اخبار سایت
مهمترین خطر در زندگی خطر نکردن است، فردی که خطر نکند، چیزی انجام نمی دهد، چیزی ندارد، چیزی نیست و چیزی نمی شود - نورمن وینسنت پیل
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / Word / آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت دوازدهم)
microsoftofficeword-12-cover

آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت دوازدهم)

درود بر شما همراهان گرامی که آموزش گام به گام microsoft office word 2007 را از این وب سایت آموزشی دنبال میکنید. امروز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود با آموزش گام دوازدهم از این سری از آموزشها.

آنچه در این گام میخوانید مربوط به ایجاد صفحات وب  و لیست نویسی در متن خواهد بود:

1. ساخت صفحات وب (Creating Web Pages)

 • وارد کردن متن و اطلاعات
 • لینک ها
 • ذخیره سازی صفحات وب

2. لیست مطالب در متن (Lists)

 • لیست گلوله ای و شماره ای
 • لیست شاخه ای تو در تو
 • تغییر نوع قالب بندی لیست

با من همراه باشید.

1- ساخت صفحات وب (Creating Web Pages)

شما در برنامه ورد قادر خواهید بود که صفحات وب را به سادگی ایجاد کنید و این یکی از ویژگی های این نرم افزار میباشد. برای ساخت یک صفحه وب توسط برنامه ورد باید از سربرگ View به کادر گروه Document View مراجعه کرده و گزینه Web Layout را انتخاب نمایید.

microsoftofficeword-12-1

 •  وارد کردن متن (Entering Text)

وارد کردن متن ها و اطلاعات به یک سند ورد که برای وب طراحی میشود، همانند ایجاد یک سند ورد خواهد بود و با استفاده از آموزش های قبل که تا این لحظه فرا گرفته اید به آسانی میتوانید اقدام به تایپ، طرح بندی، شخصی سازی، وارد کردن اطلاعات و… نمایید. پس برای انجام این کار که به سادگی انجام پذیر است بتوانید از آموزش های قبل استفاده کرده و یک سند ورد متناسب با نیاز خود بسازید.

 •  لینک ها (Hyperlinks)

لینک ها یا همان پیوند هایی که در صفحات وب طراحی میشوند به خواننده این اجازه را خواهند داد تا با کلیک بر روی آنها به صفحات وب دیگری که در نظر گرفته شده است بروند.

برای ایجاد لینک پیوند بر روی یک متن ابتدا باید اقدام به انتخاب متن مورد نظر نمایید.

حال از سربرگ Insert در نوار ابزار اصلی (ریبون) به کادر گروه Links مراجعه نمایید ، سپس از این کادر گروه گزینه HyperLink را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-12-2

سپس در پنجره باز شده با نام Insert Hyperlink و در نوار آدرس (Address)، آدرس لینک، وب سایت و یا URL مورد نظر را وارد کرده و آن را تایید نمایید.

microsoftofficeword-12-3

 •  ذخیره سازی صفحات وب (Saving Web Pages)

برای دخیره سازی صفحه و یا صفحات وب که ایجاد نموده اید ابتدا به روی دکمه ماکروسافت آفیس کلیک کنید و از پنجره باز شده آن گزینه …Save As را انتخاب نمایید. حال از گزینه هایی که پس از انتخاب …Save As در سمت راست این پنجره باز شده اند بر روی گزینه Other Formats (فرمت های دیگر) کلیک کنید.

microsoftofficeword-12-4

اکنون مشاهده میکنید که پنجره ای دیگر برای ذخیره سازی نهایی باز شده است. در این پنجره در نوار File Name نام فایل را وارد کرده، سپس بر روی فلش کوچکی که در سمت راست نوار دوم یعنی Save as Type قرار دارد کلیک کنید و از کادر باز شده فرمت های ذخیره سازی آن فرمت (گزینه) Web Page را انتخاب کرده و تایید نمایید.

microsoftofficeword-12-5

اکنون سندی را که ساخته اید با فرمت وب (سند ورد پس از ذخیره سازی به فایل Html تبدیل خواهد شد) و در مکان منتخب شما ذخیره خواهد شد.

2- لیست مطالب در متن:

لیست سازی در متن به شما اجازه میدهد تا به سازماندهی متن و خطوط مورد نیاز خود بپردازید. این کار بوسیله قراردادن اعداد، گلوله و یا اشکال دیگر در ابتدای خط قابل انجام شدن میباشد.

 • لیست گلوله ای و شماره ای :

لیست گلوله ای دارای نقاط گلوله ای و اشکال متنوع دیگر، لیست شماره ای دارای اعداد و حروف و… میباشند.

برای اضافه کردن لیست به متن موجود ابتدا متنی را که باید لیست به آن اضافه شود را انتخاب کرده (های لایت کنید) و از سربرگ Home در نوار ابزار اصلی به کادر گروه Paragraph مراجعه کنید.

microsoftofficeword-12-6

حال از این کادر گروه بر روی گزینه لیست گلوله ای (1) و یا لیست عددی (2) کلیک کنید تا در ابتدای خط و یا پاراگراف موجود گلوله ای کوچک و یا عدد قرار گیرد.

