اخبار سایت
سعادتمند كسی است كه از هر اشتباه و خطایی كه از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد - سقراط
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت هشتم)
آموزش گام به گام پاورپوینت-8-کاور

آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت هشتم)

درود بر شما همراهان گرامی. در این گام از سری آموزش های گام به گام پاورپوینت 2007 در خدمت شما هستیم با ارایه مطالبی در زمینه ایجاد، تغییرات، ابزارهای ویرایش نمودار، اصلاح نمودار و ویرایش اطلاعات نمودار ها در پاورپوینت. امیدوارم تا پایان همراه باشید.

آنچه در این آموزش میخوانید :

ایجاد نمودار (Create a Chart)
ویرایش اطلاعات نمودار (Edit Chart Data)
اصلاح نمودار ایجاد شده (Modify a Chart)
ابزارهای ویرایش نمودار (Chart Tools)
وارد کردن نمودار از اکسل (Insert a Chart from Excel)

در ادامه به توضیحات بیشتری از هر عنوان خواهیم پرداخت.

نمودارها در ارایه آمارها نقش بسزایی دارند و اطلاعات و داده ها بصورت سازماندهی شده در قالب یا چارچوب خاصی برای بیننده بیان میکنند تا درک این اطلاعات برای وی بسیار آسان و در قالبی گرافیکی و جذابتر باشد. در بسیاری از ارائه ها بدون استفاده از نمودارها (چارتها) قادر نخواهیم بود تا مطالب را به درستی و کامل بیان نماییم. نمودارها در انواع مختلف ستونی، میله های، خطی، کلوچه ای و… موجود میباشند که کاربر بنا به نیاز خود از انواع متفاوت آن در ارایه مطالب میتواند بهره جویی نماید.

1- ایجاد نمودار (Create a Chart)

برای ایجاد نمودار در اسلایدی از یک ارایه پاورپوینت، ابتدا شما باید از سربرگ Insert به کادر گروه Illustration مراجعه کنید و از این کادر گروه بر روی گزینه Chart کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-1

با کلیک و انتخاب این گزینه پنجره ای جدید (با نام Change Chart Type) باز خواهد شد که در این پنجره انواع مختلف نمودارهای در دسترس با نشان دادن نماد آنها (تصویر کوچک نمادین) در اختیار شما قرار خواهد گرفت. نکته قابل به ذکر این است که در این پنجره و در کنار هر نوع از نمودارها، نمودارهای زیر مجموعه آن نوع نیز قرار داده شده است.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-2

انواع مختلف نمودارهای موجود در این پنجره عبارتند از :

Column (ستونی) : نموداری ستونی است و با استفاده از میله هایی عمودی در کنار یکدیگر نمودار ایجاد میشود. این نوع نمودار بیشتر برای مقایسه بین داده ها استفاده میشود.

Line ( خطی) : نمایش نقاط و مقدار داده ها در این نوع نمودار به صورت نقطه های میباشد که این نقاط داده ای با خط هایی به هم متصل شده اند. این نوع نمودار برای نشان دادن مقدار زیادی از داده ها که در زمانی پیوسته تغییر میکند مناسب می باشد.

Pie (کلوچه ای-دایره ای) : این نوع نمودار به صورت دایره ای میباشد که در مساحت دایره داده ها بصورت نسبت جزء به کل نشان داده میشود. این نوع نمودار بیشتر برای مقایسه بین داده های مختلف مناسب میباشد.

Bar (میله ای) : این نوع نمودار شباهت زیادی به نمودار ستونی دارد ولی از قرار گرفتن میله ها به صورت افقی ساخته میشود. این نوع نمودار بیشتر برای داده هایی مورد استفاده قرار میگیرد که طی مدت زمان تغییر میکند.

Area (ناحیه ای) : این نوع نمودار از بهم پیوستن خط ها تشکیل میشود اما تفاوت آن با نمودار خطی در این است که مساحت زیر خطوط بوسیله رنگ پر میشود.

Scatter (پراکندگی) : این نوع نمودار داده ها را بصورت نقاط پراکنده نشان میدهد که داده ها در این نوع نمودار با علایم متفاوتی نشان داده میشوند. قابل به ذکر است که مقدار داده ها در این نوع نمودار از موقعیت قرار گیری آن بدست می آید.

