اخبار سایت
اگر می خواهی کسی را بزرگ کنی، پیوسته از او به دشمنی یاد کن - اردبزرگ
خانه / آموزش نرم افزار / آموزش نرم افزار Snagit – قسمت دوم

آموزش نرم افزار Snagit – قسمت دوم

سلام. در اینجا با قسمت دوم آموزش نرم افزار Snagit در خدمتتان هستیم. در قسمت قبل این آموزش با بخشی از محیط این نرم افزار و همچنین کارکرد گزینه های آن آشنا شدید. در این قسمت که قسمت دوم آموزش نرم افزار Snagit میباشد، میخواهیم به ادامه توضیحات بپردازیم. با ما همراه باشید.

آنچه در این قسمت آموزش خواهید خواند :

– ادامه آشنایی با محیط نرم افزار و گزینه های آن

View: این سربرگ برای تغییر حالات نمایش گزینه های ناحیه Profiles و همچنین فعال کردن ابزار کاربردی Snagit OneClick مورد استفاده قرار میگیرد. زیر مجموعه های این گزینه عبارتند از:

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-01

Thumbnail View : با انتخاب این گزینه حالت های نمایش بخش (Profile) نرم افزار که قبلا توضیح داده شد، به حالت تصاویر کوچک (بند انگشتی) نمایش داده میشود.

List View : با انتخاب این گزینه حالت های بخش Profile به حالت لیست نمایش داده خواهند شد.

Snagit OneClick :با انتخاب این گزینه ابزار کوچکی در بالای ویندوز به نمایش در می آید که با استفاده از آن میتوان خیلی راحت و سریع از صفحه نمایش عکس تهیه کرد.

Tools : با استفاده از این سربرگ میتوانید به ابزار های مفید و کاربردی این نرم افزار دسترسی داشته باشید. زیر مجموعه های این گزینه عبارتند از:

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-02

Open Snagit Editor : با انتخاب این گزینه نرم افزار Snagit Editor که مخصوص ویرایش تصاویر گرفته شده میباشد اجرا خواهد شد.

Open Accessories Manager : با انتخاب این گزینه لیستی از افزونه (پلاگین) هایی که بر روی نرم افزار نصب هستند را میتوانید مشاهده کنید و یا به مدیریت و حذف آن ها بپردازید.

Convert Images : با انتخاب این گزینه برنامه تبدیل کننده فرمت تصاویر باز خواهد شد که با استفاده از آن میتوان فرمت تصاویر مورد نظرتان را به فرمت های دیگر تبدیل کرد.

Timer Setup : با انتخاب این گزینه و وارد شده به تنظیمات آن میتوانید زمانی را برای گرفتن عکس تعیین کنید. به این صورت که مثلا بعد از 10 ثانیه عکس مورد نظر از صفحه نمایش گرفته شود و یا در تاریخ و زمان خاصی به طور خودکار از صفحه نمایش عکس تهیه شود.

Snagit Printer Capture Settings : این نرم افزار به طور پیشفرض دارای یک افزونه برای پرینت گرفتن میباشد. با انتخاب این گزینه میتوانید تنظیمات خروجی پرینتر نرم افزار Snagit را تغییر دهید.

Program Preferences : با انتخاب این گزینه به تنظیمات کاربردی و مهم نرم افزار دسترسی خواهید داشت. یکی از تنظیمات کاربردی این بخش قسمت Hotkeys میباشد که از گزینه Global Capture آن میتوانید تعیین کنید که با زدن چه دکمه ای عمل عکسبرداری از صفحه نمایش به طور خودکار انجام شود.

نکته : به طور پیشفرض برنامه عمل عکسبرداری را میتوان با فشردن دکمه PrintScreen موجود در کیبورد انجام داد.

Help : زیر مجموعه های پرکاربرد این گزینه عبارتند از:

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-03

Snagit Help : در این بخش میتوانید به آموزش هایی که در خود نرم افزار به زبان اصلی موجود میباشد دسترسی داشته باشید.

Tour : با انتخاب این گزینه به صفحه ای از سایت Snagit ارجاع داده خواهید شد که در آن میتوانید دوره آشنایی و آموزشی نرم افزار را مطالعه کنید.

Check for Updates : برای بروز رسانی نرم افزار از این گزینه استفاده میشود. که پیشنهاد میکنم از این گزینه هیچ گاه برای بروز رسانی نرم افزار استفاده نکنید زیرا باعث شناسایی نرم افزار شما و در نتیجه از کار افتادن آن خواهد شد.

