اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت پنجم)
microsoftofficepowerpoint-5-cover

آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت پنجم)

درود بر شما همراهان گرامی که آموزش گام به گام پاورپوینت 2007 را از سایت ما دنبال میکنید. امروز هم در خدمت شما عزیزان هستم با گام پنجم از این آموزش که مطالبی پیرامون افزودن محتوا به اسلاید ها میباشد. امیدوارم تا پایان همراه من باشید.

آنچه در این آموزش میخوانید :

تغییر اندازه جعبه متن (Resize a Textbox)
لیست گلوله ای و شماره ای (Bulleted and Numbered Lists)
قالب بندی لیست ها (Formatting Lists)
لیست شاخه ای تو در تو (Nested Lists)
اضافه کردن فایل ویدئویی (Adding Video)
اضافه کردن فایل صوتی (Adding Audio)

که در ادامه در مورد هر یک از این مطالب بیشتر صحبت خواهیم کرد.

1- تغییر اندازه جعبه متن (Resize a Textbox)

برای این کار به روی جعبه متن (متن موجود) کلیک کنید. حال فلش ماوس را بر روی یکی از گوشه های این جعبه که دایره ای کوچک قرار گرفته است ببرید و با ظاهر شدن فلش دوطرفه، کلیک کرده و بصورت همزمان اقدام به دراگ نمودن آن نمایید تا جعبه متن به مقدار مورد نیاز شما کوچک و یا بزرگ شود.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-1

2- لیست گلوله ای و شماره ای (Bulleted and Numbered Lists)

لیست سازی در متن به شما اجازه میدهد تا به سازماندهی متن و خطوط مورد نیاز خود بپردازید و این کار توسط قراردادن اعداد، گلوله و یا اشکال دیگر در ابتدای خط های متناسب با نیاز  قابل انجام شدن میباشد.

لیست گلوله ای دارای نقاط گلوله ای و اشکال متنوع دیگر، لیست شماره ای دارای اعداد و حروف و… میباشند.

برای لیست کردن متن موجود :

ابتدا متنی را که باید لیست به آن اضافه شود را انتخاب کرده (های لایت کنید) و از سربرگ Home در نوار ابزار اصلی به کادر گروه Paragraph مراجعه کنید.

حال از این کادر گروه بر روی گزینه لیست گلوله ای (۱) و یا لیست عددی (۲) کلیک کنید تا در ابتدای خط و یا پاراگراف موجود گلوله ای کوچک و یا عدد قرار گیرد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-2

اگر در حال تایپ متن هستید :

اگر در حال تایپ متن هستید و میخواهید از این قابلیت استفاده نمایید، ابتدا بر روی این گزینه ها (لیست بندی متناسب با نیاز خود، گلوله ای و یا عددی) کلیک کرده تا انتخاب گردند. سپس اقدام به تایپ متن دلخواه متنی که باید در آن لیست قرار گیرد، نمایید.

3- قالب بندی لیست ها (Formatting Lists)

شاید شما نیز نیاز داشته باشید از انواع اشکال متنوع و گونا گونی غیر از نوع گلوله ای و عددی برای لیست نویسی خود استفاده نمایید. برنامه مایکروسافت آفیس پاورپوینت این اختیار را برای شما قایل خواهد شد که شما بتوانید اشکالی را که در ابتدای خطوط، پاراگراف و… خود برای لیست بندی استفاده میکنید را تغییر دهید.

