اخبار سایت
چون عاشقی آمد، سزاوار نباشد این گفتار که : خدا در قلب من است، شایسته تر آن که گفته آید : من در قلب خداوندم - جبران خلیل جبران
خانه / آموزش نرم افزار / آموزش کامل نرم افزار Internet Download Manager
آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس کاور

آموزش کامل نرم افزار Internet Download Manager

سلام. در این آموزش به طور کامل با نحوه استفاده از نرم افزار IDM آشنا خواهید شد.

همان طور که میدانید نرم افزار Internet Download Manager یا به اختصار (IDM) نرم افزاری است برای مدیریت و دانلود فایل ها از اینترنت; از ویژگی های بارز این نرم افزار که باعث شده در جهان به شدت محبوب شود میتوان به سرعت دانلود بالای آن نام برد. IDM در شرایطی که دیگر نرم افزار های مدیریت دانلود قادر به استفاده از حداکثر سرعت دانلود برای دریافت یک فایل نبودند توانست با یک ایده جدید بیشتر رقیبان خود را پشت سر گذاشته و هم اکنون محبوب ترین نرم افزار مدیریت دانلود در جهان شود. رابط کاربری ساده، سرعت دانلود عالی، و پشتیبانی از مروگر های مختلف از ویژگی های این نرم افزار محبوب میباشد.شما در این آموزش، به طور کامل نحوه استفاده از این نرم افزار را می آموزید.

نکته مهم قبل از آموزش:

من در این آموزش ابتدا به توضیح محیط و گزینه های این نرم افزار میپردازم، سپس کاربردیترین آموزش های پیرامون این نرم افزار را برای شما توضیح میدهم.

محیط کلی نرم افزار Internet Download Manager

محیط کلی این نرم افزار به شکل زیر میباشد.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 1

آشنایی با محیط برنامه IDM

ما در این آموزش محیط برنامه IDM را به 3 بخش تقسیم کرده ایم.

1.منوی بالایی نرم افزار، که شامل گزینه های اصلی کار با این برنامه میباشد

2.نوار ابزار، که شامل دسترسی سریع به بعضی گزینه های پرکاربرد و همچنین مدیریت قسمت فایل های دانلودی را بر عهده دارد

3. قسمت مدیریت فایل ها، که در این قسمت تمام فایل هایی که دانلود کرده اید یا دانلود آن ها ناتمام مانده تمایش داده میشود

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 2

آشنایی با نوار ابزار نرم افزار IDM

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 02-1

1.Add URL (آدرس) : در این قسمت میتوانید لینک دانلود فایل مورد نظر خود را وارد کنید تا نرم افزار شروع به دانلود آن فایل کند.

2.Resume (آدرس) : اگر فایلی را نیمه تمام دانلود کرده باشید میتوانید یا کلیک بر روی این گزینه شروع به ادامه دانلود آن فایل نمایید.

3. Stop (توقف) : اگر فایل انتخابی شما در حال دانلود باشد با انتخاب این گزینه دانلود این فایل را متوقف نموده و پنجره مربوط به آن بسته میشود.

4. Stop all (توقف همه) :  اگر چند فایل در حال دانلود داشته باشید با انتخاب این گزینه دانلود فایل ها متوقف شده و پنجره های آن ها بسته خواهد شد.

5. Delete (حذف) : با انتخاب این گزینه، فایلی که از قسمت مدیریت فایل های نرم افزار انتخاب کرده اید از لیست حذف خواهد شد.

6. Delete all completed files from the list (حذف تکمیل ها) : با انتخاب این گزینه تمام فایل هایی که دانلود آن ها به پایان رسیده است از لیست مدیریت فایل نرم افزار حذف خواهد شد.

7. Options (تنظیمات) : با انتخاب این گزینه به تنظیمات نرم افزار دسترسی خواهید داشت.

8. Scheduler (زمان بندی) : با انتخاب این گزینه پنجره مربوط به زمان بندی فایل ها باز خواهد شد. در این بخش میتوانید فایل های خود را برای دانلود زمان بندی کنید.

9. …Start Queue (آغاز صف) : با انتخاب این گزینه فایل هایی که برای دانلود صف شده اند شروع به دانلود شدن میکنند.

10. Stop Queue (توقف صف) : با انتخاب این گزینه فایل هایی که صف شده اند و شروع به دانلود آن کرده بودید متوقف خواهند شد.

11.Grabber (گربر) : با انتخاب این گزینه پنجره مربوط به گربر نرم افزار باز خواهد شد. این گزینه به شما امکان دانلود کامل یا دانلود نوعی از فایل های یک وبسایت را برای شما ممکن میسازد.

