اخبار سایت
گاهی شالوده و ریشه شکست های بزرگ، از اشتباهات بسیار ریز و کوچک سرچشمه می گیرد - ارد بزرگ
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت سیزدهم)
microsoftofficeword-13-cover

آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت سیزدهم)

درود بر شما همراهان گرامی که آموزش گام به گام ورد 2007 را از وب سایت آموزشی ما دنبال میکنید. امروز در خدمت شما هستم با اموزش قسمت سیزدهم مایکروسافت آفیس ورد. امید وارم تا پایان این اموزش نیز همانند گذشته همراه من باشید. آنچه در این آموزش میخوانید درمورد وارد کردن منابع و مآخذ در متن و ویرایش یک متن میباشد.

1. ذکر منابع  در متن (References and Citations)

 • سبک نوشتار منابع در متن
  قرار دادن نقل قول (ازمنابع و مآخذ) در متن
  ایجاد فضای خالی (حفره) در هنگام ذکر منابع
  مدیریت منابع ذکر شده
  کتاب شناسی (لیست کامل منابع و مآخذ)
  وارد کردن پانویس در صفحه

2. ویراستاری متن (Track Changes )

 • شروع به ویراستاری متن
  نوع نمایش سند ویراستاری شده
  قبول یا رد کردن تغییرات
  نظرات در متن

ورد 2007  ابزار های بسیار خوب و مناسبی را برای ایجاد منابع و مآخذ، بیوگرافی و نقل قول از منابع را در اختیار کاربران خود قرار میدهد. اولین قدم برای ساخت یک لیست استناد به منابع (منابع و مآخذ، بیوگرافی و نقل قول) انتخاب و استفاده از یک سبک مناسب آن میباشد.

1- ذکر منابع  در متن (References and Citations)

 • سبک نوشتار منابع در متن :

برای انتخاب یک سبک مناسب انتشار ابتدا از سربرگ Reference در نوار ابزار اصلی یا ریبون به کادر گروه Citation & Bibliography بروید و از این کادر گروه بر روی فلش کوچک کنار کادر Style کلیک کنید و از کادر کشویی باز شده در زیر آن گزینه سبک متناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید.

fficeword-13-1

در بیشتر مقالات انگلیسی و فارسی از سبک APA  و Chicago به صورت استاندارد استفاده میشود.

 • قرار دادن نقل قول (ازمنابع و مآخذ) در متن

برای قرار دادن نقل قول در یک بخش از سند، ابتدا باید به سربرگ Reference رفته و به کادر گروه Citation & Bibliography مراجعه کنید. حال از این کادر گروه بر روی گزینه Insert Citation کلیک کنید تا کادر زیر مجموعه های آن باز شود.

microsoftofficeword-13-2

ممکن است قبلا در یکی از صفحات سند اطلاعاتی (منابع) را  وارد کرده باشید و حال میخواهید در جایی دیگر همان اطلاعات را وارد کنید.  برای بکار بردن دوباره آن (در صورت نیاز به وارد کردن دوباره به سند) به روی گزینه Insert citation کلیک کنید. در کادر باز شده این اطلاعات را قبل از تمام گزینه های دیگر مشاهده خواهید کرد و  با کلیک بر روی منبع مورد نظر از منابع درج شده بالای کادر (که قبلا شما آن را نوشته اید) در سند درج خواهد شد.

microsoftofficeword-13-3

Add New Source : اگر میخواهید منبع جدیدی را به متن وارد کنید میتوانید از این گزینه استفاده نمایید.

icrosoftofficeword-13-4

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای باز خواهد شد که فرم مربوط به اطلاعات میباشد. در این پنجره باید اقدام به وارد نمودن اطلاعات مورد نظر نمایید. توجه داشته باشید که نوع اطلاعات ورودی برای انواع مختلف موضوعات (کتاب، مقاله، و غیره) متفاوت بوده و از کادر Type of Source قابل انتخاب میباشد.

microsoftofficeword-13-5

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری برای موضوعات وارد کنید، در همیتن پنجره بر روی گزینه Show All Bibliography Fields کلیک کنید تا این گزینه تیک دار گردد. حال مشاهده خواهید کرد که نوار های اطلاعاتی بیشتری باز میشود که بنا به نیاز خود میتوانید آنها را پر کرده ومورد استفاده قرار دهید.

در نهایت بر روی دکمه Ok کلیک کنید تا اطلاعات وارد شده در این پنجره در صفحه مورد نظر درج گردند.

به زودی مطلبی اختصاصی در این مورد، از همین سایت منتشر خواهد شد که به بررسی و توضیحات بیشتری در این زمینه خواهد پرداخت.

