اخبار سایت
به راهت ادامه بده ! اگر قرار باشد بایستی و به طرف هر سگی که واق واق میکند سنگ پرتاب کنی هرگز به مقصد نمیرسی... - لورنس استرن
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد
آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-کاور

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد

در این آموزش قصد داریم به بررسی نحوه تایپ فرمولهای ریاضی در مایکروسافت آفیس ورد پرداخته و برخی از تنظیمات اصلی آن را برای شما عزیزان شرح دهیم.

مقدمه:

حتما با نرم افزار ورد و قابلیت های بیشمار آن در تایپ و ایجاد اسناد آشنایی دارید. این نرم افزار علاوه بر قابلیت های بسیار زیادی که دارد کاربران خود را قادر خواهد ساخت تا بواسطه گزینه ها و فرمولها و…. ای که بصورت پیش فرض در آن قرار داده شده است به تایپ و ایجاد اسناد ریاضی بپردازند تا جایی که کاربران میتوانند علاوه بر ویرایش و شخصی سازی ساختار فرمولهای پرکاربردی که در آن گنجانده شده است، به ایجاد و تایپ فرمولی جدید در اسناد ریاضی بپردازند. من علیرضا مقدم هستم و قصد دارم تا به همراه شما به بررسی انجام این کار در آفیس ورد بپردازم. با من همراه باشید.

نکته: تصاویر زیر در ورد 2013 تهیه شده اند اما این آموزش در وردهای 2007 ، 2010 و 2013 کاربرد دارد.

فرمول نویس با استفاده از فرمول های پیش فرض ورد

در این روش با استفاده از ساختارهای فرمولی ای که بطور پیش فرض در این نرم افزار گنجانده شده اند میتوانید به تایپ و ایجاد فرمول مورد نظر خود بپردازید. برای تایپ فرمول های ریاضی به این روش ابتدا از سربرگ INSERT به کادر گروه Symbols مراجعه نمایید و از این کادر گروه بر روی فلش کوچک کناری گزینه Equation کلیک کنید.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-1

نکته: توجه داشته باشید که در صورت کلیک بر روی گزینه Equation مستقیما به بخش تایپ فرمول جدید راه خواهید یافت.

با کلیک بر روی این فلش کادر زیر مجموعه ها باز خواهد شد که بنا به نیاز خود میتوانید نوع و اسکلت فرمول نویسی را انتخاب کرده و سپس به ویرایش و شخصی سازی اطلاعات و نمادهای آن بپردازید. این ویرایش توسط ابزارها و نمادهای مختلف در سربرگی جدید با نام DESIGN در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-2

وارد کردن فرمولی جدید

برای وارد کردن فرمولی جدید بدون استفاده از اسکلت بندی های پیش فرض موجود در ورد دو راه وجود دارد.

در راه اول کافیست از سربرگ INSERT به کادر گروه Symbols بروید و مستقیما بر روی گزینه Equation کلیک کنید.

راه دوم این است که برای نوشتن فرمول جدید پس از کلیک بر روی فلش کوچک کناری گزینه Equation در کادر گروه Symbol و باز شدن کادر مربوطه، گزینه Insert New Equation را انتخاب کنید.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-3

با استفاده از دو روش بالا کادری جدید برای تایپ فرمول ریاضی درون صفحه باز خواهد شد. همزمان با باز شدن این کادر سربرگی جدید با نام DESIGN باز خواهد شد که ابزارها و امکانات لازم را برای نوشتن فرمول جدید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-4

آشنایی با سربرگ DESIGN

با وارد کردن یکی از فرمول های پیش فرض ورد و یا اقدام به تایپ کردن فرمولی جدید، سربرگی جدید با نام DESIGN باز خواهد شد که همانطور که قبلا گفته شد ابزارها و گزینه های لازم را در اختیار کاربران خود برای ویرایش و یا تایپ یک فرمول جدید در اختیار آنها قرار خواهد داد.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-5

این سربرگ شامل گزینه های زیر میباشد:

در کادر گروه Tools

Equation .1 : با کلیک بر روی این گزینه به همان کادر ساختارهای اولیه فرمولی و گزینه های more Equation From Office.com در ورد 2010 و 2013 و  Save Selection To Equation Gallery دسترسی خواهید داشت.

2. Professional: این گزینه در حالت پیش فرض برای درج فرمولها فعال میباشد که بواسطه این گزینه فرمولها بصورت کامل و شکل واقعی خود درج خواهند شد.

3. Linear : با انتخاب این گزینه فرمول درج شده بصورت خطی تغییر شکل خواهد داد.

4. Normal Text : پس از انتخاب کامل فرمول و با انتخاب این گزینه فرمول را درحالت نرمال قرار خواهید داد و در این حالت میتوانید تغییراتی از جمله تغییر فونت، اندازه فونت، تراز بندی و… آن را با مراجعه به کادر گروه Home تغییر داده و شخصی سازی نمایید.