12. Tell a Friend (معرفی) : با انتخاب این گزینه میتوانید نرم افزار IDM را از طریق ایمیل به دوستانتان معرفی کنید.

تغییر زبان و فارسی کردن محیط نرم افزار IDM

در نسخه های جدید این نرم افزار زبان شیرین فارسی به طور پیشفرض در لیست زبان های نرم افزار IDM موجود میباشد. شما به راحتی با رفتن به سربرگ نمایش و رفتن بر روی گزینه انتخاب زبان میتوانید زبان نرم افزار را بر روی Farsi قرار دهید، به این ترتیب محیط نرم افزار فارسی شده و کار شما با این نرم افزار به مراتب آسان تر از گذشته خواهد بود.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 3

من در این آموزش با محیط انگلیسی این نرم افزار کار میکنم و کنار هر عبارت انگلیسی معادل آن را به فارسی مینویسم. من برای اینکه به طور پیشفرض زبان این نرم افزار انگلیسی میباشد این کار را انجام داده ام.

توضیحات گزینه های این نرم افزار

به طور کلی این نرم افزار شامل 6 سربرگ اصلی میشود که هر یک از این سر برگ ها کاربردی بوده، لذا من به توضیح تک تک گزینه های آن میپردازم. سر برگ های اصلی این نرم افزار از چپ به راست عبارتند از:

Tasks (امور) – File (فایل) – Downloads (دانلود ها) -View ( نمایش) – Help ( کمک) – Registration(ثبت نام)

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 4

سربرگ Tasks:

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 5

Add new download (اضافه کردن آدرس جدید) : با کلیک بر روی این گزینه میتوانید لینک دانلود جدیدی در نرم افزار وارد کنید تا دانلود شود.

Add batch download (اضافه نمودن دانلود گروهی) : به وسیله این گزینه میتوانید لینکی را برای دانلود گروهی آن وارد کنید.

Add batch download from clipboard: با استفاده از این گزینه نرم افزار لینک های کپی شده در کلیپ بورد کامپیوتر را به صورت خودکار به دانلود گروهی اضافه میکند.

Run site grabber : با استفاده از این گزینه میتوانید سایتی را به طور کامل دانلود کرده یا مثلا فقط اطلاعات متنی یا عکسی و … آن را دانلود کنید. این گزینه یکی از گزینه های تخصصی این نرم افزار میباشد که نیاز به توضیحات بیشتری دارد، پس در این جا از ارائه توضیحات بیشتر در این رابطه خود داری میکنم.

Show drop target ( نمایش سبد پرتاب) : با انتخاب این گزینه، آیکون کوچکی در صفحه نمایش نمایش داده میشود. که میتوانید لینک دانلود، عکس و اطلاعات مورد نظر را به سمت این آیکون کشیده و رها کنید تا نرم افزار شروع به دانلود آن فایل کند.

Export ( استخراج) : با استفاده از این گزینه میتوانید از اطلاعات مربوط به قسمت مدیریت فایل (فایل های دانلود شده، تمام نشده، و…)  که تا به حال با آن ها کار کرده اید خروجی بگیرید. این ویژگی همانند بک آپ گرفتن ( گرفتن پشتیبانی داده) از اطلاعات میباشد.

Import ( وارد کردن) : با استفاده از این گزینه میتوانید اطلاعاتی را که استخراج کرده بودید را وارد نرم افزار کرده و از آن استفاده کنید.

Exit ( خروج) : با کلیک بر روی این گزینه نرم افزار بسته شده و از آن خارج خواهید شد.

سربرگ File:

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 6

Stop Download (توقف دانلود) : با انتخاب این گزینه، فایلی که آن را انتخاب کرده اید و در حال دانلود آن هستید متوقف میشود.

Remove (حذف) :با انتخاب این گزینه، فایلی که انتخاب کرده اید را میتوانید از لیست دانلود ( مدیریت فایل) حذف کنید.

Download Now (شروع دانلود) : فایلی که انتخاب کرده اید، شروع به ادامه دانلود میکند.

Redownload (دانلود مجدد) : با انتخاب این گزینه، فایلی که دانلود آن تمام شده است را دوباره میتوانید دانلود کنید.

سربرگ Downloads:

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 7

Pause All (ایست همه) : این گزینه تمام فایل هایی که در حال دانلود هستند را به حالت ” ایست” در می آورد.

Stop All (توقف همه) : این گزینه تمام فایل هایی که در حال دانلود هستند را به حالت “توقف” در می آورد.

نکته: فرق گزینه Pause All و Stop All در این است که بعد از انتخاب  Pause All تمام پنجره های در حال دانلود به حالت ایست در می آید ولی بسته نمیشود. در حالی که گزینه Stop All تمام پنجره های در حال دانلود را به متوقف کرده و آن ها را میبندد.

