اخبار سایت
در بین تمامی مردم تنها عقل است که عادلانه تقسیم شده، زیرا همه فکر می کنند به اندازه کافی عاقلند - رنه دکارت
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول
آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-کاور

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول

درود بر شما هراهان گرامی در این آموزش که با عنوان آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی از وب سایت آموزشی هنر دیجیتال منتشر شده است قصد داریم تا به همراه شما عزیزان به بررسی و آموزش چگونگی تایپ ده انگشتی در کامپیوتر بپردازیم. با ما همراه باشید.

آنچه در قسمت اول این آموزش با آن آشنا خواهید شد:

آشنایی با کلید های موجود در صفحه کلید
سطر پایگاه و چگونگی قرارگیری انگشتان دو دست

مقدمه:

تایپ سریع و یا ده انگشتی برای کاربرانی که نیاز به تایپ های طولانی دارند و این کار را به دفعات تکرار میکنند دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد و باعث صرفه جویی در وقت کاربر گشته و حتی میتواند دقت عمل تایپ را نیز بالا ببرد. به همین منظور ما قصد داریم در این آموزش به چگونگی عملکرد کلیدها در صفحه کلید، انواع تعاریف مهم در این زمینه و آشنایی با اصول آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با کلید های موجود در صفحه کلید

یکی از اصول تایپ ده انگشتی شناخت کامل کلیدهای موجود در صفحه کلید میباشد. در این آموزش قبل از توضیحات نحوه تایپ ده انگشتی به بررسی و شناخت یکی از مهمترین مقدمات تایپ، یعنی کلیدها و کاربرد هرکدام از آنها خواهیم پرداخت.

ﻛﻠﻴﺪﻫﺎی ﺣﺮوف: این کلید ها که در وسط صفحه کلید قرار دارند و از این کلید ها برای تایپ متن (وارد کردن حروف) در سند استفاده میشود. این کلیدها در سه سطر قرار گرفته اند و دلیل نامرتب بودن این حروف کاربرد هرکدام از کلید ها میباشد. در سطر وسط پرکاربردترین کلید ها در اختیار کاربر قرار گرفته اند و در سطر اول و سوم کلیدهایی با کاربرد کمتر قرار دارند.

کلید اعداد: این کلید ها برای وارد کردن اعداد در سند کاربرد دارند. این کلید ها که شامل ده کلید (0 تا 9) میباشد در یک سطر و در قسمت بالایی کلیدهای حروف قرار داده شده اند.

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-1

کلیدهای ترکیبی: در صفحه کلید سه کلید Ctrl، Shift و Alt قرار دارند که با فشردن تنهای هرکدام از آنها هیچ عدد، حرف و یا کارکتر و نمادی در صفحه درج نمیشود. اما این سه کلید کاربرد متفاوتی دارند و استفاده از آنها بصورت ترکیبی کارایی جدیدی در اختیار کاربر خود قرار خواهد داد. مثلا برای تغییر زبان نوشتاری متن اگر در حالت تایپ فارسی قرار داشته باشید میتوانید با فشردن کلید ترکیبی Alt+Shift زبان را به انگلیسی تغییر داده و ادامه تایپ متن را به این زبان انجام داده و بلعکس.

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-2

اگر در حالت تایپ انگلیسی هستید و در حالت تایپ با حروف کوچک قرار دارید، فشردن همزمان کلید Shift و هرکدام از کلید حروف باعث میشود تا تایپ با حروف بزرگ (تا زمانی که کلید Shift را در حالت فشرده نگاه دارید) انجام شود.

1- کلید Tab: از این کلید برای ایجاد فاصله و پرش مکان نما به مقدار زیاد استفاده میگردد. اگر از کلید ترکیبی Shift+Tab استفاده کنید این پرش معکوس خواهد شد.

