اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / آموزش نرم افزار / آموزش نرم افزار Snagit – عکسبرداری از صفحه نمایش
آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش

آموزش نرم افزار Snagit – عکسبرداری از صفحه نمایش

بی شک نرم افزار Snagit محصولی از کمپانی Techsmith یکی از بهترین نرم افزار ها در زمینه عکس برداری از صفحه نمایش میباشد. این نرم افزار دارای یک ویرایشگر قوی برای ویرایش و تغییر تصاویر گرفته شده است که کار با این نرم افزار را مفید و لذت بخش تر خواهد کرد. با این حال Snagit میتواند تا حدودی هم از صفحه نمایش فیلم برداری کند اما در حدی نیست که بتوان یکی از امکانات اصلی و منحصر به فرد این نرم افزار دانست. من محمدرضا مقدم هستم و در اینجا با آموزش نرم افزار Snagit با شما خواهم بود.

نکته مهم : در این آموزش از نسخه 11.4.0 استفاده شده است.

آنچه در قسمت اول این آموزش خواهید خواند:

– آشنایی با محیط نرم افزار

– آشنایی با کارکرد کلی امکانات و گزینه های نرم افزار

– نحوه عکس برداری و فیلم برداری از صفحه نمایش

محیط کلی نرم افزار

بعد از اجرای نرم افزار با محیط زیر روبرو خواهید شد:

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-01

محیط این نرم افزار شامل 4 ناحیه کلی میباشد.

1- منوی بالایی نرم افزار که شامل گزینه هایی برای استفاده از تمامی امکانات و تنظیمات نرم افزار است.

2- ناحیه Quick Launch که امکانات کاربردی نرم افزار نظیر Snagit Editor و ابزار دسترسی سریع در آن وجود دارد.

3- ناحیه Profiles که حالاتی مختلف برای عکس برداری و فیلمبرداری از صفحه نمایش را در خود جای داده است.

4- ناحیه Profile Settings که تنظیماتی از جمله نوع حالت عکسبرداری (تمام صفحه، قسمتی از صفحه و..) و جلوه های ویژه را میتوان از این قسمت تنظیم کرد.

تا اینجا با محیط کلی نرم افزار آشنا پیدا کرده اید. در ادامه میخواهم به توضیح تمامی امکانات و گزینه های این نرم افزار بپردازم.

1. منوی اصلی نرم افزار

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-02

این منو شامل 5 سربرگ اصلی به نام های File , Capture , View , Tools , Help میباشد.

File : زیر مجموعه های این گزینه عبارتند از:

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-03

Open : با انتخاب این گزینه نرم افزار Snagit Editor (ویرایش عکس) باز شده و میتوانید تصویر مور نظر خود را در این برنامه باز کرده و به ویرایش آن بپردازید.

Organize Profiles : این گزینه برای وارد کردن نوع حالت های عکس و فیلم برداری (Import) و خروجی گرفتن از آن (Export) مورد استفاده میباشد که کار اصلی آن اضافه کردن و حتی بک آپ گرفتن از امکانات قسمت پروفایل نرم افزار میباشد.

Import Profiles : با استفاده از این گزینه میتوانید حالتهای فیلم و عکس برداری جدیدی را در این نرم افزار نصب کنید.

نکته: البته اول باید این حالت ها و امکانات را از سایت Snagit دانلود کرده و سپس فایل آن را در اینجا وارد کنید، در ادامه با نحوه وارد شدن به سایت Snagit برای دریافت افزونه ها آشنا خواهید شد.

Export All Profiles : با استفاده از این گزینه میتوانید از تمامی افزونه هایی که بر روی نرم افزار نصب هستند خروجی و بک آپ بگیرید.

Minimize to Tray : این گزینه نرم افزار را در ناحیه System Tray ویندوز به حالت اجرا در می آورد و شما میتوانید از آن ناحیه دوباره نسبت به اجرای این نرم افزار اقدام کنید.

Exit : با انتخاب این گزینه، نرم افزار بسته شده و از آن خارج خواهید شد.

 Capture : زیر مجموعه های این گزینه عبارتند از:

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-04

Capture Type : این قسمت برای تعیین نوع حالت عکسبرداری از صفحه مورد استفاده قرار میگیرد. این گزینه خود شامل زیر مجموعه های زیر میباشد.

– All in One : با انتخاب این گزینه تقریبا تمامی حالت های عکسبرداری را با هم فعال خواهید کرد  (این گزینه به صورت پیشفرض فعال میباشد).