Delete ALL Completed ( حذف دانلود های تکمیل شده) : با انتخاب این گزینه نرم افزار تمام فایل هایی که دانلود آن ها موفقیت آمیز بوده را از لیست دانلود های شما حذف خواهد شد. بدیعی است که انتخاب این گزینه فقط تاریخچه دانلود های تکمیل شده شما را حذف خواهد کرد و بر روی فایل های دانلود شده شما تاثیری نخواهد داشت و آن ها را حذف نمیکند.

Scheduler ( زمان بندی) : با انتخاب این گزینه پنجره زمان بعدی دانلود های IDM باز میشود. در این پنجره میتوانید برای نرم افزار تعریف کنید که چه زمانی دانلود های مورد نظر شروع شود و چه زمانی به اتمام برسد. البته قابلیت های آن به همین جا ختم نشده و شامل گزینه های مفید دیگری نیز میباشد. به طور مثال میتوانید برای نرم افزار تعریف کنید که با اجرای برنامه IDM فایل ها شروع به دانلود شوند. یا اینکه بعد از اتمام دانلود ها نرم افزار برنامه خاصی را اجرا کند یا کامپیتر را خاموش کند.

Start queue ( شروع دانلود صف) : با انتخاب این گزینه نرم افزار فایل هایی که صف کرده اید را شروع به دانلود میکند.

Stop queue ( توقف دانلود صف) : با انتخاب این گزینه فایل هایی که صف شده اند و شروع به دانلود نمودن آن کرده اید متوقف میشوند.

Speed Limiter ( محدود کننده سرعت) : این گزینه باعث ایجاد محدودیت در سرعت برای فایل دانلودی میشود. مثلا فرض کنید همزمان میخواهید به اینترنت بروید و به گشت و گذار یپردازید و میخواهید یک فایل مهم را نیز دانلود کنید. شما با توجه به سرعت اینترنتتان میتوانید تعیین کنید که مثلا با سرعت 10 کیلوبایت در ثانیه فایل مورد نظر شما دانلود شود تا بتوانید به راحتی و بدون کمبود سرعت اینترنت، هم به گشت و گذار بپردازید و هم فایل مهم خود را دانلود کنید.با انتخاب این گزینه دسترسی شما به 3 مورد مقدور خواهد بود. 1. فعال 2. غیر فعال 3. تنظیمات. با انتخاب گزینه “فعال” تنظیمات محدودیت سرعتی که هنگام دانلود فایل مورد نظر اعمال کرده بودید فعال خواهد شد.با انتخاب گزینه “غیر فعال” نیز محدودیت سرعتی که برای فایل های دانلودی تنظیم کرده بودید غیر فعال خواهد شد.

با انتخاب گزینه ” settings” نیز میتوانید به تنظیمات محدودیت سرعت و تنظیم آن بپردازید

Options ( تنظیمات) : این گزینه یکی از مهم ترین گزینه های این نرم افزار به شمار میرود. بعد از انتخاب این گزینه شما با 9 سر برگ جدید آشنا خواهید شد. 1.عمومی 2. نوع فایل 3. ذخیره در 4. دانلود ها 5. ارتباط با شبکه 6. پرو*کسی 7. سایت های پسورد دار 8. ارتباط با مودم 9. صداها

سربرگ View :

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 8

Hide categories ( پنهان کردن گروه ها) : با انتخاب این گزینه میتوان نوار ” گروه ها” کنار برنامه را مخفی کرد. با انخاب دوباره این گزینه میتوان نوار ” گروه ها” را از حالت مخفی خارج کرد.

Arrange files ( مرتب کردن فایل ها) : این گزینه مربوط به مرتب سازی مدیریت فایل ها میباشد. به طور مثال شما میتوانید فایل ها را بر اساس نام، حجم ، وضعیت دانلود  و… مرتب کنید تا بتوانید بهتر بر فایل های دانلود شده یا دانلود نشده خود مدیریت کنید.

Toolbar ( نوار ابزار) :  با انتخاب این گزینه میتوانید آیکون های بالایی نرم افزار که مربوط به نوار ابزار این برنامه میباشد را بزرگ یا کوچک کرده و یا حتی شکل آن ها را تغییر داده و آیکون های جدید آن را نیز دانلود کنید.

IDM tray icon ( آیکون تسکبار IDM) : که نرم افزار IDM همیشه به صورت خودکار بعد از شروع به کار ویندوز اجرا میشود. آیکون این نرم افزار در تسکبار ویندوز ( در کنار قسمتی که اطلاعات زمان و تاریخ ویندوز نمایش داده میشود) موجود میباشد. با انتخاب این گزینه میتوانید شکل این آیکن را به حالت سه بعدی ، قدیمی در آورید و یا حتی آن را پنهان کنید.

Customize URL List ( تنظیمات نمایش ستون ها) : این گزینه دسترسی شما را برای سفارشی سازی ستون های قسمت مدیریت فایل نرم افزار فراهم میکند. به این صورت که میتوانید ستون های جدیدی به آن اضافه و یا حذف کنید. به طور پیشفرض ستون های اطلاعات مربوط به نوع فایل ، صف ، سایز، وضعیت، زمان باقیمانده، سرعت ، آخزین تاریخ دانلود و توضیحات نمایش داده میشود. شما میتوانید این ستون ها را سفارشی سازی کرده و آن ها را حذف یا اضافه نمایید.