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-3

2- کلید Caps Lock: از این کلید برای بزرگ و یا کوچک کردن حروف تایپی در زبان انگلیسی استفاده میگردد. بدین ترتیب که با یکبار فشردن این کلید و روشن شدن چراغ آن حروف تایپ شده  بصورت حروف بزرگ (مثلا H،V) وارد خواهند شد و با فشردن دوباره این کلید و خاموش شدن چراغ آن حروف بصورت کوچک (مثلا h،v) تایپ خواهند شد.

3- کلید Space Bar: این کلید که بزرگترین کلید در صفحه کلید میباشد برای ایجاد فاصله خالی بین حروف استفاده میگردد. توجه داشته باشید که با فشردن چند باره این کلید فاصله بیشتر و بیشتر خواهد شد.

4- کلید Delete: از این کلید برای حذف حروف بعد از مکان نما استفاده میگردد.

5- کلید Back Space: از این کلید برای حذف آخرین حرف قبل از مکان نما استفاده میگردد. توجه کنید که با فشردن چند باره میتوانید به تعداد دلخواه حروف قبل از مکان نما را پاک کنید.

6- کلید Enter: فشردن این کلید باعث میگردد تا مکان نما به ابتدای خط بعدی رفته و آغاز کننده پاراگرافی جدید میباشد.

7- کلیدهای جهت دار: این کلیدها شامل چهار جهت اصلی به سمت بالا، پایین، چپ و راست میباشند و با استفاده از این کلیدها میتوان مکان نما را در یک سطر و یا بین سطرهای بالایی و پایینی مکان فعلی جابجا نمود.

کلید علایم: کلید علایم بصورت دو علامتی هستند که با فشردن کلید، علامت پایینی روی کلید تایپ خواهد شد و با فشرده نگاه داشتن کلید Shift و فشردن همان کلید، علامت بالایی روی کلید تایپ خواهد شد. به عنوان مثال دو علامت . و > روی یک کلید قرار داده شده اند. با فشردن این کلید ابتدا علامت پایینی یعنی (.) و با فشرده نگاه داشتن کلید Shift و فشردن همزمان همان کلید علامت (>) درج خواهد شد.

کلیدهای ماشین حسابی:

مجموعه ای از کلیدها شامل کلیدهای اعداد، ضرب، تقسیم، جمع، تفریق و Enter میباشند که به سبب جایگذاری آنها که همانند ماشین حساب میباشد به این نام شهرت یافته اند. از این کلید ها برای وارد کردن سریع اعداد استفاده میگردد. در قسمت بالایی این کلیدها کلیدی با نام Num lock قرار داده شده است که با فشردن آن میتوان آن را فعال و یا غیر فعال نمود. در صورتی که این کلید فعال باشد (چراغ آن روشن باشد) کلیدهای ماشین حسابی کارایی اصلی خود را انجام خواهند داد و در صورت غیر فعال بودن این کلید کارایی دوم هرکدام از این کلیدها در دسترس قرار خواهد گرفت که در ادامه به بررسی هرکدام از این کلیدها و عملکرد هرکدام خواهیم پرداخت.

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-4

Home: این کلید مکان نما را به ابتدای سطر جاری خواهد برد.

Page Up: با فشردن این کلید به صفحه قبل خواهید رفت.

Page Down: با فشردن این کلید به صفحه بعد خواهید رفت.

End: این کلید مکان نما را به انتهای سطر جاری خواهد برد.

کلیدهای چهار جهت اصلی که پیش تر با آن آشنا شدید.

سطر پایگاه: 

همانطور که قبلا گفته شد، کلیدهای حروف در سه سطر به ترتیب اهمیت و کاربرد آنها قرار گرفته اند. در این بین سطر میانی (وسطی) حروف را سطر پایگاه مینامند. توجه داشته باشید که انگشتان دست یک تایپیست حرفه ای باید همیشه در این سطر قرار گیرند و به همین دلیل به آن سطر پایگاه میگویند. یک تایپیست حرفه ای هیچگاه به صفحه کلید برای پیدا کردن حروف نگاه نمیکند بلکه تمامی تمرکز خود را صرف خواندن متنی که پیش روی اوست خواهد نمود. بنابراین انگشتان او باید بطوری قرار گیرند که بر  سطر پایگاه تسلط کامل داشته باشند. به همین دلیل بر روی حروف J و F دو برآمدگی وجود دارد که نشانگر محل قرار گیری صحیح انگشتان اشاره دست راست و چپ خواهد بود.

