اخبار سایت
اگر می خواهی کسی را بزرگ کنی، پیوسته از او به دشمنی یاد کن - اردبزرگ
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت نهم)
اموزش گام به گام پاورپوینت-9-کاور

آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت نهم)

درود بر شما همراهان گرامی که آموزش گام به گام پاورپوینت را از سایت آموزشی Digital-Art.ir دنبال میکنید. در این آموزش، با گام نهم از سری این آموزش ها در خدمت شما عزیزان خواهم بود و به مطالبی پیرامون افکت های مختلف در اسلایدهای یک ارایه خواهیم پرداخت.

آنچه در این آموزش میخوانید :

جلوه های گذر اسلاید (Slide Transitions)
اعمال صداهای تغییر اسلاید
تغییر سرعت گذر اسلاید
نحوه پیشبرد اسلاید ها (تغییر اسلاید، از اسلایدی به اسلاید بعد)
اعمال تنظیمات انجام شده بر روی تمام اسلاید ها
حذف گذر اعمال شده

افکت انیمیشن اشیاء در اسلاید (Slide Animation)
تنظیم انیمیشن اشیاء در یک اسلاید
پیش نمایش انیمیشن
گزینه های نمایش اسلاید

نمایش سفارشی (Custom Slide Show)
نحوه ساخت یک نمایش سفارشی
ویرایش و حذف نمایش سفارشی ساخته شده

که در ادامه به توضیحات بیشتری درباره آنها خواهیم پرداخت.

1- جلوه های گذر اسلاید (Slide Transitions)

نرم افزار پاور پوینت این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا بتوانند برای تغییر اسلایدها در یک ارایه از انواع مختلف گذرهای اسلاید استفاده کنند. این قابلیت باعث جذابتر شدن اسلایدها و در نهایت ارایه خواهد شد و جذابیتی بیشتر را برای مخاطبان دربر خواهد داشت.

برای اعمال گذر به یک اسلاید، ابتدا اسلاید دلخواه (از ارایه) را انتخاب نمایید. سپس از سربرگ Animation به کادر گروه Transition to This Slide مراجعه نمایید و از این کادر گروه به شکل های گذر اسلایدی که درج شده اند مراجعه کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-1

حال بر روی فلش کوچک کناری کادر این گذرها کلیک کرده تا انواع دیگری از گذرهای اسلاید نیز در اختیار شما قرار گیرند.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-2

سپس از این نمای گذرها که در این گالری قرار دارند و در اختیار شما قرار گرفته اند بر روی گذر مناسب کلیک کرده و آن را انتخاب کنید تا بر روی اسلاید انتخاب شده اعمال گردد.

نکته : با حرکت مکان نمای ماوس بر روی آیکون های گذر اسلاید، میتوانید قبل از اینکه گذر اسلایدی را برای اسلاید انتخاب کنید پیش نمایشی از آن گذر را بر روی اسلاید انتخاب شده مشاهده نمایید.

 • اعمال صداهای تغییر اسلاید

در زمان تغییر اسلاید میتوانید انواع مختلف صداها را نیز استفاده کنید. این صداهای انتخابی در مدت زمان کوتاه تغییر دو اسلاید اجرا خواهند شد. این صداها میتوانند صدای سکه، باد، چکش، تشویق و … باشد.

از کادر گروه Transition to This Slide به گزینه Transition Sound مراجعه کنید. در کنار این گزینه کادر کوچکی قرار گرفته است. بر روی فلش سمت را ست این کادر کلیک کنید تا کادر زیر مجموعه ها بصورت آبشاری باز شود. حال از این کادر اقدام به انتخاب صدای مناسب با نیاز خود نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-3

نکته : با انتقال مکان نمای ماوس بر روی گزینه های صدایی موجود، میتوانید پیش صدایی از آن را گوش کنید.

 • تغییر سرعت گذر اسلاید :

شما میتواید مدت زمان گذر را برای اسلاید انتخابی تغییر دهید. یعنی انتخاب کنید که افکت گذر اسلاید انتخاب شده بسیار سریع، صورت عادی و یا کند تغییر کند.

