctrl+dرو می زنم عکس به حالت اولیه بر نمی گرده. آخه چرا

 4. وقتی من ctrl+dرو می زنم عکس به حالت اولیه بر نمی گرده. آخه چرا

 5. عالیییییییییییییییییییییییییییی بووووووووووود

 6. خیلی خوب بود مرسی

 7. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  بوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

  مرررررررررررررررررررررررررسیییییییییی

 8. خیلی عااالی بوووددد ممنون

 9. تو تمام دنیا مثل شما کمه هرچی به بندگان خدا بیشتر یاد مد دهید خدا هم شما را بیشتر عطا میکند

 10. خیلی خوب بود.اگه میشه یه راه بگید برای گونه گذاری صورت های لاغر

 11. سلام عالیییی بود تشکر

 12. متشکرم از آموزش بسیار عالی و کاربردی شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*