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-6

طریقه قرار گیری انگشتان دست راست به صورت (کمنت) و انگشتان دست چپ بر روی حروف (شسیب) قرار خواهند گرفت.

آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی-گام اول-5

در این حالت دو حرف (الف) و (لام) تحت پوشش هیچ انگشتی قرار نخواهند گرفت. برای تایپ حرف الف در فارسی یا H در انگلیسی (که بر روی یک دکمه قرار گرفته اند)، موقتا انگشت اشاره دست راست خود را بر روی این کلید برده و پس از تایپ این حرف دوباره انگشت اشاره خود را بر روی حرف (ت،J) برگردانید. همینطور برای تایپ حرف (ل و G) انگشت اشاره دست چپ خود را بر روی این کلید برده و پس از تایپ بر روی حرف F باز گردانید.

نکته: طریقه قرارگیری بدن و دستان شما باید بگونه ای باشد که بر صفحه کلید تسلط کامل داشته باشید.

امیدوارم از قسمت اول تایپ حرفه ای (ده انگشتی) رضایت کامل داشته باشید. با تمرین و تسلط یافتن به سطر پایگاه انگشتان دو دست خود را با کلیدها و محل قرارگیری حروف همسان سازید. در قسمت دوم آموزش به بررسی کلیدها و حروف زیر و بالای سطر پایگاه و همچنین سطر اعداد و سایر کلیدها خواهیم پرداخت. تا قسمت دوم این آموزش بدرود و موفق باشید.

برای مشاهده گام های دیگر این آموزش اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۲۲ دیدگاه

 1. ممنون عالی بود.اگه ادامه اش رو هم بگید خیلی عالی میشه

 2. تشکر از شما بخاطر مطالب خوبتان و زحمات شما

 3. salam.mantazeinjaropeyda kardam.cheghadi khuuuuuuuuuuuuuuuube.mamnooooooooooooooooooooon

 4. علیرضا عابدزاده

  سلام.بسیار عالی بود.لطفا هر چه سریع تر قسمت بعدی آموزش را هم بگذارید.و به من هم خبر دهید.

 5. ممنون از توضیحات مفیدتون.راستی شماچرا کراوات زدید یا بهتره بگم چرا این تصویرتون با این نوع پوشش رو انتخاب کردید.مگه حتما یه مهندس باید غرب زده وکراواتی باشه.

 6. چرا غرب زده؟؟؟؟؟مگه غیر از اینه که کت و شلوار از غرب اومده؟کراواتم باهاش بوده.فقط کراوات بده؟؟؟؟
  به نظر من کراوات یک چیز خیلی قشنگه خیلی هم قشنگه .مثل خیلی چیزای دیگه.

 7. سلام مرسی واقعا مطالب خوبی بود

 8. صنم خانم جهت اطلاعتون بگم کراوات در واقع مال ایرانی ها بوده از زمان هخامنشیان نه به این شکل و شمایل ولی اولین بار کراوات رو ایرانی ها استفاده میکردند اون هم دولت مردان و افراد مهم جامعه.

 9. چقدسخته من فکرنکنم بتونم یاد بگیرم.ولی بازم ممنون از زحماتتون.