– Region : با استفاده زا این گزینه میتوانید بر روی ناحیه دلخواه خود دراگ کرده و تنها از آن ناحیه عکس تهیه کنید.

– Window : با انتخاب این گزینه، نرم افزار فقط از پنجره ای که فعال میباشد عکس خواهد گرفت.

– Scrolling Windows : این گزینه در صفحات وب بیشترین کاربرد را دارد. با استفاده از این گزینه از صفحات وب که بزرگ هستند و طول زیادی دارند میتوانید یک عکس یکپارچه تهیه کنید.

– Menu : با استفاده از این گزینه نرم افزار بدون هیچ درنگی از پنجره و یا منویی که در حال نمایش میباشد به طور خودکار عکس خواهد گرفت.

– Free Hand : با انتخاب این گزینه میتوانید با دراگ کردن موس بر روی تصویر، به انتخاب آزاد و دلخواه قسمت های مختلف تصویر بپردازید. البته این حالت دقیق نیست.

– Full Screen : با انتخاب این گزینه از صفحه نمایش به طور کامل یک عکس گرفته خواهد شد.

– Advanced : این گزینه شامل تعداد دیگری از حالت های پیشرفته عکس برداری از صفحه نمایش میباشد که برای اهداف مختلف کاربرد دارد.

– Multiple Area : این گزینه برای عکس گیری همزمان از چند قسمت دلخواه از تصویر، مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از این ابزار، بعد از اینکه این ابزار را فعال کردید، بر روی دکمه Capture کلیک کرده و با چند بار دراگ کردن اقدام به انتخاب نواحی مورد نظر خود کنید و سپس با کلیک راست بر روی صفحه گزینه Finish را انتخاب کنید.

نکته: دکمه Capture در ادامه این آموزش (در قسمت دوم) توضیح داده خواهد شد.

– Include Cursor : فعال کردن این گزینه باعث خواهد شد تا نشانگر موس در عکس گرفته شده وجود داشته باشد. چنانچه نمیخواهید نشانگر موس در عکس مورد نظر وجود داشته باشد این گزینه را غیر فعال کنید.

– Keep Links : چنانچه این گزینه فعال باشد پس از تصویر برداری از صفحه نمایش و ذخیره فایل با فرمتی همانند PDF ، لینک های موجود در قسمت تصویر برداری شده (در صورت وجود) باقی خواهد ماند و از بین نخواهند رفت.

– Properties : با انتخاب این گزینه به تنظیمات پیشرفته تر این بخش دسترسی خواهید داشت که در آن میتوانید جزئیات حالت های عکسبرداری را تغییر دهید.

Share : این سربرگ بعد از گرفتن عکس از صفحه نمایش کاربرد دارد. در واقع از این بخش میتوانید تعیین کنید که بعد از گرفتن عکس، تصویر مورد نظر در کدام سرویس به اشتراک گذاشته شود و یا به نرم افزار خاصی انتقال یابد.

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-05

بعضی از گزینه های پرکاربرد این بخش عبارتند از :

– None : با انتخاب این گزینه نرم افزار بعد از گرفته شدن عکس عمل اشتراک گذاری را انجام نمیدهد. در واقع با انتخاب این گزینه عملیات اشتراک گذاری را غیر فعال خواهید کرد.(به طور پیشفرض بر روی این گزینه قرار دارد).

– Printer : با قرار دادن بر روی این گزینه، بلافاصله بعد از عکسبرداری، از تصویر مورد نظر پرینت گرفته خواهد شد.

– File : با انتخاب این گزینه، نرم افزار بلافاصله پنجره ای را برای ذخیره عکس گرفته شده نمایش خواهد داد.

– Email : با انتخاب این گزینه بعد از گرفتن عکس از صفحه نمایش، پنجره ارسال ایمیل عکس گرفته شده باز خواهد شد که شما میتوانید در آن نسبت به ارسال تصویر به آدرس ایمیل مورد نظر اقدام نمایید.

– FTP : با انتخاب این گزینه عملیات اشتراک از طریق پروتکل FTP برای آپلود عکس به سرور / هاست انجام خواهد شد.

– Program : با انتخاب این گزینه عکس مورد نظر در برنامه های ویرایشگر (همانند برنامه Paint ویندوز) برای ویرایش باز خواهد شد.

– Excel :با انتخاب این گزینه بعد از عکس برداری، تصویر مورد نظر در نرم افزار Excel باز خواهد شد.