برای استفاده از اشکال متنوع برای لیست سازی :

برای استفاده از اشکال متنوع برای لیست سازی در ابتدای خطوط  و یا پاراگراف ها دوباره به سراغ گزینه لیست گلوله ای بروید اما این بار بر روی فلش کوچک کناری این گزینه کلیک کنید تا کادر زیر مجموعه های آن باز شود. در این کادر شما اشکال متنوعی را برای قرار دادن در ابتدای خطوط و یا پاراگراف ها در اختیار خواهید داشت که هرکدام از آنها تنها با یک کلیک وارد اسلاید جاری خواهند شد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-3

برای استفاده از حروف و یا شماره برای ساخت لیست :

برای استفاده از حروف و یا شماره برای ساخت لیست دوباره به سراغ لیست عددی در کادر گروه Paragraph بروید و بر روی فلش کناری این گزینه کلیک کنید. با باز شدن کادر زیر مجموعه های این گزینه شما شاهد انواع متنوع لیست سازی حروفی و عددی خواهید بود که میتوانید بنا به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کرده و با کلیک بر روی آن از آن استفاده نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-4

4لیست شاخه ای تو در تو (Nested Lists)

در این نوع لیست خطوط و یا پاراگراف ها دارای تو رفتگی و عدم تراز بندی در ابتدای خط میباشند. از این روش بیشتر برای نشان دادن زیر مجموعه های عنوان و یا موضوعی اصلی در متن بکار میرود.

برای این کار ابتدا یک جعبه متن جدید ایجاد نمایید و سپس از سربرگ Home به کادر گروه Paragraph بروید و یکی از حالت های لیست بندی گلوله ای و یا عددی را انتخاب نمایید.

برای ساخت چنین لیستی در ابتدا اقدام به تایپ متن خط اول نمایید. سپس با کلیک بر روی دکمه های لیست تورفتگی که در تصویر زیر نشان داده شده اند اقدام به ایجاد تورفتگی در خطوط بعدی نمایید. در صورت نیاز میتوانید نوع نماد لیست را نیز تغییر دهید. این کار توسط نمادهای زیر مجموعه لیست عددی و گلوله ای انجام میپذیرد.

نکته : با کلیک دوباره و یا چند باره بر روی دکمه تو رفتگی میتوانید مقدار تورفتگی را نیز بیشتر نمایید.

در تصویر زیر یک نمونه از لیست شاخه ای تو در تو را مشاهده میکنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-5

5- اضافه کردن فایل ویدیویی (Adding Video)

شما در برنامه پاورپوینت قادر خواهید بود تا کلیپ های ویدیویی مناسبی را که برای ارایه خود نیاز دارید را وارد آن نمایید و حتی برخی تغییرات مورد نیاز را نیز بر روی آن اعمال کنید.

برای وارد کردن یک قطعه ویدیویی به ارایه ابتدا مکان نما را به محلی که باید کلیپ در آن نقطه قرار گیرد ببرید و سپس از سربرگ Insert به کادر گروه Media clips بروید و از این کادر گروه بر روی گزینه Movie کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-6

با کلیک بر رو این گزینه پنجره جستجو در کامپیوتر باز خواهد شد و با جستجو در فایل های سیستمی و انتخاب و تایید فایل ویدیوی مورد نظر خود آن را به اسلاید جاری وارد نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-7

با کلیک بر روی فلش کوچک پایینی گزینه Move در کادر گروه Media clips دو گزینه در دسترس شما قرار خواهد گرفت :

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-8

Movie From File : که با انتخاب این گزینه همانند مرحله توضیح داده شده در بالا وارد فایل های سیستمی خود خواهید شد تا ویدیوی مورد نظر خود را یافته و وارد اسلاید نمایید.

با انتخاب و تایید فایل ویدیدیی انتخاب شده، پنجره ای جدید به شکل زیر و با نام Microsoft Office Powerpoint باز خواهد شد که دارای دو گزینه میباشد. با انتخاب گزینه Automatically فایل ویدیویی شما در هنگام نمایش اسلاید بطور خود کار پخش خواهد شد و با انتخاب گزینه When Clicked فایل شما در صورت کلیک کردن بر روی آن پخش میشود.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-9