Techsmith on the Web : با استفاده از گزینه های این بخش میتوانید به وب سایت و محصولات و سایت نرم افزار Snagit و شرکت Techsmith دسترسی داشته باشید.

Register Snagit Online : با انتخاب این گزینه پنجره ثبت نام و وارد کردن اطلاعات لایسنس نرم افزار باز خواهد شد.

Reset Balloon Tips : این نرم افزار دارای یک ویژگی آموزشی میباشد. هنگام کار با این نرم افزار در بعضی مواقع در یک بالن آموزشی، معرفی آن قسمت از برنامه و یا ابزار انتخاب شده نوشته خواهد شد که اگر مدتی با این نرم افزار کار کنید تقریبا ناپدید میشود. برای فعال کردن دوباره این ویژگی کافیست یک بار این گزینه را انتخاب کنید. این روش آموزشی برای معرفی برخی از ویژگی های نرم افزار به کاربران تعبیه شده است.

About Snagit : این گزینه یکی از مهمترین گزینه های سربرگ Help میباشد که با انتخاب آن از نسخه نرم افزار مورد استفاده و نوع لایسنس آن اطلاع خواهید داشت.

2. ناحیه Quick Launch

این ناحیه کوچک در سمت چپ این نرم افزار دیده میشود و شامل سه گزینه کاربردی زیر میباشد:

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-04

Open Snagit Editor : با انتخاب این گزینه نرم افزار Snagit Editor که مخصوص ویرایش تصاویر گرفته شده میباشد اجرا خواهد شد.

Turn on OneClick : با انتخاب این گزینه ابزار کوچکی در بالای ویندوز به نمایش در می آید که با استفاده از آن میتوان خیلی راحت و سریع از صفحه نمایش عکس تهیه کرد. برای غیر فعال کردن این ابزار نیز کافیست دوباره این گزینه را انتخاب نمایید.

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-05

Get More Profiles : از طریق این گزینه میتوانید افزونه های کاربردی این نرم افزار را از وب سایت آن دانلود کنید.

3. ناحیه Profiles

این ناحیه به طور پیشفرض شامل دو قسمت میشود که هر کدام از آن ها گزینه های دیگری را در خود جای داده اند، این گزینه ها عبارتند از :

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-06

قسمت Capture Profiles :

Image : با انتخاب این گزینه حالت عکس برداری از صفحه نمایش فعال خواهد شد که با استفاده از آن میتوانید از صفحه نمایش عکس تهیه کنید (نرم افزار به طور پیشفرض بر روی این حالت قرار دارد)

Text : با انتخاب این گزینه حالت عکسبرداری از نوشته های صفحه فعال خواهد شد که با استفاده از آن میتوانید تنها از نوشته ها و متن های یک صفحه عکس تهیه کنید.

Video : با انتخاب این گزینه حالت فیلمبرداری از صفحه نمایش فعال خواهد شد که با استفاده از این گزینه میتوانید از تمام و یا قسمتی از صفحه نمایش فیلم تهیه کنید.

قسمت Time-Saving Profiles : این قسمت برای صرفه جویی در وقت و سرعت بیشتر در عمل عکسبرداری مورد استفاده قرار میگیرد. گزینه های این بخش عبارتند از:

Share Via Screencast : به وسیله این گزینه میتوان تصویر گرفته شده از صفحه نمایش را به طور خودکار در سایت Screencast آپلود کرد. البته برای استفاده از این گزینه باید یک اکانت در این سایت ایجاد کنید.

Send to Google Drive : به وسیله این گزینه میتوان تصویر گرفته شده از صفحه نمایش را در سرویس Google Drive آپلود کرد. البته برای استفاده از این گزینه باید یک اکانت (حساب Gmail) در این سایت ایجاد کنید.

Grayscale and Reduse to 50% : به وسیله این گزینه رنگ عکس گرفته شده از صفحه نمایش به طور خودکار سیاه و سفید شده و سایز آن 50 % کوچک میشود.

10-second delay : به وسیله این گزینه بعد از 10 ثانیه عکس مورد نظر از صفحه نمایش گرفته خواهد شد.

Insert Into Word with Border : به وسیله این گزینه تصویر گرفته شده بلافاصله به نرم افزار Microsoft Word انتقال پیدا کرده و دور آن کادر گذاری میشود.