 •  ایجاد فضای خالی (حفره) در هنگام ذکر منابع

از این گزینه زمانی استفاده میکنید که منبع اصلی و قابل استناد و ذکر کردن موجود باشد اما تمامی اطلاعات مربوط به این منبع موجود نباشد. برای این کار احتیاج خواهید داشت تا فضایی خالی مربوط به این اطلاعات را در اختیار داشته باشد تا پس ار تکمیل شدن اطلاعات انها را وارد متن نمایید. برای وارد کردن یک حفره در منابع نوشته شده بر روی گزینه Insert Citation کلیک کرده و از کادر باز شده آن گزینه Add New Placeholder را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید.

microsoftofficeword-13-6

اکنون مشاهده میکنید که پنجره ای باز شده است. در این پنجره نام اطلاعاتی را که میخواهید بعدا وارد کنید را وارد کرده و آن را تایید نمایید. با این کار در متن یک جای خالی با نام نوشته شده ایجاد خواهد شد که میتوانید در زمان دیگری که اطلاعات منبع را بدست آوردید، اطلاعات جدید را در همین مکان قرار دهید.

microsoftofficeword-13-7

 • مدیریت منابع ذکر شده :

در یک سند ورد نوشته شده ممکن است شما تعدادی منبع ذکر کرده باشید و اکنون بخواهید آنها و یا یکی از آنها را ویرایش، حذف و یا حتی منبعی جدید را وارد کنید. برای این کار ها میتوانید از بخش Manage Sources یا مدیریت منابع استفاده نمایید.

از سربرگ Reference در ریبون به کادر گروه Citation & Bibliography بروید و از این کادر گروه بر روی گزینه Manage Sources کلیک کنید.

microsoftofficeword-13-8

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای جدید باز میشود (با نام Source Manager) که شامل منابع نوشته در سمت چپ و درج شده در متن درسمت راست و تیک دار میباشد (اگر قبلا منبعی را در سند درج کرده باشید).

microsoftofficeword-13-9

حال شما از این پنجره اقدام به ویرایش و یا حذف کردن منبع موجود و یا اضافه کردن و سایر تغییرات در منابع ذکر شده و توسط گزینه های موجود در بین دو کادر نمایید.

نکته: در پایین این پنجره (در کادر Preview) برنامه ورد یک پیش نمایش از منابع را به شما نشان خواهد داد.

microsoftofficeword-13-10

 •   کتاب شناسی (لیست کامل منابع و مآخذ)

ممکن است شما بخواهید در پایان سند ورد ساخته شده از لیست کامل منابع و مآخذ که در متن بکار برده اید و اطلاعات کامل آن در قالبی منظم و کامل لیست بسازید. نیازی نیست این کار را بصورت دستی انجام دهید.

برای این کار کافیست از از سربرگ Reference در ریبون به کادر گروه Citation & Bibliography بروید و از این کادر گروه بر روی گزینه Bibliography کلیک کنید. با انتخاب این گزینه کادر زیر مجموعه های آن باز خواهد شد که بوسیله گزینه های موجود در آن و انتخاب یکی از آنها میتوانید اقدام به ساخت خودکار این لیست نمایید.

microsoftofficeword-13-11

نکـته: برای مدیریت منابعی که در این لیست نوشته میشوند (حذف و یا اضافه کردن منابع) میتوانید از گزینه Manage Sources استفاده کنید و تغییرات لازم اطلاعاتی را در این لیست اعمال نمایید.

 •  وارد کردن پانویس در صفحه

در برخی از نگارش ها در صفحات سند ورد، گاهی نیاز خواهید داشت در انتهای صفحه پانویسی داشته باشید و در آن برخی از اطلاعات مربوط به متن را بنویسید.

برای وارد کردن یک پانویس به صفحه جاری سند ورد، ابتدا مکان نما را در جای مناسبی از متن که میخواهید در باره آن توضیحاتی در پانویس وارد کنید انتقال دهید. سپس از سربرگ Reference به کادر گروه Footnotes مراجعه نمایید.

microsoftofficeword-13-12

حال برای درج یک پانویس گزینه Insert Footnote را انتخاب نمایید. مشاهده میکنید که شماره ای در متن ظاهر میشود (جای انتخاب شده ای که مکان نما را قرار داده بودید) و مکان نما به زیر خطی در انتهای صفحه جاری خواهد رفت. حال شروع به تایپ متن مورد نظر خود نمایید.

استفاده از گزینه Next Footnote در این کادر گروه شما را به مکانی خواهد برد که برای آنجا پاورقی تعیین کرده اید.

2- ویراستاری متن (Track Changes )

ممکن است که شما سند وردی را ساخته باشید اما اشتباهات دستوری و تایپی و… در متن امری اجتناب ناپذیر است و ممکن است متن شما را کسی بخواند و اشکالات آن را بیابد و بخواهد پیشنهاداتی برای بهتر شدن متن به شما داشته باشد. برای این کار از ویراستاری استفاده میشود. ویراستاری یکی بزرگترین مزیتها و قابلیت های برنامه ورد میباشد و این گزینه در سربرگ Review در نوار ابزار اصلی جای گرفته است.

 • شروع به ویراستاری متن

برای شروع و دسترسی به این قابلیت برنامه ورد از سربرگ Review به کادر گروه Tracking مراجعه کرده و از این کادر گروه گزینه Track Changes را انتخاب نمایید.

microsoftofficeword-13-13

حال شروع به تغییرات مورد نظر در متن کنید. در این حالت کلمات و یا جملاتی را که ویراستاری خواهید کرد حذف نمیشوند. بلکه به رنگ قرمز تغییر رنگ خواهند داد و خطی قرمز زیر آنها کشیده میشود و کلمه و یا جمله جایگزین کنار آن نوشته خواهد شد.