– Word : با انتخاب این گزینه بعد از عکس برداری، تصویر مورد نظر در نرم افزار Word باز خواهد شد.

– Powerpoint : با انتخاب این گزینه بعد از عکس برداری، تصویر مورد نظر در نرم افزار Powerpoint باز خواهد شد.

– Screencast : این گزینه عکس گرفته شده را در سایت Screencast آپلود خواهد کرد. که البته برای این کار باید یک حساب در این سایت ایجاد کنید.

– Google Drive : این گزینه عکس گرفته شده را در Google Drive ذخیره خواهد کرد. که برای این کار ابتدا باید یک حساب Gmail داشته باشید.

– Camtasia Studio : از طریق این گزینه میتوان عکس گزفته شده را در برنامه Camtasia Studio که مخصوص فیلمبرداری از صفحه نمایش میباشد به طور خودکار وارد کرد.

– Multiple Destinations : با فعال کردن این گزینه میتوانید همزمان چندین گزینه بالا را انتخاب کرده و آن ها را با هم فعال کنید.

– Preview in Editor : این گزینه به طور پیشفرض فعال میباشد و کار آن این است که بعد از گرفتن عکس از صفحه نمایش عکس گرفته شده را در برنامه ویرایش خود نرم افزار یعنی Snagit Editor باز خواهد کرد.

– Properties : با انتخاب این گزینه به تنظیمات پیشرفته تری برای تغییر کارکرد و همگام سازی بهتر این گزینه ها دسترسی خواهید داشت.

نکته: اگر میخواهید که این قسمت به درستی کار کند، ابتدا یکی از گزینه هایی مورد نظر که در بالا توضیح داده شده را انتخاب کرده و سپس بر روی نوشته Preview in Editor کلیک کنید تا غیر فعال شود.

نکته: پس از انتخاب گزینه مورد نظر و پس از عکسبداری، تنظیمات مربوط به همان گزینه باز خواهد شد که شما باید تنظیمات مربوط به آن را به صورت دقیق انجام دهید. مثلا بعد از انتخاب گزینه Screencast ، و عکس برداری از صفحه نمایش، پنجره ای باز خواهد شد که از شما اطلاعات ورود به این سایت را درخواست میکند، که شما باید اطلاعات حسابی که در این سایت ایجاد کرده اید را در کادر باز شده وارد نمایید تا این گزینه بتواند کاربرد داشته باشد.

Effects : گزینه های این سربرگ در حالتهای مختلف نظیر Image , Text , Video با هم فرق میکند اما به طور کلی این سربرگ شامل گزینه های زیر می باشد:

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-06

– Color Mode : از طریق این گزینه میتوانید به عکس گرفته شده افکت های سیاه و سفید اعمال کنید. پر کاربردترین گزینه این بخش Grayscale میباشد.

– Color Substitution : با استفاده از این گزینه میتوانید بر روی تصویر جلوه رنگی خاصی ایجاد کنید و رنگ های موجود در آن را تغییر دهید.

– Color Correction : از طریق این گزینه میتوانید روشنایی، رنگ، تیرگی و تاری و.. عکس گرفته شده را تنظیم و تغییر کنید.

– Image Scaling : از این قسمت میتوانید درصد بزرگ نمایی عکس را مشخص کنید تا بعد از گرفتن عکس مورد نظر، جلوه بزرگنمایی به طور خودکار بر روی عکس اعمال شود. (عکس گرفته شده بزرگ تر از آنچه از آن عکسبرداری کرده اید خواهد شد).

– Caption : از این بخش میتوانید برای تصاویر خود زیر نویس ایجاد کنید.

– Border : این گزینه برای ایجاد کادر برای تصاویر گرفته شده کاربرد دارد.

– Edge Effects : از این قسمت میتوانید افکت های ویژه ای بر روی عکس خود اعمال کنید. ایجاد سایه برای عکس (Drop Shadow Edge)، حالت محو شدن تصویر (Fade Effect) ، پارگی کاغذ (Turn Edge) ، سه بعدی کردن لبه تصویر (Beveled Edge) و… از جمله این افکت ها میباشد.

– Watermark : از این قسمت میتوانید با وارد کردن تصویر واترمارک (کپی رایت) مورد نظر خود به طور خودکار بعد از گرفتن عکس، به تصاویر خود واترمارک اضافه کنید.

– Trim : از طریق این گزینه میتوانید تعیین کنید که بعد از گرفتن عکس از طول و عرض آن به مقدار لازم به طور خودکار کاسته شود.