Stock (سهام) : این نوع نمودار به صورت اختصاصی برای داده های مالی مورد استفاده قرار میگیرد و برای طرح ریزی داده های مالی طراحی شده است.

Surface (سطحی) : این نوع نمودار یک سطح سه بعدی را که از بهم پیوستن مجموعه ای از نقاط داده ای تشکیل داده و به نمایش میگذارد. این نوع نمودار برای پیدا کردن ترکیب بهینه بین دو سری از نقاط داده ای مورد استفاده قرار میگیرد.

Doughnut (دونات_حلقه ای) : این نوع نمودار همانند نمودار کلوچه های (Pie) میباشد و تفاوت این نوع نمودار در نشان دادن داده ها به صورت حلقه ای میباشد.

Bubble (نمودار حبابی): این نوع نمودار نیز همانند نمودار پراکندگی میباشد با این تفاوت که در این نمودار حباب ها جای نقاط رنگی را گرفته اند.

Radar (رادار): این نوع نمودار نیز مانند نمودار خطی میباشد با این تفاوت که در این نوع نمودار خط ها به جای اینکه نسبت به محور افقی و عمودی رسم شوند، نسبت به مرکز دایره کشیده خواهند شد.

با انتخاب نوع نمودار مورد نظر شما، نرم افزار پاورپوینت بطور پیش فرض پنجره صفحه گسترده اکسل را در کنار پنجره نرم افزار پاورپوینت باز خواهد کرد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-3

در صفحه گسترده اکسل و در سلول هایی که در محدوده کادر انتخاب ( کادر آبی)  نشان داده شده اند میتوانید داده ها و اطلاعات لازم برای نمودار سازی را وارد کنید. پس از وارد کردن داده ها شاهد این خواهید بود که نمودار در اسلاید مورد نظر از پاورپوینت بطور خودکار بوجود خواهد آمد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-4

به این نکته توجه داشته باشید که برای ایجاد نمودار به اندازه داده های مورد نیاز شما، با ید اقدام به کوچک و یا بزرگ کردن کادر محدوده انتخاب (کادر آبی رنگ) به اندازه تعداد سلول های مورد نیاز خود کنید تا در نهایت نموداری متناسب ایجاد گردد. برای بزرگ و کوچک کردن این کادر ابتدا به روی گوشه پایینی آن کلیک کنید سپس بصورت همزمان اقدام به دراگ کردن آن نمایید تا اطراف داده های شما را فراگیرد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-5

نکته : به دلیل باز شدن پنجره های مربوط به اکسل و پاورپوینت در کنار هم، نرم افزار آفیس این قابلیت را در اختیار شما قرار میدهد تا با انتخاب داده ها بطور همزمان چارت ایجاد شده در پاورپوینت را در یک صفحه و در کنار هم ببینبد.

2- ویرایش اطلاعات نمودار (Edit Chart Data)

نرم افزار پاورپوینت این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده تا اطلاعات وارد شده برای نمودار سازی را ویرایش کنند و یا آنها را تغییر دهند.

برای این کار در نرم افزار پاورپوینت ابتدا از سربرگ Design به کادر گروه data مراجعه کنید و با انتخاب گزینه Edit Data این قابلیت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-6

3- اصلاح نمودار ایجاد شده (Modify a Chart)

اگر نموداری را در این نرم افزار ایجاد کرده باشید حتما به انجام تغییراتی روی آن خواهید پرداخت، این تغییرات میتواند تغییر سایز نمودار انتقال به اسلایدی دیگر و یا کپی کردن به اسلایدی دیگر و… باشد.

  • بریدن و انتقال نمودار به اسلاید دیگر :

برای این کار ابتدا از سربرگ Home به کادر گروه Clipboard مراجعه نمایید.