Language ( زبان) : با انتخاب این گزینه میتوانید زبان پیشفرض نرم افزار را تغییر دهید. مثلا با انتخاب گزینه Farsi میتوانید زبان نرم افزار را به فارسی تغییر دهید.

سربرگ Help:

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 9

Help contents ( راهنما) : با انتخاب این گزینه راهنمای اصلی نرم افزار به زبان انگلیسی نمایش داده میشود.

Tutorials  ( آموزش) : با انتخاب این گزینه شما به آموزش های مفید این نرم افزار ( به زبان فارسی و انگلیسی) دسترسی خواهید داشت.

Scheduler and queues ( زمان بندی و صف ها) : این گزینه شامل آموزش هایی در مورد زمان بندی و صف های نرم افزار IDM ( به زبان فارسی و انگلیسی) میشود.

Grabber Help ( راهنمای گربر) : این گزینه شامل آموزش هایی در مورد نحوه استفاده از ابزار “Grabber ” میشود.

Tip of the Day ( نکته روز) : با انتخاب این گزینه پنجره مربوط به نکته های نرم افزار IDM نمایش داده میشود.

IDM Home Page ( صفحه خانگی IDM) : با انتخاب این گزینه سایت اصلی نرم افزار IDM باز خواهد شد.

Contact IDM Support ( تماس با ما) : این گزینه مربوط به پشتیبانی و تماس با پشتیبانی نرم افزار IDM میباشد.

Check for updates ( به روز رسانی) : با انتخاب این گزینه میتوانید بررسی کنید که آیا نسخه جدیدتری از این نسخه که در حال حاضر از آن استفاده میکنید موجود میباشد یا نه.

About IDM ( درباره IDM) : این گزینه شامل اطلاعاتی نظیر ورژن نرم افزار IDM ، خرید این نرم افزار و همچنین نام صاحب جواز میشود.

Tell a friend (معرفی به دوستان) : این گزینه برای معرفی این نرم افزار به دوستانتان میباشد.

سربرگ Registration:

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 10

Order online ( سفارش اینترنتی) : این گزینه مربوط به سفارش اینترنتی این نرم افزار میباشد. با انتخاب این گزینه پنجره اینترنتی سفارش این برنامه باز خواهد شد.

Registration ( ثبت نام) : اگر از نسخه ازمایشی ( Trial ) این نرم افزار استفاده میکنید با انتخاب این گزینه میتوانید برای نرم افزار IDM ثبت نام کنید.

در ادامه قصد بیان چند آموزش کاربردی این نرم افزار را داریم.

چگونه زبان نرم افزار IDM را میتوان تغییر داد؟

برای تغییر زبان نرم افزار Internet Download Manager ، ابتدا از قسمت بالایی نرم افزار بر روی سربرگ View کلیک کنید حال بر روی آخرین گزینه آن یعنی “Language” ( زبان) بروید و  زبان مورد نظر را انتخاب کنید. به طور مثال اگر میخواهید زبان نرم افزار را به فارسی تغییر دهید بر روی گزینه Farsi کلیک کنید.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 3

چگونه میتوان لینک جدیدی در نرم افزار IDM وارد کرد تا دانلود شود؟

راه اول: برای وارد کردن لینک دانلود جدید و شروع دانلود، میتوانید از سر برگ Tasks بر روی Add New Downloads کلیک کنید. حالا کادری باز میشود که در آن میتوانید لینک دانلود کپی شده را وارد کنید. حالا برای شروع دانلود بر روی نوشته OK ( تایید) کلیک کنید تا نرم افزار شروع به دانلود فایل مورد نظر کند.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 11

راه دوم: راه دیگری برای وارد کردن لینک دانلود در نرم افزار وجود دارد. برای این کار از نوار ابزار بالایی نرم افزار بر روی آیکون Add URL کلیک کنید و در کادر باز شده لینک مورد نظر را وارد کرده و برای شروع دانلود بر روی نوشته OK کلیک کنید.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 12

چگونه میتوان از سایت هایی که برای دانلود نیاز به یوزرنیم و پسورد دارند فایل دانلود کرد؟

معمولا برای دانلود از سایت های اشتراک گذاری همانند Rapidshare و یا هر سایتی که نیاز به حساب کاربری برای دانلود یک فایل نیاز دارد نیاز خواهید داشت که هنگام دانلود یوزرنیم و پسورد حساب کاربریتان در آن سایت را وارد کنید. برای این کار وقتی که میخواهید لینک جدیدی را وارد نرم افزار کنید تا دانلود شود. از پنجره باز شده و در پایین این پنجره بر روی چک باکس گزینه Use authorization کلیک کنید تا فعال شود. سپس در کادر Login نام کاربری و در کادر Password رمز عبور خد را وارد کرده و برای شروع دانلود بر روی نوشته OK کلیک کنید

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 13

روش دیگر استفاده از قسمت Options نرم افزار میباشد. بدین صورت که ابتدا وارد بخش Option نرم افزار شوید. سپس بر روی سربرگ Sites Logins کلیک کنید و از طریق گزینه New اطلاعات سایت،نام کاربری و رمز عبور را میتوانید وارد کنید.

