اخبار سایت
به راهت ادامه بده ! اگر قرار باشد بایستی و به طرف هر سگی که واق واق میکند سنگ پرتاب کنی هرگز به مقصد نمیرسی... - لورنس استرن
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ

درود بر شما همراهان گرامی. امروز هم در خدمت شما عزیزان هستم با یکی دیگر از آموزش های مربوط به نرم افزار فتوشاپ با عنوان آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ.

امیدوارم تا پایان همراه من باشید

نکته : کلیه نام های در نظر گرفته شده برای لایه ها برای سهولت در امر آموزش بوده و نام گذاری آنها ارزش دیگری نخواهد داشت.

مرحله اول :

در این مرحله شما باید تصویر انتخاب شده برای این کار را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید. من برای این افکت زیبا از تصویر زیر استفاده خواهم کرد. سایز این تصویر 550×390 بوده و نام آن در کادر لایه ها Background می باشد.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-1

مرحله دوم :

اکنون باید یک لایه جدید ایجاد کنیم. برای این کار میتوانید بر روی دکمه New Layer در زیر کادر لایه ها کلیک کرده و یا از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+N استفاده نمایید. از این پس نام این لایه در کادر لایه ها Frame خواهد بود.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-2

از نوار ابزار سمت چپ برنامه ابزار Pencil را انتخاب کنید و از نوار تنظیمات این ابزار در پنل بالایی برنامه سایز این ابزار را 10 و با درجه سختی 100% تنظیم نمایید. حال به کادر رنگ ها رفته و رنگ پیش زمینه را به رنگ سفید با کد رنگی ffffff# تغییر دهید.

نکته بسیار مهم : توجه داشته باشید که سایز ابزار Pencil با توجه به سایز عکس و نیاز شما باید تغییر کند. زیرا قاب بین تصویر رنگی و سیاه و سفید با این سایز ایجاد خواهد شد.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-3

حال از نوار ابزار سمت چپ برنامه ابزار Rectangle Tool را انتخاب نمایید و پس از انتخاب این ابزار به نوار تنظیمات این ابزار در پنل بالایی برنامه رفته و نوع این ابزار را به Path تغییر دهید.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-4

مرحله سوم :

در حالی که روی لایه Frame هستید اقدام به کشیدن قاب تصویر رنگی نمایید. برای این کار در حالی که ابزار Rectangle Tool در حالت انتخاب شده میباشد، به روی نقطه دلخواه و مناسب بر روی تصویر کلیک کنید و بصورت همزمان اقدام به دراگ کردن مستطیل ایجاد شده نمایید تا جایی که خط اصلی قاب تصویر رنگی شکل گیرد.

برای این آموزش، در تصویر زیر نقطه شروع و پایان عملیات دراگ و کادر ایجاد شده آن نمایش داده شده است.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-5

حال به روی تصویر رفته و کلیک راست کنید و از کادر باز شده گزینه Stroke Path را انتخاب نمایید و از پنجره باز شده بر روی فلش کوچک کناری کادر Tool کلیک کنید و نوع ابزار را Pencil انتخاب نمایید و سپس تنطیمات انجام شده را تایید کنید.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-6

حال کلید Delete از کیبورد را بفشارید تا خط ایجاد شده حذف گردد و قاب ایجاد شده شکل پایانی را به خود بگیرد. سپس کلید ترکیبی Ctrl+T را بفشارید و پس از ظاهر شدن کادر Free Transform اقدام به کج کردن این قاب به میزان دلخواه و مورد نیاز نمایید و با فشردن کلید Enter از کیبورد این تغییر را تایید و ثبت نمایید..

شکل نهایی قاب ایجاد شده بصورت زیر خواهد بود.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-7

مرحله چهارم :

توجه داشته باشید که زمینه اصلی تصویر باید به حالت Black & White تغییر کند. اما قبل از انجام این کار لازم است قسمتی از تصویر را که میخواهیم رنگی باقی بماند انتخاب کنیم.

برای این کار ابتدا از کادر لایه ها به روی لایه با نام Background بروید و سپس ابزار Polygonal Lasso Tool را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کنید.

حال توسط این ابزار دور تا دور آن را با کلیک کردن بر چهار گوشه قاب ایجاد شده انتخاب نمایید.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-8

پس از این کار با فشردن کلید ترکیبی Ctrl+J قسمت انتخاب شده کپی و در لایه ای جدید قرار خواهد گرفت. نام این لایه از این پس Copy خواهد بود.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-9

مرحله پنجم :

حالا از کادر لایه ها لایه با نام Background را دوباره انتخاب کنید و سپس به مسیر Image->Adjustments->Black & White بروید تا تصویر بک گراند شما به صورت سیاه و سفید تغییر رنگ دهد.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-10

نکته بسیار مهم : درصورتی که تصویر سیاه و سفید شده توسط شما از کیفیت و روشنایی مطلوب و مورد پسند شما برخوردار نبود، و چنانچه میخواهید از روش های دیگر و حرفه ای تر برای سیاه و سفید کردن تصویرتان استفاده کنید، به روی لینک موجود روی این متن کلیک کرده تا به آموزش روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید رجوع کرده و اطلاعات بیشتری بدست آورید.

خوب در نهایت پس از انجام تغییرات لازم و مراحل گفته شده، تصویر نهایی زیر حاصل خواهد شد.

آموزش جلوه عکس رنگی در سیاه و سفید در فتوشاپ-11

امید وارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا آموزشی دیگر که باز هم در کنار شما دوستان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱ دیدگاه

  1. با سلام خیلی مطالبتون عالی بود خیلی به من کمک کرد بازم تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*