اگر قصد بریدن و انتقال نمودار به اسلایدی دیگر را دارید از این کادر گروه گزینه Cut را انتخاب کنید (1) و پس از انتخاب اسلاید جدید (با انتقال مکان نما به اسلاید) بر روی دکمه Paste کلیک کتید (2) تا نمودار به اسلاید جدید انتقال یابد و یا برای بریدن از کلید ترکیبی Ctrl+X و برای چسباندن از کلید ترکیبی Ctrl+V استفاده کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-7

اگر قصد کپی کردن نمودار در اسلایدی دیگر را دارید از این کادر گروه گزینه Copy را انتخاب کنید (1) و پس از انتخاب اسلاید جدید (با انتقال مکان نما به اسلاید) بر روی دکمه Paste کلیک کتید (2) تا نمودار در اسلاید جدید کپی شود و یا برای کپی کردن از کلید ترکیبی Ctrl+C و برای چسباندن از کلید ترکیبی Ctrl+V استفاده کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-8

  • تغییر سایز نمودار :

برای تغییر سایز نمودار ایجاد شده در پاور پوینت ابتدا بر روی نمودار مورد نظر کلیک کنید تا به حالت انتخاب شده در آید. اکنون شاهد ایجاد کادری به دور نمودار خواهید بود که دارای دستگیره هایی در چهار گوشه و چار ضلع آن خواهید بود. حال با استفاده از این دستگیره ها همانطور که در گامهای قبل گفته شد میتوانید اقدام به تغییر سایز نمودار ایجاد شده نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-9

نکته : با فشردن همزمان کلید Shift و دراگ کردن دستگیر های چهار گوشه کادر، نرم افزار نمودار را بصورت متناسب در جهت ارتفاع و عرض کوچک و یا بزرگ خواهد کرد.

نکته : با مراجعه به کادر گروه Size در سربرگ باز شده Format میتوانید تغییر سایز دلخواه را اعمال نمایید. مقدار عددی سایز برحسب سانتیمتر بوده و گزینه اول برای تغییر ارتفاع نمودار و گزینه دوم برای تغییر عرض نمودار میباشد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-10

  • تغییر مکان نمودار در اسلاید :

برای تغییر محل قرار گیری جدول رسم شده در یک اسلاید، ابتدا به روی جدول کلیک کنید تا انتخاب شود. پس از ظاهر شدن کادر اطراف آن، نشانگر ماوس را بر روی بدنه اصلی کادر (تمام نقاط بجز دستگیره ها) انتقال دهید تا نشانگر ماوس تبدیل به فلشی چهار طرفه شود. حالا بر روی این نقطه کلیک کرده و با دراگ نمودن همزمان اقدام به تغییر محل قرار گیری جدول در اسلاید نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-11

  • درج و یا تغییر برچسب و عنوان نمودار :

شاید قصد داشته باشید عنوان و یا نام نمودار ساخته شده را روی نمودار و یا بالای آن وارد کنید. برای این کار ابتدا بر روی نمودار کلیک کنید تا انتخاب شود. حال از سربرگ Layout باز شده به کادر گروه Labels مراجعه نمایید و از این کادر گروه بر روی گزینه Chart Title کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-12

با کلیک بر روی این گزینه کادر زیر مجموعه های آن در زیر این گزینه باز خواهند شد که با انتخاب گزینه Centered Overlay Title عنوان روی نمودار قرار میگیرد و با انتخاب گزینه Above Chrt این عنوان و متن شما در بالای نمودار قرار خواهد گرفت.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-13

4- ابزارهای ویرایش نمودار (Chart Tools)

پس از ایجاد نمودار در ارایه پاورپوینت کاربران نیاز خواهند داشت تا به ویرایش و شخصی سازی نمودار ایجاد شده بپردازند. این تغییرات ممکن است در موارد گرافیکی نمودار، سبک نمودار، محل قرار گیری نمودار و… باشد و یا شاید نیاز به وارد کردن تصویر، متن و… داشته باشند.

با وارد کردن نمودار به اسلاید و کلیک بر روی آن (انتخاب کردن نمودار) سه سربرگ اصلی با نام های Design و Layout و Format باز خواهند شد که هرکدام دارای ابزار ها و گزینه های متعددی برای ویرایش و ایجاد تغییرات در نمودار میباشند.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-14

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-15

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-16

در اینجا به معرفی کادر گروهها وگزینه های موجود در  سربرگ Design خواهیم پرداخت :

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-14

Type : دو گزینه در این کادر گروه قرار دارد که با استفاده از گزینه سمت چپ قادر به تغییر نوع نمودار خواهید بود و با انتخاب گزینه سمت راست قادر به ذخیره سازی قالب نمودار نمایید.

Data : با استفاده از گزینه های موجود در این کادر گروه قادر خواهید بود تا اطلاعات و داده های موجود در نمودار و نوع نمایش آنها را متناسب با نیاز خود ویرایش و شخصی سازی نمایید.

