اخبار سایت
چون عاشقی آمد، سزاوار نباشد این گفتار که : خدا در قلب من است، شایسته تر آن که گفته آید : من در قلب خداوندم - جبران خلیل جبران
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش روشن کردن عکس های تیره و تار در فتوشاپ
dark-light-cover

آموزش روشن کردن عکس های تیره و تار در فتوشاپ

درود بر تمامی دوستان گرامی.

شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده که با دیدن عکس های خود بگویید: حیف این عکس! خیلی قشنگه فقط کیفیتش…

نگران نباشید وآرامش خود را حفظ کنید. من در این آموزش همراه شما خواهم بود با آموزش تغییر نور و تاری عکس ها در بر نامه فتوشاپ.بدین تر تیب که شما با آموزش امروز قادر خواهید بود که عکس های قدیمی یا با کیفیت پایین از نظر تیرگی و روشنایی را که در اختیار دارید، تنها با چند حرکت ساده در این برنامه تبدیل به عکسی با روشنایی ویا تیرگی دلخواه خود نمایید و مورد استفاده قرار دهید.

همراه من باشید…

این کار تنها در چند مرحله ساده قابل به انجام شدن است که در ابتدا شما باید عکس مورد نظر خود را انتخاب کرده و توسط برنامه Adobe Photoshop باز کنید.برای باز کردن عکس ها در این برنامه کافیست پس از نصب برنامه فتوشاپ بر روی کامپیوتر خود، بر روی عکس دلخواه کلیک راست کنید و از پنجره باز شده گزینه Open With… را انتخاب کرده و از پنجره باز شده گزینه Adobe Photoshop را انتخاب کنید ویا پس از باز نمودن برنامه فتوشاپ به نوار ابزار بالای برنامه مراجعه کرده و سربرگ File گزینه Open را انتخاب نمایید و از کادر باز شده در کامپیوتر خود، عکس را یافته و با فشردن گزینه Open در زیر کادر عکس مورد نظر را در برنامه باز کنید.من این عکس را انتخاب کرده ام.

dark-light-1

1-در ابتدا به تیرگی و روشنایی عکس ها می پردازیم:

  • برای این کار کافیست از نوار ابزار بالای برنامه، به سربرگ image بروید و از کادری که در زیر این سربرگ باز میشود Adjustment و سپس گزینه Level را انتخاب نمایید.
  • برای ساده تر شدن کار کافیست از کلید ترکیبی Ctrl + L استفاده کنید.

dark-light-2

از پنجره باز شده level بر روی فلش هایی که در زیر نمودار با نام Input Levels قرار داده کلیک کرده و به با حرکت دادن این فلش ها به دوسمت کار تیرگی و روشنایی را انجام دهید. لازم به ذکر است با کشیدن فلش سمت راست قادر هستید تا عکس خود را روشن و با کمک فلش سمت چپ عکس را تیره نمایید.البته فلش وسط نیز این کار را انجام میدهد. توجه داشته باشید که فلش سمت راست رنگ های روشن را بیشتر روشن و تیره را کمتر روش میکند تا تعادل رنگی و روشنایی عکس بهم نخورد و فلش سمت چپ این کار را بلعکس برای رنگ های تیره انجام خواهد داد.

dark-light-3

بهتر است به گزینه OutPut Levels دست نزنید زیرا این گزینه نور تمامی قسمت های عکس را به یک میزان تیره و روشن خواهد کرد!

نکته: برای کار های حرفه ای تر می توانید ، مثلا در عکس های RGB بطور جداگانه هر کدام از این رنگها را روشن و یا تیره کنید.بدین ترتیب که از گزینه Channel که در تصویر بالا (کادر levels) پنجره RGB را باز کنید و با انتخاب رنگی که روشنایی آن را می خواهید تغییر دهید ، R )red) و یا G) green) و یا B) Blue ) کلیک کرده و به ترتیب ذکر شده در بالا روشنایی همان رنگ را تغییر دهید(با این کار تنها همان رنگ در عکس را تیره و روشن میکنید).

حال شما عکسی با روشنایی بیشتر از عکس اولیه خود خواهید داشت. اگر عکس شما تار نیز هست، ادامه آموزش را بخوانید و عمل کنید تا تاری عکس را نیز از بین برده و در برخی از عکس ها کمتر کنید. و اگر عکس با تغییر نور آماده شده ، آن را ذخیره کنید.

dark-light-5

2-برای رفع تار ئبودن عکس بدین ترتیب عمل می کنیم که:

ابتدا از سربرگ Filter به گزینه Sharpen و سپس Smart Sharpen  بروید.

dark-light-6

از پنجره باز شده با تغییر مقاددیر Amount و Radius را تغییر دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

dark-light-7

توجه کنید که در زیر نوار این دو گزینه کادر کوچکی قرار دارد که در کنار آن Remove نوشته شده است. در حالت عادی که شما عکس را باز کرده اید این گزینه بر روی Gaussian Blur قرار گرفته. این گزینه برای از بین بردن تاری هایی که از بالا به پایین (عمودی) عکس ایجاد شده استفاده میگردد. با کلیک بر روی فلش سمت راست این کادر دو گزینه Lens blur وMotion Blur  را مشاهده خواهید کرد. با انتخاب lens Blur  تاری یکدستی که بر روی عکس که ممکن است بر اثر زوم غیر استاندارد باشد و با استفاده از Motion Blur تاری های افقی عکس را ازبین ببرید.البته لازم است بگویم که کادر در این پنجره قرار دارد که عکس در آن نمایش داده می شود. بوسیله این کادر قادر خواهید بود تغییراتی را که در عکس اعمال کنید را مشاهده کنید.

dark-light-8

نتیجه نهایی کار به شکل زیر است. با یک مقایسه ساده بین این عکس و عکس اول، تفاوت ها را احساس خواهید کرد.

dark-light-9

امیدوارم از این آموزش نهایت استفاده را ببرید. زیرا همیشه عکس هایی هستند که ما بخواهیم کیفیت آنها را بهتر کنیم!

تا آموزشی دیگر که در خدمت شما باشم، بدرود.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۲۵ دیدگاه

  1. باسلام.
    دیدم همه دارند تشکر می کنند گفتم شاید دیگه نیازی به تشکر من نباشه اما دیدم بی انصافیه که لطف شما را نادیده بگیرم. واقعاْ آموزشتون عملی ، راحت و ساده بیان میشه.امیدوارم همیشه سالم و سلامت و خیرمند باقی بمونید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*