برای تغییر سرعت گذر اسلاید، از کادر گروه Transition to This Slide بر روی فلش کوچک کنار کادر گزینه Transition Speed کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-4

حال از کادر باز شده که شامل سه گزینه Slow (سرعت آرام) و Medium (سرعت معمولی) و Fast (سریع) میباشد، مدت زمان گذر اسلاید دلخواه خود را انتخاب نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-5

 •  نحوه پیشبرد اسلاید ها (تغییر اسلاید، از اسلایدی به اسلاید بعد)

برای پیشبرد اسلایدها دو روش وجود دارد. اولین روش با کلیک بر روی اسلاید جاری و روش دوم پیشبرد اسلاید بصورت اتوماتیک میباشد.

برای انتخاب نوع پیشبرد اسلاید ها ابتدا از سربرگ Animation به کادر گروه Transition to This Slide مراجعه کنید و از این کادر گروه به قسمت Advance Slide بروید. در این قسمت (که در سمت راست کادر گروه قرار گرفته است) دو گزینه One Mouse Click و Automatically After قرار گرفته است.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-6

 • برای گذر اسلاید با کلیک شما (کاربر) گزینه One Mouse Click را تیک دار کنید تا در هنگام نمایش ارایه اسلایدها با کلیک شما تغییر پیدا کنند و به اسلاید بعدی بروند.
 • اما برای گدر خودکار اسلاید ها گزینه Automatically After را تیک دار کرده و در کادر روبروی این گزینه زمان گذر اسلاید را برای برنامه تعریف نمایید تا اسلاید های شما با سررسید زمان وارد شده، گذر کرده و به اسلاید بعدی برود.
 • اعمال تنظیمات انجام شده بر روی تمام اسلاید ها:

با کلیک بر روی دکمه Apply All که در این کادر گروه قرار گرفته است، نوع گذر اسلاید انتخاب شده و تنظیمات مربوط به آن در تمامی اسلاید های موجود در ارایه اعمال خواهد شد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-7

 • حذف گذر اعمال شده :

برای حذف کردن افکت گذری که بر روی اسلاید اعمال کرده اید کافیست در کادر گروه Transition to This Slide بر فلش پایینی گالری گذرها کلیک کنید و از کادر آبشاری باز شده گزینه No Transition را انتخاب کنید تا گذر اسلاید انتخاب شده حذف گردد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-8

2- افکت انیمیشن اشیاء در اسلاید (Slide Animation)

در حالت عادی پس از وارد کردن اشیاء مختلف درون اسلاید یا اسلایدهای یک ارایه تمامی آنها بصورت ثابت نمایش داده میشوند. اما نرم افزار این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا از افکت های انیمیشنی بسیار زیبا برای جذاب تر کردن نحوه نمایش اشیاء استفاده کنند.

نکته : در اینجا منظور از اشیاء شیپ ها، تصاویر و.. وارد شده به ارایه میباشد.

 • تنظیم انیمیشن اشیاء در یک اسلاید :

برای اعمال این افکت ابتدا به اسلاید مورد نظر بروید و شئ مورد نظر را در اسلاید انتخاب کنید. حال از سربرگ Animation به کادر گروه Animations بروید و از این کادر گروه بر روی گزینه Custom Animation کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-9

با کلیک بر روی این گزینه کادری با نام Custom Animation در کنار اسلاید باز خواهد شد. از این کادر بر روی دکمه Add Effect کلیک کنید تا کادر زیر مجموعه های آن باز شود. از این کادر افکت نمایشی انیمیشن مورد نیاز خود را انتخاب کرده و با تایید نهایی آن را بر روی شئ انتخاب شده اعمال نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-10

گزینه های دیگر موجود در این کادر (Custom Animation) به این صورت میباشد:

Remove : افکت انیمیشنی اعمال شده را حذف میکند.

Start : نحوه شروع نمایش انیمیشن شئ  با استفاده از این گزینه قابل تنظیم میباشد.

Direction : با استفاده از گزینه های زیر مجموعه آن ، جهت حرکت انیمیشن شئ قابل تنظیم میباشد.

Speed : سرعت نمایش انیمیشن با استفاده از این گزینه قابل تنظیم است.

در زیر این گزینه ها نیز کادری با متن سفید مشاهده میگردد که در این کادر افکت های  انیمیشنی و تنظیمات مربوط به آن که بر روی اشیاء اعمال شده است قابل مشاهده میباشد.