Movie From Clip Organizer : با انتخاب این گزینه پنجره ای جدید در کنار اسلاید باز میشود (پنجره ClipArt) و در آن فایل های ویدیویی را که برنامه بصورت سازماندهی شده در اختیار شما قرار داده است نمایان شده و بنا به نیاز خود میتوانید  ویدیوی مناسب را انتخاب و استفاده نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-10

با وارد کردن کلیپ ویدیویی به ارایه، سربرگی جدید با نام Option  برای شما باز خواد شد و شما با استفاده از گزینه های موجود در این سربرگ قادر خواهید بود تا تغییرات لازم را در فایل درج شده در اسلاید اعمال کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-11

برخی از پر کاربرد ترین گزینه های موجود در این سربرگ عبارتند از :

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-12

1. Preview : پیش نمایشی از فایل وارد شده نمایش داده میشود.

2. Slide Show Volume : با کلیک بر روی این گزینه و باز شده گزینه های زیر مجموعه آن قادر خواهید بود تا میزان صدای ویدیو را در حالت پخش را تعیین نمایید.

3. Play Move : این گزینه و زیر مجموعه های آن چگونگی نمایش ویدیو را در اختیار شما قرار خواهند داد. با کلیک بر روی فلش کوچک کناری کادر، گزینه های زیرمجموعه آن باز خواهند شد. این گزینه ها عبارتند از :

Automatically : با انتخاب این گزینه فایل ویدیویی شما در هنگام نمایش اسلاید بطور خود کار پخش خواهد شد
When Clicked : فایل شما در صورت کلیک کردن بر روی آن پخش میشود.
Play Across Slide : در طول مدت زمان نمایش تمام اسلاید ها، فایل ویدیویی وارد شده نمایش داده میشود.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-13

4. Hide During Show : با تیک دار نمودن این گزینه آیکون ویدیوی وارد شده در زمان نمایش نشان داده نخواهد شد.

5. Play Full Screen : با انتخاب این گزینه ویدیو بصورت تمام صفحه نمایش داده میشود.

6. Loop until Stopped : با تیک دار کردن این گزینه فایل شما تا زمان استوپ کردن آن از سوی شما نمایش داده خواهد شد.

6- اضافه کردن فایل صوتی (Adding Audio)

برنامه پاورپوینت 2007 بسیاری از فرمت های رایج صوتی را شناسایی و اجرا میکند و بوسیله این قابلیت برنامه میتوانید فایل صوتی ای را برای جذاب تر شدن ارایه خود به آن اضافه کرده و تنظیمات مربوط به نحوه، زمان و… یک فایل صوتی را توسط این برنامه انجام دهید.

برای وارد کرده فایل صوتی به ارایه:

برای وارد کردن یک فایل صوتی به ارایه از سربرگ Insert به کادر گروه Media clips بروید و از این کادر گروه بر روی گزینه Sound کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-14

با کلیک مستقیم بر روی این گزینه پنجره جستجو در فایل های کامپیوتر شما باز خواهد شد و شما با جستجو در فایل های ذخیره شده میتوانید فایل صوتی مناسب را یافته و با کلیک روی آن و تایید نهایی فایل صوتی را به ارایه خود وارد نمایید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-15

با تایید فایل از سوی شما، پنجره کوچکی با نام Microsoft Office Powerpoint باز خواهد شد که شامل دو گزینه میباشد. با انتخاب گزینه Automatically فایل ویدیویی شما در هنگام نمایش اسلاید بطور خود کار پخش خواهد شد و با انتخاب گزینه When Clicked فایل شما در صورت کلیک کردن بر روی آن پخش میشود.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-16

اما با کلیک بر روی فلش کوچک پایینی این گزینه، کادر زیر مجموعه های آن که شامل گزینه های دیگری میباشد باز خواهد شد.

این گزینه ها عبارتند از :

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-17

…Sound From File : با انتخاب این گزینه مانند مرحله گفته شده در بالا، پنجره جستجو در فایل های ذخیره شده در کامپیوتر شما باز میشود و با انتخاب فایل صوتی مناسب و تایید آن میتوانید این فایل را به ارایه خود وارد نمایید.