5. در کادر گروه Symbols شما به انواع نمادهای مختلف برای درج در فرمول دسترسی خواهید داشت.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-6

6. در کادر گروه structures شما قادر خواهید بود تا ساختارهای فرمولی از جمله، براکت ها، لوگاریتم و لیمیت ها، توابع، رادیکالها و… را انتخاب نمایید و ساختار فرمولی خود را تشکیل داده و فرمول را تایپ کنید.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-7

ذخیره سازی فرمول جدید در ورد

شاید شما پس از درج فرمولی جدید با ساختاری جدید، نیاز داشته باشید تا مکررا در سند جاری و یا اسنادی که در آینده تشکیل خواهد داد از این نوع ساختار فرمولی استفاده نمایید. در نرم افزار ورد برای جلوگیری از اتلاف وقت کاربران به منظور تایپ دوباره چنین فرمولهایی این امکان در نظر گرفته شده است که بتوانند ساختار جدیدی را که خود ایجاد نموده اند را ذخیره سازی نمایند و در اسناد دیگر بتوانند از آن استفاده کنند.

برای این کار کافیست فرمولی را که تایپ کرده اید و قصد ذخیره سازی آن را دارید، انتخاب کرده سپس بر روی گزینه Equation در سربرگ DESIGN کلیک کنید و با باز شدن کادر زیر مجموعه ها، گزینه …Save Selection To Equation Gallery را انتخاب نمایید.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-8

در این حالت پنجره ذخیره سازی زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که در این پنجره میتوانید محل ذخیره سازی فرمول (که بهتر است در محل Building Block باشد) و نام فرمول و… را انتخاب کرده و با انتخاب گزینه OK اقدام به ذخیره سازی فرمول خود نمایید.

آموزش کامل تایپ فرمول ریاضی در ورد-9

برای بازیابی و استفاده دوباره از فرمول ذخیره شده کافیست به محل ذخیره سازی فرمول رفته و آن را انتخاب نمایید. همانطور که قبلا گفته شد بهتر است این محل که در حالت پیش فرض بر روی Building Block قرار داده شده است تغییری داده نشود. در این صورت پس از ذخیره سازی فرمول میتوانید از راهی که در قسمت اول این آموزش گفته شد (فرمول نویس با استفاده از فرمول های پیش فرض ورد) بروید و با باز کردن فرمول های ذخیره شده، فرمول خود را بیابید و از آن استفاده کنید.

امیدوارم این آموزش مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. تا آموزشی دیگر بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۷۲ دیدگاه

 1. سلام
  نمیدونم مشکل وورد من کجاست که جدیدا سربرگ DESIGN نمیاد برام و دارم
  میشه راهنماییم کنید؟؟؟؟

 2. خدا خیرت بده داداش

 3. با سلام و خسته نباشید؛ در ورد ۲۰۱۳ در قسمت Insert و Symbols تب Equation غیر فعال است.

 4. سلام من فرمول هام رو نوشتم .الان می خوام فونتشون رو تغییر بدم چی کار باید انجام داد؟

 5. سلام .دمتون گرم عالی بود

 6. سلام چرا وقتی میخوام فرمول بنویسم توان و اندس فعال نیسن؟ از کجا توان و اندیس رو بزارم لطفا کمکم کنین

 7. خیلی خوب بود…ممنون

 8. خیلی کمکم کرد..ممنون

 9. سلام
  فراموش کرده بودم فرمولها رو چه جوری تایپ کنم . ممنون از لطفتون

 10. سلام با تشکر از شما
  یک سوال دارم
  وقتی فرمول ها رو می زنم داخل هم میرن(فرمولb بعد از نوشته شدن روی فرمولa قرار میگیره) و به هیچ عنوان نمی تونم جابجا کنم

 11. مرتضی نظرپور

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان در گروه هنر دیجیتال
  مطلب آموزش کامل تایپ فرمول ها در ورد بسیار مفید بود اما چند سوال از خدمتتان دارم که خواهشمندم زحمت کشیده ولطف کنید پاسخ دهید.
  ۱- برای نوشتن نام راس ها در شکل های هندسی مثلا نام راس های مثلث چگونه باید از این قسمت استفاده کرد؟
  بنده در word2003 این کار را بسیار راحت انجام می دهم اما در ۲۰۰۷و۲۰۰۱۰ و… بسیار مشکل دارم
  ۲- چگونه می توان تنظیمات پیش فرض ورد را تغییر داد؟

 12. سلام عالی بود لطفآ نحوه نوشتن کلمات دو خطی هم بگید مثل اعداد طبیعی که Nیه خط کنارشه چجوری خط دارش کنیم

 13. عالی بود. خیلی به کارم اومد. سپاسگزارم

 14. عالــــــــــــــــــــــــــــی بود خیلی ممنونم .

 15. سلام ببخشید اگر بخواهیم قسمت هایی از فرمول رو خط بزنیم مثلا دو عدد در صورت ومخرج رو ساده کنیم تو اکویشن ورد اینکار رو چطوری باید انجام بدیم؟؟؟؟ گزینه ای برای اینکار وجود نداره در حالی که تو مث تایپ همچین گزینه ای هست.

 16. سلام. بسیار مفید بود. متشکرم.
  برای شماره گذاری فرمول های ریاضی باید چی کار کرد؟

 17. ممنون از اطلاعاتتون

 18. وقتی یوتیوب در دسترس نباشه همچین آموزشایی بیشترین کارآیی رو دارن ، ممنون آقای مقدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*