 • پیش نمایش انیمیشن :

برای دیدن پیش نمایشی از انیمیشن اعمال شده و تنظیمات مربوط به آن به کادر گروه Preview و گزینه آن که با همین نام مشخص است کلیک کنید تا پیش نمایشی از انیمیشن شئ موجود در اسلاید مشاهده کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-11

 • گزینه های نمایش اسلاید :

گزینه های نمایش اسلاید در پاورپوینت 2007 این امکان را در اختیار کاربران خود قرار میدهد که اسلاید ها را پس از تغییرات لازم روی آنها و یا اتمام کار، از ابتدا و یا از اسلایدی مشخص نمایش داده تا نتیجه کار برای کاربر نمایش داده شود.

برای دسترسی به گزینه های نمایش اسلاید از سربرگ Slide Show به کادر گروه Start Slide Show مراجعه نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-12

گزینه های نمایشی موجود در این کادر گروه به صورت زیر میباشند:

فرض میکنیم بر روی یک اسلاید میانی در یک ارایه پاورپوینت در حال انجام تغییراتی میباشید. حال پس از تغییرات لازم بر روی اسلاید جاری و اتمام کار میخواهید نتیجه کار خود را مشاهده نمایید.

From Beginning : با کلیک بر روی این گزینه نمایش اسلایدهای موجود در ارایه از اولین اسلاید آغاز شده و تا پایان ادامه خواهد یافت.

نکته : کلید میانبر این گزینه f5 می باشد و معادل این گزینه در نوار وضعیت موجود در پایین صفحه برنامه قرار دارد.

From Current Slide : فرض کنید میخواهید از اسلاید جاری (اسلایدی که تغییرات لازم را روی آن انجام داده اید) و یا اسلایدی دلخواه نمایش اسلاید ها را آغاز کنید. با انتخاب و کلیک بر روی این گزینه نمایش اسلایدها از اسلاید جاری (اسلاید انتخاب شده) آغاز خواهد شد.

نکته : کلید میانبر این گزینه Shift+F5 میباشد و معادل این گزینه در نوار وضعیت موجود در پایین صفحه برنامه قرار دارد.

3- نمایش سفارشی (Custom Slide Show)

گاهی اوقات شما نیاز خواهید داشت تا بعلت کمبود وقت و تعدد اسلایدهای یک ارایه اقدام به کم کردن تعداد اسلایدها کنید بدون اینکه اسلاید (هایی) را حذف و یا پنهان کنید! و یا اینکه از یک ارایه پاورپوینت چند نمایش مختلف ایجاد کرده و اسلاید ها را دسته بندی کنید!

برای سفارشی کردن نمایش اسلاید ها یک ارایه، ابتدا از سربرگ Slide Show به کادر گروه Start Slide Show مراجعه نمایید و از این کادر گروه گزینه Custom Slide Show را انتخاب نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-13

با کلیک بر روی این گزینه کادر کوچکی باز خواهد شد که حاوی گزینه …Custom Shows میباشد (در صورتی که هنوز نمایش سفارشی خاصی ایجاد نکرده باشید). بر روی این گزینه نیز کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-14

با کلیک بر روی این گزینه، پنجره ای جدید با نام Custom Shows باز خواهد شد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-15

در این پنجره بر روی گزینه New کلیک کنید تا پنجره ای جدید با نام Define Custom Shows باز شود

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-16

بخش های موجود در این پنجره به این صورت میباشند:

Slide Show Name .1 : در فیلد روبروی این گزینه میتوانید نام دلخواه و مناسبی را برای نمایش سفارشی اسلایدها (که در حال ساخت آن هستید) وارد نمایید.

2. کادر Slides in Presentation : کادری است که در سمت چپ این پنجره قرار دارد و شامل تمامی اسلایدهای موجود در ارایه میباشد.

3. کادر Slides in Custom Show : کادری است که در سمت راست این پنجره قرار گرفته و شامل اسلایدهای منتخب شما برای ساخت نمایش سفارشی میباشد.

4. دکمه Add : دکمه ای است برای تایید و اضافه کردن اسلاید منتخب برای نمایش سفارشی که در حال ساخت آن هستید.

5. دکمه Remove : اگر در کادر اسلاید های انتخاب شده، قصد حذف کردن اسلایدی را دارید ابتدا اسلاید مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بر روی این دکمه کلیک کنید تا اسلاید منتخب حذف گردد.