 10. عالی بود با تشکر از مدیریت محترم سایت

 11. سلام نرم افزار جالبی هست نرم افزار ایرانی انگشتان طلائی تازگیا هم ساخته مخصوص آموزش تایپ ده انگشتی فارسیه امکاناتش خیلی زیاده کتاب فیلم بازی آموزشی و غیره داخل هست به دوستان توصیه می کنم این برنامه رو هم ببینن

 12. سلام پس چرا ادامه مطلب رو نمی زارید؟؟؟؟؟؟

 13. من همه روش هاروامتحان کردم بصورتی که شمامیگین که انگشتان اشاره روی کلیدfوjقراربگیره اصلا نمیشه صفحه کلیدرودید وجلوی حرکت دستارو هم میگیره.حالا میخوام بدونم که چطورمیشه تایپ کنم بدون اینکه به کیبوردنگاه کنم.من ۳تاوبلاگ دارم وتقریبا روزی ۴ساعت تایپ میکنم و۲ساله که هرروزاینکارومیکنم ولی هرگزنتونستم بدون دیدن
  کیبورد حتی حد و حدودجایگاه کلمات رو حدس بزنم واین مسئله خیلی کارموعقب انداخته.ولی سرعت تایپم زیادبدنیست ولی ممنون میشم اگه شما یادوستان عزیزیه راهنمایی کنن.من اصلا از این سایت بهره ای نبردم چون همون حرفای تمام سایتهای این موضوع رومیزنیدولی به هرحال سپاس اززحماتتون واگه بدردکسی خوردهم من ازتون ممنونم.

  • شما میتوانید باهر انگشت فقط یک حرف را در حالیکه چشمتان به کیبورد نباشد به اندازه یک صحه تایپ کنید .مثلا حرف چ که مربوط به انگشت کوچک دست راست میباشد .اینکار را با سایر حروف و سایر انشتان باهمین میزان تکرار انجام دهید
   امکان ندارد پس از این نیازی به نگاه کردن به صفحه کیبورد داشته باشید

  • سلام دوست عزیز فقط با تمرین و ممارست ک میتونید بدون نگاه کردن به صحفه کلید مطلبتون رو تایپ کنید، وقتی دارین تمرین میکنید اصلا به کیبورد نگاه نکنید و فقط حواستون به مانیتور باشه. البته اصول تایپ ده انگشتی روهم باید رعایت کنید ینی کلیدهای مربوط به حروف رو باید فقد از همون انگشت که معین شده استفاده کرد…تمرین هم سرعت شمارو بالا میبره و هم بدون نگاه کردن میتونید تایپ کنید مثل من.

  • چون از اول همش به کیبورد نگاه کردین عادت شده براتون باید خیییلی تمرین کنین تا یاد بگیرین.
   منم تایپم خیلی سریعه ولی ده انگشتی نیست

 14. سلام خسته نباشید بخاطر سایت خوبتون ممنون بهترین مطالبی بود که توی چند مدت که دنبال تایپ سریع هستم خوندم واقعا ممنون

 15. سلام آموزشی خوبی بود, دوستانی که میگن یادگیری تایپ سخته اره کمی سخته فقط اگه درست تمرین کنید و از راه درستش برید براتون خیلی آسون و لذت بخش میشه بطوری که با تایپ کردن حال می کنید. به نظر من بهترین راه استفاده از نرم افزارهای آموزش تایپ هست من خودم از نرم افزار انگشتان طلائی استفاده می کنم و خیلی نرم افزار کامل و جالبی هست.
  سپاس از وقتی که می زارین.

 16. سلام من تازه با ساییتون آشنا شدم.
  شدیدا بهتون خدا قوت می گم. ?

  یه توصیه داشتم خدمت دوستان !
  حتما بعد از کمی آشنایی با ورد سراغ تایپ سریع و ده انگشتی برید که خیلی خیلی به دردتون می خوره سرعت تایپتون رو خیلی بالا می بره و بدون نگاه کردن به کیبورد می تونید در کمترین زمان ممکن صفحات طولانی رو تایپ کنید.

  نرم افزارهای خیلی خوبی داخل ایران ساخته شده فقط کافی داخل گوگل جستجو سرچ کنید “نرم افزار آموزش تایپ” سعی کنید نرم افزار رو انتخاب کنید که هم تایپ فارسی و هم انگلیسی رو آموزش بده و هم گزارشگیری داشته باشه.

  پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*