چگونه میتوان سرعت دانلود فایل را محدود و مدیریت کرد؟

محدودیت سرعت دانلود یک فایل فواید زیادی دارد. مثلا سرعت اینترنت را میتوان به طور همزمان بین چند فایل تقسیم کرد در صورتی که سرعت را محدود نکنید سرعت فایل بین چند فایل پخش نمیشود. دلایل دیگر آن را قبلا در همین آموزش برای شما شرح داده ایم.

و اما اصل مطلب: برای محدود کردن سرعت یک فایل ابتدا باید از لیست مدیریت فایل بر روی فایل مورد نظر کلیک کرده تا انتخاب شود، سپس از قسمت بالایی نرم افزار بر روی سربرگ ” Downloads” ( دانلود ها) کلیک کنید، حالا بر روی گزینه Speed Limiter بروید و گزینه Settings را انتخاب کنید. حالا در کادر نمایش داده شده مقدار مورد نظر را به صورت کیلوبایت بر ثانیه وارد کنید، مثلا 10 کیلوبایت و سپس بر روی نوشته OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 15

نکته: اگر میخواهید این محدودیت سرعت همیشه فعال باشد بر روی چک باکس موجود در این پنجره کلیک کنید تا فعال شود.

حالا برای فعال و یا غیر فعال کردن حالت محدود کننده سرعت، دوباره به سربرگ گفته شده در بالا مراجعه کرده و به جای گزینه Settings ، این بار بر روی گزینه Turn on کلیک کنید تا محدودیت سرعت ایجاد شده شما بر روی فایل اعمال شود.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 16

چگونه میتوان پوشه دانلود نرم افزار IDM را تغییر داد؟

تغییر مسیر پیشفرض ذخیره فایل ها: برای تغییر پوشه دانلود برنامه، ابتدا باید قسمت تنظیمات برنامه را باز کنید. برای این کار ابتدا از قسمت نوار ابزار برنامه، بر روی گزینه Options ( تنظیمات) را انتخاب کنید.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 17

حالا بر روی سربرگ Save to کلیک کنید. حالا از قسمت Default download directory for “General” category  بر روی نوشته Browse کلیک کنید و محل ذخیره سازی جدید فایل های دانلودی را مشخص کنید. برای این کار از پنجره باز شده محل مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی نوشته OK کلیک کنید تا محل جدید ذخیره شود.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 18

تغییر مسیر موقتی فایل ها هنگام دانلود: شما هنگامی که یک فایل را دانلود میکنید، نرم افزار فایل در حال دانلود را در یک مسیر موقت ذخیره کرده و بعد از اتمام دانلود به مسیر جدید انتقال میدهد.

برای تغییر مسیر موقتی فایل ها هنگام دانلود، ابدتدا بر روی گزینه Browse موجود در بخش Temporary directory  کلیک کنید. حالا محل ذخیره سازی جدید را مشخص کرده و بر روی نوشته OK کلیک کنید تا محل موقت ذخیره سازی فایل ها تغییر کند.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 19

چگونه میتوان تعداد لاین های دانلود را افزایش یا کاهش داد؟

در نرم افزار IDM به طور پیشفرض، هنگامی که یک فایل را دانلود میکنید به صورت 8 لاینه ( 8 قسمتی) فایل مورد نظر دانلود میشود. این یکی از قابلیت های عالی این نرم افزار میباشد چون در این صورت فایل مورد نظر را به هشت قسمت تقسیم نموده و قسمت به قسمت از هرکدام مقداری اطلاعات دریافت میکند که این باعث افزایش سرعت هنگام دانلود میشود.

برای این کار ابتدا از بخش نوار ابزار برنامه، بر روی آیکون Options ( تنظیمات) کلیک کنید. سپس از سربرگ Connection مقدار Max connections number را از عدد 8 به عدد مورد نظر خود تغییر دهید. مثلا 4 یا 10 .

نکته: البته تعداد کانکشن بستگی به سروری دارد که از آن اطلاعات دریافت میکنید.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 20

چگونه میتوان دانلود از طریق این نرم افزار را در مرورگر های مختلف غیرفعال کرد؟

به طور پیشفرض بعد از نصب IDM ، پلاگین این نرم افزار بر روی مرورگر های پشتیبانی شده نصب میشود و اگر فایلی را از اینترنت بخواهید دانلود کنید، وقتی بر روی لینک دانلود آن فایل کلیک میکنید فقط نرم افزار IDM باز شده و امور دانلود را انجام میدهد.

