اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / Excel / آموزش گام به گام microsoft office excel 2007 (قسمت هفتم)
microsoftexcel7-cover

آموزش گام به گام microsoft office excel 2007 (قسمت هفتم)

درود بر شما دوستان گرامی که آموزش گام به گام اکسل 2007 را از سایت Digital-Art.ir دنبال میکنید. امروز هم در خدمت شما عزیزان هستم با گام هفتم از آموزش اکسل که در مورد وارد کردن موارد گرافیکی مختلف به این برنامه با هم صحبت خواهیم کرد. با من همراه باشید.

آنچه در این آموزش می خوانید:

  1. اضافه کردن تصویر به سند (Adding a Picture)
  2. وارد کردن کلیپ آرت به سند (Adding Clip Art
  3. اضافه کردن شیپ ها (اشکال) به سند (Adding Shapes)
  4. وارد کردن اسمارت آرت به سند (Adding SmartArt)
  •   تغییرسایز موارد گرافیکی وارد شده

در ادامه در مورد هریک از این موارد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

برای اضافه کردن هریک از موارد گرافیکی گفته شده در بالا، شما باید از سربرگ Insert در نوار ابزار اصلی یا Ribbon به کادر گروه Illustrations مراجعه کنید تا گزینه های وارد کردن هریک از این موارد گرافیکی را پیش رو داشته باشید.

microsoftexcel-7-1

1- اضافه کردن تصویر به سند (Adding a Picture)

برای اضافه کردن تصویر و یا عکس به سند، پس از مراجعه به کادر گروه Illustrations  کافیست که بر روی گزینه Picture کلیک کنید.

microsoftexcel-7-2

پس از انتخاب این گزینه پنجره ای جدید باز خواهد شد که شامل فایل ها و درایو های موجود در سیستم (کامپیوتر) شما است. از این پنجره در سیستم خود جستجو کنید و پس از یافتن تصویر یا عکس مورد نظر و انتخاب و تایید آن از سوی شما، این تصویر به برنامه اکسل و سند موجود وارد خواهد شد.

microsoftexcel-7-3

2- وارد کردن کلیپ آرت به سند (Adding Clip Art)

برای وارد کردن کلیپ آرت ها (قطعات هنری) به سند اکسل، پس از مراجعه به کادر گروه Illustrations بر روی گزینه Clip Art کلیک کنید تا انتخاب شود. پس از انتخاب این گزینه پنجره ای در سمت راست سند کاری شما باز خواهد شد. از این پنجره کلیپ آرت مورد نظر خود را یافته و با تایید آن به سند وارد کنید.

microsoftexcel-7-2

microsoftexcel-7-4

ویرایش تصاویر و کلیپ آرت (Editing Pictures and Clip Art)

پس از تایید و وارد کردن تصاویر و Clip Art های مورد نظر به برگه اکسل موجود، شما گاهی نیاز پیدا خواهید کرد تا آن ها را ویرایش کنید و یا تنظیمات خاصی به روی آنها انجام داده و یا حتی برخی از شرایط را برای قرار گیری آنان تغییر دهید. برای این کار کافی است تصویر و یا کلیپ مورد نظر را انتخاب کنید (در صورتی که تازه وارد کرده باشید به حالت انتخابی است). با انتخاب تصاویر کادری دور آن را فرا خواهد گرفت که نشانه انتخاب شدن کلیپ آرت و یا تصویر مورد نظر شماست سپس سربرگی جدید با نام Format در نوار ابزار (ریبون) باز خواهد شد که شامل گزینه های تغییر و یا ویرایش تصاویر و کلیپ های گرافیکی شماست و بوسیله گزینه های این سربرگ قادر خواهید بود تا تغییرات لازم را اعمال نمایید.

microsoftexcel-7-5

3- اضافه کردن شیپ ها (اشکال) به سند (Adding Shapes)

برای وارد کردن شیپ ها یا شکل های مختلف که بصورت پیش فرض در برنامه قرار داده شده اند  کافی است پس از رجوع به کادر گروه Illustrations ، ازگزینه های موجود در آن بر روی گزینه با نام Shapes کلیک کنید. با کلیک و انتخاب این گزینه کادری در زیر آن باز خواهد شد که شامل اشکال مختلف و متنوعی میباشد. از این کادر شیپ مورد نظر خود را انتخاب کرده و با تایید نهایی خواهید دید که به سند  (برگه) اکسل شما وارد شده است.