Chart layout : سبک های نمایشی برای نمودار ایجاد شده در این کادر گروه قرار دارد و شما میتوانید از سبک های مختلفی که در دسترس قرار گرفته اند برای نمایش محیط نمودار استفاده نمایید.

Chart Style : با استفاده از سبک های نمایشی موجود در این کادر گروه میتوانید نوع سبک (استایل) نمودارها را تغییر دهید.

حال به معرفی برخی از مهمترین کادر گروه ها و گزینه های موجود در  سربرگ Layout خواهیم پرداخت :

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-15

کادر گروه Insert : با استفاده از گزینه های موجود در این کادر گروه میتوانید اقدام به وارد کردن تصاویر، شیپ و ایجاد جعبه متن برای تایپ اطلاعات نمایید.

Labels : با استفاده از گزینه های موجود در این کادر گروه میتوانید برای نمودار ساخته شده اقدام به وارد کردن جزئیات داده ها روی نمودار، جداول، وارد کردن عنوان و… نمایید.

Background : با استفاده از گزینه های موجود در این کادر گروه شما قادر خواهید بود تا تنظیمات مربوط به زمینه نمودار از جمله سه بعدی سازی آن را انجام دهید.

سپس به معرفی کادر گروه ها و گزینه های موجود در  سربرگ Format خواهیم پرداخت :

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-16

Current Selection : بوسیله گزینه های موجود در این کادر گروه میتوانید به انتخاب قسمت های دلخواه نمودار ساخته شده بپردازید.

Shape Style : با انتخاب گزینه های موجود در این کادر گروه قادر خواهید بود تا رنگ متن نمودار، رنگ خطوط اطراف نمودار، سایه دار کردن قسمت های مختلف نمودار و … بپردازید.

WordArt Style : با استفاده از گزینه های موجود در این کادر گروه میتوانید به ایجاد متن های هنری در نمودار بپردازید. چگونگی ساخت متن هنری در پاورپوینت در گام های قبل این آموزش توضیح داده شده است.

Arrange : گزینه های موجود در این کادر گروه امکان انتقال جدول به روی اطلاعات موجود در اسلاید و به زیر آنها و یا هم ترازی جدول با اسلاید و… را در اختیار کاربران قرار میدهند.

Size : گزینه های موجود در این کادر گروه قابلیت تغییر سایز نمودار رسم شده را در اختیار کاربر قرار خواهند داد.

نکته : با کلیک بر روی فلش کوچک کناری هر گزینه (در صورت دارا بودن) میتوانید به امکانات و گزینه های بیشتری از زیر مجموعه های آن دسترسی پیدا کنید.

5- وارد کردن نمودار از اکسل (Insert a Chart from Excel)

برای وارد کردن نمودار از  یک کاربرگ (سند کاری) اکسل، ابتدا کاربرگ اکسل را توسط نرم افزار مربوطه باز کنید. سپس اقدام به انتخاب نمودن نمودار مورد نظر (که قصد کپی کردن آن را دارید) کنید. حالا از سربرگ Home به کادر گروه Clipboard مراجعه نمایید و از این کادر گروه گزینه Copy که در تصویر زیر نشان داده شده است را انتخاب نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-8-17

حال به ارایه پاورپوینت بروید. اسلایدی را که نمودار باید در آن جای گیرد را انتخاب کنید و سپس از سربرگ Home در نرم افزار پاورپوینت به کادر گروه Clipboard مراجعه کرده و گزینه Paste را انتخاب نمایید تا نمودار انتخاب شده به اسلاید مورد نظر وارد گردد.

نکته : روشی ساده تر برای کپی کردن جداول استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+P و برای چسباندن Ctrl+V میباشد.

در صورت نیاز برای آشنایی با نحوه ایجاد نمودارها در نرم افزار اکسل، از لینک موجود بر روی همین متن استفاده نمایید.

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا گام بعدی آموزش گام به گام پاورپوینت که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱ دیدگاه

  1. سلام من همه چیط کامل بلدم با تمام نرم افزلر انلاینم کامل الان دریک بخش گیر کردم که کسی بلد نیست اگه بلدید الفا بکوید در ایمیلم درچارت پاوره یک شکلی به صورت زلانه زنبوریکه یک عدد های روش اینو چطوری باید تغییر داد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*