اما اگر بخواهیم مرورگر فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر را از این لیست حذف کنیم و نرم افزار IDM نتواند لینک هایی که از طریق این مرورگر ها دانلود میشود را دریافت کند چه کار باید کرد؟

برای این کار ابتدا از قسمت نوار ابزار برنامه، بر روی آیکون Settings (تنظیمات) کلیک کنید. حالا بر روی سربرگ General (عمومی) کلیک کرده و از بخش Capture downloads from the following browsers لیست مرورگرهای فعالی که در لیست نرم افزار هستند را مشاهده میکنید. اگر میخواهید مروگر فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر را از این لیست غیر فعال کنید، بر روی چک باکس کناری گزینه های Mozilla Firefox یا Internet Explorer کلیک کنید تا غیر فعال شود. سپس برای ذخیره تنظیمات بر روی نوشته OK در پایین این پنجره کلیک کنید.

آموزش کامل نرم افزار internet download manager - عکس 21

امیدوارم از این آموزش استفاده کرده باشید. در صورت وجود هرگونه سوال آن را از قسمت دیدگاه ها مطرح کنید.

موفق باشید

درباره محمدرضا مقدم

خوشحالم که از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت دیدن میکنید

۲۲۰ دیدگاه

 1. سلام دوست عزیز یک سوال موقع دانلود یک فایل مقثلا وقتی یک عکسی رو دانلود میکنیم سه تا گزینه داره که یکیش به فارسی میشه وضعیت دانلود من دوتا گزینه بقلیش رو hide tab کردم رفته چطوری دوباره ظاهرشون کنم یه قسمت مربوط به این بود که نشون میداد فایله دانلودی را کجا ریختیم چیکار کنم دوباره برگرده هر چند سوال جزیی هستش ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. سلام خسته نباشید من یه مشکلی داشتم تو نرم افزار فری دانلود منجر می خوام دانلود رو به صورت تکی بذارم چند تا هم زمان نباشه میشه راهنمایی کنید.

 3. سلام و خسته نباشید.من بعد از نصب idmو بعد از دانلود کوتاه با مشکل جدی روبه رو شدم و اون هم اینه که من تو هر سایتی میرم پشت سرهم صفحه دانلود برام باز میشه. که یهقسمت مربوط به urlو یه قسمت مربوط به نام عکس و … هست و همش ازم می پرسه می خواهی این عکس رو دانلود کنم؟نمی دونم تو کدوم قسمت تنظیمات باید برم.
  لطفا راهنمایی کنید.

 4. به نام خدا
  دست شما درد نکنه ظاهرا نفس شما حقه ما هر چقدر زور زدیم نشد تا سایت شما رو باز کردیم یه دفعه درست شد
  برقرار باشید
  بدرود

 5. عالی بود.خیلی خوب توضیح دادین.امشب میذارم دانلود…

 6. سلام من اینجا مشکل داشتم یه فیلم دانلود کردم ۱ گیگ بود اخرش تا ۹۹۸ مگ رفت و خطا شد
  باید چیکار کنم؟؟؟

  • اگه با ادامه دانلود کارت درست نشد
   دانلودها به صورت پارت جداگانه توی Documents and Settings\….\Application Data\IDM متمرکز میشه بعد به هم متصل میشه
   باید اول بری اونجا بوسیله برنامه HJSplit پارت ها رو به هم بچسبونی البته احتمالاً یه جاهاییش پرش داره

 7. سلام . تو قسمتی که دانلود انجام میشه سه تا سر برگ هست(جایی که جداگانه فایل داره دانلود میشه).من تو سربرگ وسطی چندتا تغییرات انجام دادم و اون سربرگ رو دستم خورد هاید شد. بعد الان کنار transfer rate …. ، limited اومده که باعث کاهش سرعت دانلود شده و نمیتونم غیر فعالش کنم . چیکار کنم ؟

  • با سلام .
   باید برنامه ی دانلود منیجر رو باز کنی بعد توی قسمت downloadمیری بعد میری روی گزینه ی speadlimitterبعد روی قسمت offکلیک میکنی اگه برای دفعه ی بعدت هم به مشکل خوردی به جای کلیک روی گزینه ی offروی گزینه ی settingکلیک کن بعد یک صفحه باز میشه که نوشتهalways turn on speed limiter on IDM startup(یعنی اغلب روشن کن محدودیت سرعت دانلود را در اینترنت دانلود منیجر)وتو تیک اون قسمت رو که برداری امکان نداره مشکل حل نشه.
   ببخشید که سرت رو درد آوردم

