اخبار سایت
بزرگترین لذت در زندگی انجام کاریست که دیگران میگویند: تو نمیتوانی! - رومن پولانسکی
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش ساخت انعکاس اجسام در فتوشاپ
reflection-cover

آموزش ساخت انعکاس اجسام در فتوشاپ

درود بر شما همراهان عزیز. امروز باز هم در خدمت شما هستم با آموزش ساخت انعکاس اجسام در فتوشاپ. با من همراه باشید.

همانطور که میدانید انعکاس دادن به تصاویر و اجسام (reflection) به همان اندازه که کاری ساده میباشد ، کاری بسیار کاربردی در کارهای گرافیکی نیز هست و از اهمیت خاصی هم بر خوردار است. در بسیاری از تبلیغات، معرفی اجناس، لوگو ها و … از این انعکاس بهره برده و جلوه ای دوچندان را در کار ایجاد میکنند. شما نیز برای آموختن نحوه ایجاد این انعکاس ها با من همراه باشید.

نمونه آماده شده یک انعکاس را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.

reflection-1

مرحله اول:

در ابتدا باید عکس جسم و یا تصویر مورد نظری را که باید برای آن انعکاس ایجاد کنید را در برنامه فتوشاپ باز کنید. برای این کار عکس های بدون پشت زمینه (PNG) از بهترین تصاویر میباشند اما اگر انعکاس جسمی را که خواستید ایجاد کنید دارای پشت زمینه باشد، کل تصویر این انعکاس را به خود خواهد گرفت بنابراین در ابتدا اقدام به بریدن جسم مورد نظر از عکس بنمایید!

در این آموزش من از عکس xperia sp و با نام Sony و سایز 250X480 استفاده خواهم کرد.

 

reflection-2

مرحله دوم:

نکته: برای ایجاد انعکاس ها بیشتر از زمینه مشکی استفاده میشود. دلیل  این انتخاب این است که انعکاس و تصاویر بر روی رنگ های تیره و مخصوصا مشکی از جلوه خاصی بر خوردار میشوند اما این بدین معنی نیست که بر روی زمینه با رنگهای دیگر قابل اجرا نباشد.

برای این آموزش من رنگ سیاه را برای تصویر زمینه در نظر گرفته ام.

حال باید یک صفحه جدید با رنگ مشکی بسازیم. برای این کار از سربرگ File گزینه New را انتخاب کنید و یا از کلید ترکیبی Ctrl+N استفاده نمایید. در پنجره باز شده ابعاد مورد نظر را انتخاب کنید و با تایید تغییرات پنجره ای جدید در برنامه باز خواهد شد. حال رنگ این لایه را مشکی کنید. (من زمینه مشکی ایجاد شده را با نام Background ایجاد کرده ام). ابعاد زمینه مشکی برای این آموزش 550×950 در نظر گرفته شده است.

reflection-3

مرحله سوم:

تصویر جسم مورد نظر با نام sony(تصویر گوشی) را که متناسب با زمینه ساخته شده سایز بندی شده است را به  زمینه مشکی انتقال دهید. سپس به کادر لایه ها مراجعه کرده و با کلیک راست بر روی لایه تصویر جسم با نام Sony اقدام به کپی کردن این لایه نمایید (برای این کار گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید). لایه کپی شده با نام Sony Copy در کادر لایه ها قابل مشاهده کردن میباشد.

reflection-4

  • نکته: پس از وارد کردن تصویر جسم مورد نظر اگر سایز آن بزرگتر از زمینه مشکی باشد، برای تبدیل تصویر به سایز متناسب زمینه دو راه پیش رو خواهید داشت:

1- به پنجره عکس باز شده در برنامه بازگردید و به مسیر Image->Image size و سایز تصویر را متناسب با زمینه مشکی کوچک کنید. همچنین با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+Alt+I میتوانید این کار را انجام دهید.

2- پس از وارد کردن تصویر به روی زمینه مشکی با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+T گزینه Free Transform را فعال کنید. در این حالت مشاهده خواهید کرد که کادری دور تصویر ایجاد خواهد شد. حال با کلیک و دراگ کردن بر روی یکی از گوشه های تصویر که به شکل مربع کوچک میباشد و فشرده نگاه داشتن همزمان کلید Shift اقدام به کوچک کردن تصویر نمایید.

reflection-5

مرحله چهارم:

پس از انتخاب لایه کپی شده به مسیر Edit->Transform->Flip Vertical رفته تا لایه کپی شده چرخشی 180 درجه ای نسبت به تصویر اصلی داشته باشد.

reflection-6

حال تصویر معکوس شده را به زیر تصویر اصلی انتقال دهید.

reflection-7

مرحله پنجم:

در این مرحله باید یک لایه ماسک بر روی تصویر کپی شده اعمال کنیم. برای این کار دو روش وجود دارد:

روش اول با انتخاب تصویر گزینه ماسک در زیر کادر لایه ها است و روش دوم رفتن به مسیر Layer-> Layer Mask->Reveal All میباشد تا لایه ماسک با رنگ سفید در کنار لایه کپی شده در کادر لایه ها مشاهده شود.

reflection-8

پس از اعمال ماسک برر وی تصویر کپی شده، باید از گرادیانت Linear Gradient استفاده کنید و تنظبمات آن را روی گزینه foreground to background بگذارید تا پس از اعمال گرادیانت تصویر کپی شده به یک انعکاس زیبا تبدیل گردد. برای استفاده از ابزار گرادیانت میتوانید به نوار ابزار سمت چپ برنامه مراجعه کرده و یا با فشردن کلید G این کار را انجام دهید.

reflection-9

اکنون رنگ پیش زمینه را به رنگ سفید و رنگ پس زمینه را به رنگ سیاه تغییر دهید (این کار را بافشردن کلید D براحتی میتوانید انجام دهید).

reflection-10

به سراغ لایه کپی شده رفته و با کلیک در ابتدای تصویر کپی شده (از بالا به سمت پایین) و کشیدن خط گرادیانت تا نیمه آن ، گرادیانت را اعمال کنید.

reflection-11

مشاهده میکنید که پس از استفاده از ابزار گرادیانت تصویر کپی شده به شکل یک انعکاس از تصویر اصلی تبدیل شده.

reflection-12

حال با کم کردن مقدار Opacity و Fill از کادر لایه ها یه یک انعکاس کاملا طبیعی دست خواهید یافت.من در اینجا مقدار Opacity را 60% در نظر گرفته ام.

reflection-13

تصویر نهایی ایجاد شده بدین شکل خواهد بود:

reflection-14

نکته: این نوع انعکاس را میتوان برای متن یا نوشته ها نیز اعمال نمود. کافیست که مراحل را بصورت گفته شده در بالا انجام داده تا انعکاسی از یک نوشته داشته باشید.

امید وارم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید. تا آموزش های دیگر فتوشاپ از همین سایت که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، موفق باشید و بدرود.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۳ دیدگاه

  1. خیلی ممنون از مطالب خوبتون

  2. با تشکر از مطالب خوبتون

  3. سلام،خیلی ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*