Mode : این سربرگ شامل 3 گزینه زیر میباشد:

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-07

– Image : با انتخاب این گزینه حالت عکس برداری از صفحه نمایش فعال خواهد شد که با استفاده از آن میتوانید از صفحه نمایش عکس برداری کنید (به طور پیشفرض بر روی این حالت قرار دارد).

– Text : با انتخاب این گزینه، عکسبرداری از نوشته های صفحه فعال خواهد شد که با استفاده از آن میتوانید تنها از نوشته ها و متن های موجود در صفحه عکس تهیه کنید.

– Video : با انتخاب این گزینه حالت فیلمبرداری از صفحه نمایش فعال خواهد شد که با استفاده از این گزینه میتوانید از تمام و یا قسمتی از صفحه نمایش فیلم تهیه کنید.

آموزش نرم افزار Snagit - عکسبرداری از صفحه نمایش-08

Preview in Editor : این گزینه به طور پیشفرض فعال میباشد و کار آن این است که بعد از گرفتن عکس از صفحه نمایش، عکس گرفته شده را در برنامه ویرایشگر خود نرم افزار یعنی Snagit Editor باز خواهد کرد.

Include Cursor : با فعال کردن این گزینه فلش موس در تمامی عکس های گرفته شده درج خواهد شد اما با غیر فعال کردن آن اثری از فلش موس بر روی عکس گرفته شده نخواهد بود.

Keep links : چنانچه این گزینه فعال باشد پس از تصویر برداری از صفحه نمایش و ذخیره فایل با فرمتی همانند PDF ، لینک های موجود در قسمت تصویر برداری شده (در صورت وجود) باقی خواهد ماند و از بین نخواهند رفت.

Multiple Area : این گزینه برای عکس برداری همزمان از چند قسمت دلخواه از تصویر مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از این ابزار، پس از اینکه این ابزار را فعال کردید، بر روی دکمه Capture کلیک کرده و با چند بار دراگ کردن اقدام به انتخاب نواحی مورد نظر خود کنید و سپس با کلیک راست بر روی صفحه گزینه Finish را انتخاب کنید.

Timer Setup : با انتخاب این گزینه و وارد شدن به تنظیمات آن میتوانید زمانی را برای گرفتن عکس تنظیم کنید. به این صورت که مثلا بعد از 10 ثانیه عکس مورد نظر از صفحه نمایش گرفته شود.

امیدوارم از قسمت اول آموزش نرم افزار Snagit لذت برده باشید و این آموزش توانسته باشد نیاز های شما را در زمینه کار با این نرم افزار به طور کامل رفع نماید.

در قسمت بعد این آموزش به توضیح سربرگ های View , Tools , و Help خواهم پرداخت و همچنین با نواحی Quick Launch ،Profiles ،Profile Settings و دکمه Capture (عکسبرداری) آشنا خواهید شد.

برای دسترسی به قسمت بعد آموزش نرم افزار Snagit بر روی این متن کلیک کنید.

تا آموزش بعد موفق و پیروز باشید.

درباره محمدرضا مقدم

خوشحالم که از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت دیدن میکنید

۸ دیدگاه

  1. میشه یه کاری کرد که داخل فیلم ضبط شده از دسکتاپ موس معلوم باشه ؟ مثلا موس رنگی بشه یا یه دایره ای چیزی دور موس بکشه (مثل بقیه برنامه های ضبط فیلم از دسکتاپ)

  2. سلام. من با برنامه اسنگیت یه ویدئو ضبط می کردم، به خاطر مشکل کارت گرافیک، کامپیوترم خاموش شد و نتونستم گزینه ذخیره رو بزنم. امکانش هست بتونم اون فیلم رو برگردونم، خیلی حیاتیه:(((((((((((((((((((

  3. سلام ممنون از نرم افزار خوبتون میشه بگین چجوری روی فیلم متن بنویسم؟

  4. سلام ممنون بهترین ها رو برآتون آروز می کنم
    میشه لینک دانلود قسمت های دیگر رو برام بفرستید

  5. سلام برای من صدا ضبط نمی کند.میشه لطفا راهنمایی کنید.

  6. ممنون از سایت خوبتون

  7. سلام من موقع ضبط فیلم از صفحه یه دفعه یه ارور اومد که پوشه شما جا نداره میخواستم بدونم کل فیلمم پریده یا یه قسمتیش رو خود نرم افزار نگه داشته؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*