   با تشکر / احسان تفکری

 8. با سلام و خسته نباشید…
  من یک فیلم رو با کامپیوتر (اینترنت دانلود منیجر)کامل دان کردم و وقتی فیلم در حال ساخت بود،کامپیوتر به دلیلی خاموش شد و وقتی دوباره کامپیوترو روشن کردم، فیلم حجمش اون حجمی که باید میبود نبود و فیلم ناقص هس و ادامه دانلود هم نوی دانلود منیجر نیست و کامل شده نوشته در صورتی که کامل نیست.
  خب حالا چطور فیلم رو کامل دان کنم؟!؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 9. با سلام
  من اشتباهی یه تیک دیگه این پنجره را نشان نده را داخل idm روشن کردم و الان دیگه اون پنجره رو نشون نمیده ، میخواستم بدونم چه جوری میتونم اون رو دوباره بیارم یا این که چه جوری میتونم idm رو به تنظیمات اولیه برگردونم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام دوست عزیز.
   به Option (تنظیمات) رفته و بر روی Downloads (دانلود ها) کلیک کنید و نشان دادن پنجره اتمام دانلود (Show download complete dialog) رو فعال کنید.

   • ببینید من حواسم نبود تیکی رو فعال کردم که وقتی یه فایل رو داخل دانلود منجر حذف میکنی اون فایل داخل سیستم هم حذف میشه ، الان نمیدونم چه جوری اون رو غیر فعال کنم که وقتی دانلود منجر رو خالی میکنم ، فایل ها از داخل سیستم حذف نشه.

    • از طریق رجیستری ویندوز باید پنجره حذف رو دوباره برگردونید.
     برای این کار کلیدهای Windows + R رو از صفحه کلید فشار بدید تا برنامه Run ویندوز اجرا بشه. بعد در کادر موجود عبارت Regedit رو وارد کنید.
     حالا پنجره Registry Editor باز میشه که باید به ترتیب (از چپ به راست) پوشه های زیر رو باز کنید:
     HKEY_CURRENT_USER\Software\DownloadManager
     بعد از بالا بر روی پنجمین مورد با نام bNShConfDelFrLstDlg دبل کلیک کرده و در کادر Value Data عدد ۱ رو به ۰ تغییر بدید و روی OK کلیک کنید.
     امیدوارم مشکلتون حل شده باشه

 10. سلام
  من به صورت صفی دانلود می کنم و میخوام فایل هارو به بالا و پایین ببرم.
  منظورم اینه که مثلا فایل BBB که بعد از AAA برای دانلود اضافه کردم اول دانلود شه و بعد بره سراغ AAA تا دانلودش کنه. برای همین باید تو لیست فایل هارا بالا پایین کنم.
  امیدوارم منظورمو فهمیده باشین.
  با تشکر.

  • سلام دوست عزیز.
   فکر نمیکنم برای این کار راهی وجود داشته باشه
   اصولا باید بر مبنای اولویتی که از قبل شما تعیین کردید و به ترتیب دانلود صورت بگیره.

 11. سلام
  من اشتباها توی یه پنجره ای که نمایش داده شد یه گزینه ای رو فعال کردم که از یه سایت خاص وقتی میخوام دانلود کنم idm خودکار باز نمیشه برای اون سایت. چطور برگردونم به حالت قبل؟

  • سلام دوست عزیز.
   به Option (تنظیمات) رفته و File types (نوع فایل) را انتخاب کنید.
   از ناحیه Don’t start downloading automatically from the following sites (از سایتهای زیر به طور خودکار دانلود انجام نشود)، اگر سایت مورد نظر در کادر مربوط نوشته شده بود بر روی Default (تنظیمات اولیه) کلیک کنید. و برای تایید تنظیمات بروی OK کلیک کنید.

 12. سلام
  من چند بخش از سریال را به ادرس فلاش میموری دانلود کردم ولی فراموش کردم فلاش را به لپ تاپ وصل کنم سریالها ها در دانلود مننجر دانلود شده ولی امکان دسترسی به انهارا ندارم لطفا راهنمائی فرمائید

 13. و سپس این پیغام نمایش اده می شود:
  “آی دی ام دانلود این فایل ها را دوباره آغاز کرد به این علت که اطلاعات دریافتی از کانکشنهای دیگر قبلی با اطلاعات دریافتی جدید مطابقت ندارد و باعث خرابی اطلاعات شده است. آیا می خواهید راجع به علت خرابی دیتا بدانید؟ yes no”
  پیغام را هم که مشاهده می کنم یک متن هلپ انگلیسی است که راجع به فایروال و آنتی ویروس می باشد و این در حالی است که حجمم مصرف می شه اما چیزی نمی تونم دانلود کنم!
  ارتباط با سرور موقع دانلود رو روی ۱ گذاشتم و فایروال و آنتی ویروس رو هم غیر فعال کردم و کمی تنظیماتشون رو هم دستکاری کردم ولی هیچ فایده ای نداشت