اگر در حال تایپ متن هستید و میخواهید از این قابلیت استفاده نمایید، ابتدا بر روی این گزینه ها (لیست بندی متناسب با نیاز خود، گلوله ای و یا عددی) کلیک کرده تا انتخاب گردند. سپس اقدام به تایپ متن دلخواه که باید در آن لیست قرار گیرد، نمایید.

به این نکته توجه داشته باشید که این دو گزینه لیست دارای انواع مختلفی از اشکال و نماد ها هستند که میتوانید آنها را در ابتدای خطوط و یا پارا گرافهای مورد نظر قرار دهید. برای دسترسی و مشاهده انواع مختلف این نمادها بر روی فلش کو چک کنار این گزینه ها کلیک کرده تا کادر زیر مجموعه های آنها باز شود و سپس اقدام به انتخاب نماد و یا شکل مورد نظر کنید.

microsoftofficeword-12-7

microsoftofficeword-12-8

 • لیست شاخه ای تو در تو:

این نوع لیست خطوط و یا پاراگراف ها دارای تو رفتگی و عدم تراز بندی در ابتدای خط میباشند. از این روش بیشتر برای نشان دادن زیر مجموعه های عنوان و یا موضوعی اصلی در متن بکار میرود.

برای ساخت یک لیست شاخه ای تو در تو ابتدا نوع لیست تو در تو را در کادر گروه Paragraph انتخاب نمایید. این کار با کلیک بر روی فلش کوچک کنار گزینه Multilevel List امکان پذیر میباشد.

microsoftofficeword-12-9

اکنون اقدام به تایپ متن مورد نظر کنید و توجه داشته باشید که برای تو بردن یک خط و یا پاراگراف در زمان تایپ باید از گزینه Increase Indent برای تایپ فارسی استفاده نمایید و تعداد کلیک بر روی این گزینه، مقدار تورفتگی را بیشتر خواهد کرد.

microsoftofficeword-12-10

 • تغییر نوع قالب بندی لیست:

اگر شما در متن خود از نوع لیست بندی ای استفاده کرده اید ( مثلا گلوله ای) و میخواهد به هر دلیلی این نوع لیست را عوض نمایید (مثلا با نوع گلوله ای) کافی است که متن و یا خطوط مورد نظر را انتخاب کنید  و با راست کلیک کردن بر روی صفحه برنامه و باز شدن نوار ابزار کوتاه اقدام به تغییر دادن نوع لیست از گزینه مربوط با آن در این نوار ابزار نمایید. برای این کار بر روی فلش کوچک کنار این گزینه کلیک کرده و با باز شدن کادر مربوطه اقدام به انتخاب نوع لیست نمایید.

نکته: این گزینه ها در کادر باز شده همزمان با کلیک راست نیز موجود بوده و تغییرات از این کادر نیز امکان پذیر میباشد.

microsoftofficeword-12-11

امیدوارم از این گام از آموزش گام به گام ورد 2007 رضایت کافی را داشته باشید. تا گام بعدی آموزش که باز هم در خدمت شما دوستان خواهم بود بدرود.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش های گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۴ دیدگاه

 1. باعرض سلام وتشکر بسیار از تدوین دوره های آموزشی سایت شما درزمینه نرم افزارهای رایج . خوشحالم که امروز شما جوان عزیز وبرومند کشور زمینه های مطالعاتی رابرای علاقمندان به یادگیری مطاتلب رایانه ای در جامعه فراهم کرده اید . حقیقتا اگر انسان طالب کسب دانش باشد براحتی میتواند به منابع لازم دستر سی پیدا کند . من درزمینه نرم افزارورد واکسل اشکالاتی داشتم که بامطالعه ۳۱ گامی که درسایت شما آمده بود مشکلاتم مرتفع شدند الان که ساعت ۲ صبح است تازه ازمظالعه مطالب سایت شما فارغ شده ام برای شما آرزوی سعادت وسلامت وبهروزی دارم. سالم وسربلند باشید.

  • با سلام و تشکر فراوان از الطالف بسیار شما. ما هم بسیار خوشحالیم که امروز توانستیم در خدمت اساتیدی همانند شما و پارسی زبانان بخصوص ایرانی باشیم و اندک علمی را که در عصر دیجیتال و فناوری در اختیار داریم با هموطنان خود به اشتراک بگذاریم و بسیار خرسند از این هستیم که توانستیم مراتب تحسین اساتید بزرگی همانند شما را برانگزیم. گروه آموزشی هنر دیجیتال و شخص خودم، برای شما آرزوی موفقیت و سربلندی روز افزون داریم.

 2. مرسی از مطالب خوبتون کلی از مشکلاتم تو دانشگاه حل شد واقعا ممنون

 3. صفری از شاهین شهر

  دستتان درد نکند. کامل و مفید
  پایدار باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*