اخبار سایت
در بین تمامی مردم تنها عقل است که عادلانه تقسیم شده، زیرا همه فکر می کنند به اندازه کافی عاقلند - رنه دکارت
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش ویژه فتوشاپ » جلسه (۷) : آشنایی با ابزارها / بخش اول : ابزارهای انتخاب (Marquee Tool-2)

آموزش ویژه فتوشاپ » جلسه (۷) : آشنایی با ابزارها / بخش اول : ابزارهای انتخاب (Marquee Tool-2)

دوستان همیشه همراه سلام ! در ادامه جلسه گذشته و آشنایی با ابزار Rectangular Marquee  ، امروز میخوام با تمرینات عملی کاربردهای دیگه این ابزار رو با هم یاد بگیریم…

همانطور که در جلسه قبل توضیح دادم این ابزار برای انتخاب کردن بخشی از تصویر کاربرد دارد. امروز به مشخصات این ابزار توجه بیشتری میکنیم (منظورم همان نوار مشخصات ابزار است که برای هر ابزار متفاوت و موقعیت آن در زیر نوار منوی اصلی قرار می گیرد)

J7-01

———————————————————————————————-

شما دوستان یاد گرفتید که چگونه بخشی از تصویر را انتخاب و تغییراتی از جمله تغییر رنگ اعمال کنید ، امروز میخوایم با حالتهای دیگه انتخاب این ابزار نیز آشنا بشیم. پس شروع می کنیم.

قبل از هرچیز فایل های زیر را ذخیره نمایید تا همراه با تمرینات پیش بروید.

T1

T2

تمرین 1 ) انتخاب بخشی از تصویر و اضافه نمودن بخش های دیگر به آن

گام اول : تصویری را به دلخواه فراخوانی کرده و بخش مورد نظر را با استفاده از ابزار Rectangular Marquee (1( انتخاب نمایید تا بخش مورد نظر در حالت دورچین متحرک قرار گیرد. (2)

J7-02

گام دوم : حال قبل از هرگونه اعمال تغییرات میخواهیم بخش دیگر تصویر را به این بخش انتخابی اضافه کنیم! حتما می پرسید برای چه ؟! هدف ما اعمال تغییرات بصورت همزمان بر روی دو یا چند بخش از تصویر می باشد تا یکجا بتوانیم نغییرات را اعمال کنیم. پس برای این کار از نوار مشخصات ابزار آیکون Add To Selection را بر میگزینیم (3) در این حالت مشاهده می شود که علامت + در کنار نشان گر موس ظاهر شده و این به معنای اضافه نمودن به بخش انتخابی می باشد، حال میتوانید براحتی بخش دیگر را رسم نمایید (4) ، یا برای افزایش سرعت کار قبل از اقدام به انتخاب بخش دیگر کلید Shift را پایین نگه داشته و سپس اقدام به رسم بخش جدید می کنیم.

J7-03

گام سوم : همانطور که مشاهده می کنید دو قسمت از تصویر بصورت همزمان انتخاب و حال می توانید بر روی آنها تغییر یکسانی اعمال کنید. مثلا بنده در اینجا روشنایی دو بخش انتخابی را افزایش می دهم . به روش زیر عمل کنید (5):

Image « Adjustment  « Curves        ( CRTL+M : میانبر )

و حال اقدام به جابجایی منحنی موجود در تصویر (6) اقدام نموده تا نتیجه کار را ببنید.

J7-04

گام چهارم : چنانچه تنها یک بار بر روی هر قسمت از منحنی کلیک کنید دو بخش Output و Input فعال می گردد (7) و می توانید با دادن مقادیر این عمل را نیز انجام دهید. من در اینجا دو بخش انتخابی رو روشن تر کردم ، نتیجه کار را در زیر مشاهده می نمایید. (8)

J7-05

گام پنجم : بعد از اعمال تغییرات لازم برای خارج شدن از حالت انتخاب (یا به اصطلاح فیکس کردن) کافیست در حالی که ابزار Rectangular Marquee فعال است در خارج از بخش دورچین کلیک نماییم. با این کار بخش های انتخابی از حالت انتخاب خارج شده و می توانیم به ادامه طراحی بپردازیم.

شما می توانید با یادگیری این ابزار بخش هایی با اشکال مختلف (دایره و … ) را نیز به بخش انتخابی قبلی اضافه کنید. به تمرین زیر دقت فرمایید.

تمرین 2) انتخاب بخشی از تصویر و اضافه یا کم نمودن بخش های انتخابی.

گام اول : تصویر مورد نظر را در برنامه فراخوانی نموده و سپس با استفاده از ابزار دورچین (1) بخش مورد نظر را با ابزار دورچین (چه شکل مستطیل و یا دایره ) انتخاب نمایید. (2) استفاده از این دو شکل متداول بر اساس نیاز شما و نوع شکل بخش انتخابی خواهد بود. رنگ آنرا با مشخصات Output : 100 و Input : 150 تیره تر نمایید . (روش اینکار در تمرین قبل توضیح داده شد)

J7-06

گام دوم : بخش دیگری را انتخاب و سپس بخشی از آن انتخاب را نیز کم می کنیم! ( برعکس اضافه نمودن) . به این صورت که با استفاده از ابزار دورچین دایره (5) بخش مورد نظر را رسم (6) کنید .

J7-07

گام سوم : سپس با استفاده از ابزار دورچین مستطیلی (7) و در حالت Subtract From Selection (واقع در نوار مشخصات ابزار) (8) نیمی از قسمت دورچین رسم شده قبلی را کم کنید تا آن بخش از حالت انتخاب خارج گردد. (9) یا به روش دیگر ؛ نیازی به انجام عمل(8) نیست و بعد از عمل (7) کافیست قبل از رسم کلید Alt را نگه داشت و علامت –  را در کنار نشانگر موس مشاهده نمود که مشخصه کم کردن بخش انتخابی است. نتیجه این خواهد شد که توانستید تنها نیمی از دایره را انتخاب نمایید(10) و فقط بر روی آن بخش تغییرات اعمال کنید . من در اینجا رنگ بخش مورد نظر را تغییر داده ام. (11) (روش کار در جلسه 6 توضیح داده شد)

J7-08

کار با ابزار های انتخاب قطعا شما دوستان رو در کارتون حرفه ای خواهد کرد. پس تمرین کنید با استتفاده از ابزارهای دورچین مستطیل و دایره بخش هایی رو رسم و از هم کم کنید. تا الان کار ما بر روی اشیاء دارای شکل مشخص (و به اصطلاح اشکال هندسی ) بود اما بسیاری از تصاویر وجود دارند که دارای شکل مشخصی نیستند! پس انتخاب آنها به چه صورت خواهد بود؟؟؟

———————————————————————————————–

جلسات آینده رو دنبال کنید تا با انتخاب اشکال نامنظم و غیرهندسی آشنا بشید …

برای آشنایی و ارجاع به جلسات قبل و بعد این آموزش، اینجا کلیک کنید

درباره حسین رحیم پور

اینجانب حسین رحیم پور (رایـان گرافیــک) ، طــــراح گرافیک و فعــــال در تولیــد نرم افـــزارهای چند رسانه ای هستم ؛ امیدوارم بتونم در ارتقاء دانش شما دوستان علاقمند تاثیری هرچند اندک داشته باشم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*