 14. سلام اقا یه سوال درمورد idm وقتی یه فایل یک گیگی رو رو دانلود می زنم وسط های دانلود kb/صفر میشه کاملا خود به خود ممنون می شم اینترنتمم مشکلی نداره سرعتشم ۱ گیگ

 15. سلام من رو ساعت یک تنظیم کردم حتما باید صفحه نمایش روشن باشه وگرن دانلود نمیکنه برا همون مجبورم چند تا فیلمو بزارم ک تا صبح روشن باشه صفحه.راهی هست ک در حالت sleep هم دانلودو ادامه بده؟ممنونم ازتون

 16. درود

  من موقع دانلود از برخی سایت ها با این پیام مواجع میشم و نمیتونم مستقیم از دانلود منجر دانلود کنم فایل ها رو ، چه جوری میشه این مشکل رو برطرف کرد؟؟؟
  http://up.vbiran.ir/uploads/363451471969092261_Untitled.png
  سپاس

  • سلام. بر روی لینک دانلود کلیک راست کرده و گزینه Download with IDM رو انتخاب کنید.

   • چنین گذینه ای نداره!! (رو کپی لینک که میزنم میشه لینک رو برداشت و گذاشت داخل IDM ولی میخوام روش کلیک که میکنم مستقیم با IDM باز بشه)

    http://up.vbiran.ir/uploads/34747147203577613476_Untitled.png

    • بعد از آپدیت مرورگر فایرفاکس، افزونه IDM که بر روی مرورگر نصب میشه ممکنه بنا به دلایلی غیر فعال بشه. احتمالا شما هم IDM رو آپدیت نکردید و فایرفاکس افزونه رو حذف یا غیر فعال کرده.
     برای رفع مشکل باید idm رو آپدیت و سیستم رو ری استارت کنید.
     حالا دانلود منیجر رو اجرا کنید و از آیکون های بالایی نرم افزار روی Options (تنظیمات) کلیک کنید و سپس تب General (عمومی) رو انتخاب کنید و از بخش Capture downloads from the following browsers (انجام دانلود از مروگرهای زیر) تیک روبرویی نوشته های Mozilla و Mozilla firefox رو (اگر در حالت غیر فعال قرار دارند) فعال کنید.

     • رو مرورگر کروم تست کردم و اون گذینه ای که گفتین بود ولی بازم بعد از اون باید هر بار کلیک راست کرد و رو اون گذینه کلیک کرد تا با idm دانلود بشه ، نمیشه کاری کرد که نخواد هی راست کلیک کردو زود رو Download with IDM ؟؟ (رو لینک که کلیک کنی مستقیماً با idm باز و دانلود بشه)

     • و یه چیز دیگه ، بعضی وقتا سرعت دانلودم از برخی از سرور ها میاد پایین چره؟؟
      (من لینک رو با یه کامپیوتر و یه اینترنت دیگه چک کردم و سرعت لینک ها بالا هست ولی برای خودم پایینه (سرعت دانلود معمول من ۲۰۰ کیلوبایت هست ولی اون سرورهایی که سرعتوشن برام پایین هست ، سرعت رو میرسونن به ۳۰-۴۰ کیلوبایت))

 17. نرم افزار رایگان اربیت یه مزیت داره که میشه تعدادی فایل برای دانلود گذاشت ولی تعیین کرد که در یک زمان چند دانلود همزمان انجام بشه به طور مثال اگه تعدادی فایل در لیست انتظار هست تا زمانی که دانلود فایل قبلی به اتمام نرسد دانلود فایل بعدی شروع نشود ولی متاسفانه در idm این امکان وجود ندارد و وقتی یه لیست ایجاد میکنیم همه لیست باهم شروع به دانلود میکنن کسی میدونه چطور به شکل نرم افزار اربیت دانلود کنم؟

 18. سلام ببخشید اگر در زمانبندی چند فایل را با هم برای دانلود بگزاریم بعد هم گزینه خاموش شدن پس از دانلود را انتخاب کنیم ایا ابتدا همه فایل ها دانلود خواهد شد و سپس کامپیوتر خاموش می شود یا بد از اتمام اولین دانلود کامپیوتر خاموش می شود
  باتشکر

 19. سلام من دانلود منیجر لب تاپم ضعیفه به حدی که اصلا نمیتونم دانلود منیجر build 2 را دانلود کنم لطفا پاسخ بدید ممنون

 20. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من میخواستم بدونم روشی هست که توی این دانلود منجر حجم تمامی دانلود هارو نشون بده توی صفحه ی اصلی نرم افزار هست ولی حوصله میخواد یکی کی حساب کنی خواستم بدونم میشه کاری کرد حجم کل رو نشون بده؟؟؟ ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*