 • نحوه ساخت یک نمایش سفارشی :

از پنجره توضیح داده شده در بالا، ابتدا اولین اسلاید مورد نیاز را از کادر Slides in Presentation با کلیک بر روی آن انتخاب کنید. سپس با فعال شدن دکمه Add و کلیک بر روی این گزینه این اسلاید در کادر Slides in Custom Show که شامل اسلاید های منتخب برای نمایش سفارشی میباشد، ظاهر خواهد شد. این کار را به ترتیب و بصورت یک به یک برای اسلاید های مورد نیاز خود تکرار کنید. سپس با انتخاب اسلاید های مورد نظر بر روی دکمه Ok که در پایین این پنجره قرار دارد نمایش سفارشی ساخته شده را تایید کنید.

استفاده از نمایش سفارشی ساخته شده :

ابتدا به کادر گروه Start Slide Show مراجعه نمایید و از این کادر گروه بر روی گزینه Custom Slide Show کلیک کنید. حال در کادر باز شده زیر مجموعه ها، بر روی نام نمایش سفارشی ساخته شده کلیک کنید تا نرم افزار بصورت خودکار آن را نمایش دهد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-17

ویرایش و حذف نمایش سفارشی ساخته شده :

برای این کار ابتدا بر روی گزینه Custom Slide Show کلیک کنید و از کادر باز شده گزینه …Custom Shows را انتخاب کنید. حال از پنجره باز شده اگر دکمه Remove را انتخاب و روی آن کلیک  کنید نمایش انتخاب شده حذف خواهد شد و اگر بر روی گزینه Edit کلیک کنید میتوانید نمایش سفارشی ساخته شده را ویرایش نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-9-18

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا گام بعدی آموزش گام به گام پاورپوینت 2007 که در آن به ادامه آموزش پیرامون افکت های مختلف در اسلاید ها خواهیم پرداخت بدرود و موفق باشید.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱۱ دیدگاه

 1. خیلی ممنون عالی بود

 2. مرسی علیرضا.
  دستت درد نکنه.

 3. محمدخرداد 26-1393در 12:32 بعداز ظهر

  تشکر مطالب مفید بود استفاده کردم

 4. سلام
  عالی بود
  فقط اینکه من میخام خروجی ویدئویی بگیرم و با نرم افزارهایی مثل مدیا یا کامپلیر نمایش بدم ؛ باید چکارکنم؟
  ممنون میشم پاسخ رو برام ایمیل کنید؛

 5. سلام
  من هر چی می خواهم فقط یک خط رو انیمیشن بذارم نمی شه و به کل اسلای اعمال می شه.
  لطفا بگید که چجوری میشه مشکلش رو برطف کرد.
  برای هر کار دیگه هم مثل چپ گرد کردن یک خط به کل اون اسلاید اعمال میشه

  • سلام. احتمالا شما اسلایدهاتون رو در نمای اسلاید مستر میبرید و انیمیشن رو اعمال میکنید. از این نما بیرون بیاید و انیمیشن رو اعمال کنید.

 6. سلام . چگونه میتوانیم افکتهای ایجاد شده روی اشیا. یک اسلاید رو وقتی که از یک اسلاید به اسلاید قبلی بر میگردیم باز هم اتوماتیک از اول استارت کنیم.. چون من هر کاری که میکنم افکتهای اشیا تنها در اولین بار که یک اسلاید به نمایش در میاد میتونم ببینم اما وقتی از اون اسلاید به اسلاید بعدی میرم ( از طریق کلیک روی یک دکمه که شخص رو به یک اسلاید مورد نظر هدایت میکنه) و بعد باز از طریق یک دکمه دیگه به اسلاید قبل باز میگردیم دیگه افکتها نمایش داده نمیشن و اسلاید به صورت کامل بدون افکت نشون داده میشه.. اگر محبت کنید و راه حلی جلو پای بنده قرار بدید متشکر میشم. درضمن میتونم یک فیلم هم از کار نشون بدم که دقیق متوجه بشید..

 7. ممنون خیلی عالی بود

 8. ممنون
  خیلی عالی بود

 9. بیسته بیست مشکلم حل شد. اجرتون با خدا

 10. سلام. ممنون از مطلبتون. امکانش هست تو پاورپوینت یه انیمیشن دلخواه رو خودمون طراحی کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*