microsoftexcel-7-2

microsoftexcel-7-6

نکته: برخی از شیپ ها با کلیک بر روی سند بصورت پبش فرض و با سایز پیش فرض کشیده بروی برگه میشوند و برای تغییر در اندازه این نوع شیپ ها، شما باید از کادر انتخاب که دور آن را فرا گرفته است ، با کلیک بر روی یکی از گوشه های آن که دایره های کوچکی دارد و فشرده نگاه داشتن کلیک چپ و دراگ کردن میتوانید شیپ وارد شده را بنا به نیاز خود کوچک و یا بزرگ کنید. اما برخی از شیپ ها مانند فلشی که من برای مثال وارد سند کرده ام پس از کلیک اولیه بر روی سند باید اقدام به دراگ کردن بنمایید تا شیپ مورد نظر به تناسب نیاز شما کشیده شود سپس در صورت نیاز میتوانید طبق آموزش گفته شده آن را دوباره تغییر اندازه دهید.

microsoftexcel-7-7

برای تغییرات در شیپ ها و تنظیمات بیشتر آنان پس از وارد کردن شیپ ها به برنامه و انتخاب آنها از سوی شما ، سربرگی جدید با نام Format در ریبون باز خواهد شد که بوسیله گزینه های این سربرگ میتوانید تغییرات و تنظیمات متناسب با نیاز خود را به روی شیپ مورد نظر اعمال کنید.

microsoftexcel-7-8

4- وارد کردن اسمارت آرت به سند (Adding SmartArt)

اسمارت آرت ها اشکال مختلف گرافیکی هستند که پس از وارد کردن آنها به سند اکسل میتوانید بر روی آنان متن بنویسید و یا تصاویر مختلف را روی آن قرار دهید.

برای وارد کردن انواع اسمارت آرت ها به سند یا برگه اکسل ، پس از مراجعه به کادر گروه Illustrations در سربرگ Insert گزینه Smart Art را انتخاب کنید.

microsoftexcel-7-2

پس از انتخاب و کلیک بر روی این گزینه پنجره ای باز خواهد شد که شامل انواع مختلف اسمارت آرت ها میباشد. در این پنجره اسمارت آرت مورد نیاز خود را یافته و با کلیک بر روی آن و تایید نهایی آن را به سند اکسل وارد کنید.

microsoftexcel-7-9

پس از ورود اسمارت آرت وارد شده و یا اسمارت آرتی که در سند موجود بوده و شما آن را انتخاب کردید، دو سربرگ جدید با نام های Design و Format در نوار ابزار اصلی برنامه باز خواهد شد. شما توسط این دوسربرگ و گزینه های موجود در آن قادر خواهید بود تا تغییرات لازم گرافیکی و… را بروی Smart Art مورد نظر انجام دهید و آن را شخصی سازی متناسب با نیاز خود کنید.

microsoftexcel-7-10

  • تغییر سایز دستی موارد گرافیکی وارد شده به سند:

برای این کار کافی است بر روی مورد گرافیکی مورد نظر (عکس، تصویر، شیپ ،نمودار و…) کلیک کرده تا انتخاب شود. در این حالت کادری دور تا دور گرافیک انتخاب شده را فرا خواهد گرفت که در گوشه ها دارای دایره های کوچکی میباشد. با کلیک بر روی یکی از این گوشه ها و با ظاهر شدن فلشی صلیب مانند و دراگ کردن گرافیک مورد نظر را کوچک و یا بزر گ کنید.

microsoftexcel-7-11

  • برای حذف تصاویر، شیپ ها، کلیپ آرت ها و اسمارت آرت های  وارد شده به سند اکسل:

برای این کار بر روی تصویر، شیپ ، کلیپ آرت و اسمارت آرت کلیک کنید تا نتخاب شود. سپس با فشردن کلید Delete از کیبورد براحتی آن را حذف خواهید کرد.

امیدوارم از این گام از سری آموزش های گام به گام Microsoft Office Excel 2007 نهایت بهره را برده باشید. تا گام بعد این آموزش که باز هم در خدمت شما خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش های گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۳ دیدگاه

  1. به اموزش این نرم افزار خیلی نیاز داشتم از اینکه بی منت این اموزش را در اختیار ما گذاشتید خیلی ممنون

  2. خیلی آموزش کاملی بود خیلی کمکم کرد مچکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*