Add time / date caption : عکس برداری از صفحه نمایش به وسیله این گزینه باعث میشود تا نرم افزار به صورت خودکار در بالای هر عکس گرفته شده، زمان و تاریخ عکس را بنویسد.

4. ناحیه Profile Settings :

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-07

تمامی گزینه های این قسمت از طریق منوی اصلی نرم افزار که در این آموزش کارکرد هر یک از آن ها به طور کامل توضیح داده شده است قابل استفاده میباشد. پس از توضیح دوباره این بخش اجتناب میکنم.

فقط تنها دکمه ای که در این بخش به طور اختصاصی قرار داده شده است دکمه Capture میباشد که با رنگ قرمز در پایین نرم افزار قابل مشاهده است.

آموزش نرم افزار Snagit - قسمت دوم-08

چنانچه طبق گفته های بالا تنظیمات مورد نظر خود را برای عکس برداری در نرم افزار تنظیم نموده اید، با کلیک بر روی این دکمه میتوانید به عکس برداری از صفحه نمایش بپردازید.

نکته: به طور پیشفرض با زدن کلید Print Screen کیبورد نیز میتوانید عملیات عکس برداری را انجام دهید. این کلید از تنظیمات این نرم افزار قابل تغییر میباشد.

نکته: به طور پیشفرض بعد از عکس برداری از صفحه نمایش،عکس گرفته شده در نرم افزار ویرایشگر Snagit Editor باز خواهد شد. در قسمت بعدی این آموزش به طور کامل با این ویرایشگر کاربردی آشنا خواهید شد.

برای دسترسی به قسمت قبل و بعد آموزش نرم افزار Snagit بر روی این متن کلیک کنید.

امیدوارم از این قسمت از آموزش کار با نرم افزار Snagit لذت برده باشید. در قسمت بعد این آموزش به نحوه کار با برنامه Snagit Editor که  یکی از امکانات کاربردی این نرم افزار به شمار میرود و برای ویرایش عکس های گرفته شده کاربرد دارد را برای شما شرح خواهم داد. تا آموزش بعد موفق و پیروز باشید.

درباره محمدرضا مقدم

خوشحالم که از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت دیدن میکنید

۷ دیدگاه

 1. سلام دوست عزیز،

  ممنون از اطلاعات خوبی که ارائه نموده اید. تنها یک سوال: من نرم افزار را در موقعیت گرفتن عکس به صورت خودکار تنظیم کرده ام اما مشکلی که هست بلافاصله پس از گرفتن عکس آن را نمایش می دهد و این کار با ویندوز را مختل می کند. چه طور می توان آن را طوری تنظیم کرد که عکس را به طور خودکار نمایش ندهد؟ البته گزینه previous in editor را هم غیر فعال کرده ام. چ

 2. سلام. ممنون از این آموزش. یک سوالی داشتم. مثلا وقتی بخوایم دزدکی از صفحه فیلم بگیریم، مثلا فیلم گرفتن رو فعال کنیم و بریم دنبال کار خودمون!!! بعدش که یک نفر دیگه اومد از سیستم استفاده کرد و خاموش کرد، چکار باید بکنیم که فیلمه که گرفته ذخیره بشه؟

 3. خیلی ممنون از اموزش خوبتون و خدا قوت.

 4. واقعا ممنون آموزش snagit خیلی به کارم اومد ??

 5. سلام. و خسته نباشید. در حالت ضبط ویدیو وقتی دکمه stop را می زنم، سریعا این پیغام می یاد:Failed to save document. هنوز با وچود این پیغام نتوانستم فایلی را ذخیره کنم. از راهنماییتون برای حل مشکل تشکر می کنم.
  در ضمن اگر ممکنه حتمن راهنماییتون را برام ایمیل کنید.
  با تشکر فراوان

 6. سلام در حین دیدن فیلم های اموزشی بخاطر حق کپی رایت در صورتی که snag itفعال باشه نمیشه از این نرم افزارها استفاده کرد چطور میشه نرم افزار اسنگ ایت رو غیر فعال کرد؟

 7. سلام برای استفاده از فیلم های اموزشی بخاطر حق کپی رایت در صورتی که snag it فعال باشه نمیشه از این نرم افزارها استفاده کرد چطور میشه نرم افزار اسنگ ایت رو غیر فعال کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*