Sound From Clip Organizer : با انتخاب این گزینه پنجره ای جدید در کنار اسلاید باز میشود و در آن فایل های صوتی را که برنامه بصورت سازماندهی شده در اختیار شما قرار داده است نمایان شده و بنا به نیاز خود میتوانید  صوتی مناسب را انتخاب و استفاده نمایید.

Play CD Audio Track : با انتخاب این گزینه فایل صوتی موجود در سی دی قابل اجرا شدن میباشد.

Record Sound : با انتخاب این گزینه پنجره ای جدید باز خواهد شد که توسط گزینه های موجود در این پنجره میتوانید اقدام به ضبط صدای خود و یا دیگران کنید و از آن در ارایه پاورپوینت خود استفاده نمایید.

با وارد کردن فایل صوتی به ارایه، سربرگی جدید با نام Option  باز خواد شد و شما با استفاده از گزینه های موجود در این سربرگ قادر خواهید بود تا تغییرات لازم را در فایل درج شده در ارایه اعمال کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-18

گزینه های پرکاربرد این سربرگ نیز مانند گزینه های درج کلیپ صوتی میباشد و من در اینجا برخی از پر کاربرد ترین گزینه های موجود در این سربرگ را برای شما بیان خواهم کرد :

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-19

1. Preview : پیش نمایشی از فایل صوتی وارد شده اجرا خواهد کرد.

2. Slide Show Volume : با کلیک بر روی این گزینه و باز شدن گزینه های زیر مجموعه آن قادر خواهید بود تا میزان صدای فایل صوتی را در حالت پخش را تعیین نمایید.

3. Play Sound : این گزینه و زیر مجموعه های آن چگونگی اجرای فایل صوتی  را در اختیار شما قرار خواهند داد. با کلیک بر روی فلش کوچک کناری کادر، گزینه های زیرمجموعه آن باز خواهند شد. این گزینه ها عبارتند از :

Automatically : با انتخاب این گزینه فایل صوتی انتخاب شده در هنگام نمایش اسلاید بطور خود کار پخش خواهد شد
When Clicked : فایل انتخاب شده در صورت کلیک کردن بر روی آن پخش میشود.
Play Across Slide : در طول مدت زمان نمایش تمام اسلاید ها، فایل صوتی وارد شده اجرا خواهد شد.

آموزش گام به گام پاورپوینت-5-20

4. Hide During Show : با تیک دار نمودن این گزینه آیکون فایل صوتی وارد شده در زمان نمایش ارایه نشان داده نخواهد شد.

5. Loop until Stopped : با تیک دار کردن این گزینه فایل شما تا زمان استوپ کردن آن از سوی شما اجرا میشود.

6. Max Sound File Size : از این گزینه برای تعیین حداکثر سایز فایل صوتی استفاده میشود و واحد آن برحسب کیلو بایت (KB) میباشد. بطور پیش فرض حجم فایل 100 کیلو بایت در نظر گرفته شده است اما شما میتوانید این مقدار را به میزان مورد نیاز خود افزایش و یا کاهش دهید.

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا گام بعد آموزش گام به گام پاورپوینت 2007 که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۵ دیدگاه

 1. ممنون از اموزش خوبتون

 2. خیلی ممنونم آموزشتون عالیه

 3. با تشکر از آموزش تصویری و خوب شما

 4. سلام
  سایت جالبیه
  آموزش های شما واقعا عالی هستن
  تشکر فراوان از زحمات شما

 5. با عرض سلام و خسته نباشید و با تشکر از راهنماییهای شما می خواستم از خدمتتون سوال کنم که چطوری می شه که فایلهای صوتی را که قبلا به اسلایدهایمان اضافه کرده بودیم حذف کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*