 • نوع نمایش سند ویراستاری شده

پس از انجام تغییرات لازم در متن چهار راه برای نمایش دادن متن و تغییرات آن وجود دارد:

برای انتخاب نوع نمایش متن ویراستاری شده، از کادر گروه Tracking Change باید به گزینه Display to Review مراجعه کرده و با کلیک بر روی فلش کوچک کناری آن و باز شدن کادر نوع نمایش ها یکی از چهار روش نمایش سند را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-13-14

انواع نمایش سند های ویراستاری شده به شکل زیر میباشند:

Final Showing Markup : این گزینه ، تغییرات پیشنهاد شده را در کنار کلمه و یا جمله اولیه نمایش خواهد داد.

Final : تمامی تغییرات پیشنهاد شده برای کلمات و جملات را در متن اعمال کرده و نوشته و جملات اولیه را حذف خواهد کرد.

Original Showing Markup : این گزینه ، تغییرات پیشنهاد شده را در کنار کلمه و یا جمله اولیه نمایش خواهد داد.

Original : با انتخاب این گزینه تمامی تغییرات پیشنهاد شده برای متن رد میشوند و متن در حالت اولیه و بدون تغییرات نمایش داده خواهد شد.

در این کادر گروه گزینه ای دیگر با نام Show Markup وجود دارد که با کلیک بر روی فلش کناری آن و باز شدن کادر گزینه ها میتوانید انتخاب کنید که چه  تغییرات ایجاد شده ای در سند نمایش داده شوند وچه تغییراتی نمایش داده نشوند. همچنین اگر چند فرد مختلف این متن را ویراستاری کرده باشند با انتخاب گزینه Reviewers میتوانید نام فرد تغیر دهنده را انتخاب کنید تا تغییراتی که توسط این شخص بر روی متن انجام گرفته نمایش داده شود.

rosoftofficeword-13-15

 • قبول یا رد کردن تغییرات :

هنگامی که تغییراتی در متن شما پیشنهاد میشود، شما قابلیت آن را دارید که این تغییرات پیشنهادی را قبول کنید ویا رد نمایید.

برای این کار از کادر گروه Changes در سربرگ Review  گزینه های بسیار زیادی گنجانده شده است که به شما برای رد کردن و یا قبول کردن تغییرات پیشنهادی به صورت یکجا و یا تک به تک کمک خواهند کرد.

osoftofficeword-13-16

معنای کلی گزینه های موجود:

قابلیت قبول کردن تغییرات پیشنهادی ( Accept )

قابلیت رد کردن تغییرات پیشنهادی (Reject)

که هرکدام شامل گزینه های بیشتر برای رد و یا قبول کردن تغییرات پیشنهادی میباشد و شما باید بنا به نیاز خود از این گزینه ها استفاده نمایید.

 • نظرات در متن:

شما میتوانید در قسمت دلخواه از متن نظرات خود را وارد کنید. برای این کار باید از گزینه Comments در سربرگ Review استفاده نمایید. به این صورت که مکان نما رابه محلی که میخواهید نظر خود را اعمال کنید برده و کلیک کنید. در این نقطه که با رنگ قرمز روشن و های لایت شده شماره گذاری خواهد شد، اقدام به وارد کردن نظرات خود نمایید.

softofficeword-13-17

امیدوارم از این آموزش نیز نهایت بهره را برده باشید. تا گام بعد که آخرین قسمت از این سری آموزشهای گام به گام ورد 2007 خواهدبود، بدرود و موفق باشید.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش های گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۸ دیدگاه

 1. باسلام من یک متن یک صفحه ای word دارم که میخواهم در قسمت بالا جلوی (آقا/خانم) نام مورد نظر من از یک فایل excel درج شود و این کار برای تمامی افراد داخل لیست excel انجام شود و صفحه word من متوالیا پرینت گردد.

 2. سلام جناب مقدم
  سلام
  در صورتی که برای یک کلمه در نرم افزار WORD پاورقی تعریف شود، این پاورقی و کلمه موردنظر همیشه همراه هم خواهند بود. یعنی اگر کلمه مرجع جابجا شود و به صفحه دیگری انتقال یابد، پاورقی مرتبط با آن هم به همان صفحه منتقل می شود. حال سوال بنده این است که مشابه این وضعیت، آیا در نرم افزار این امکان وجود دارد که در صورتی که جلوی یک کلمه ارجاع به صفحه خاصی شده باشد (مثلا جلوی کلمه «بروشور» قید شده باشد: ر.ک.ص.۵۲) در این صورت اگر صفحه ۵۲ به هر علتی تبدیل به صفحه ۵۴ شود (یک دلیلش این میتواند باشد که دو صفحه به ابتدای سند اضافه کنیم) در این صورت شماره صفحه روبروی ر.ک.ص.— به جای ۵۲ به ۵۴ تغییر کند. دنبال یک چنین خاصیتی هستم. آیا چنین قابلیت یا قابلیت مشابهی در نرم افزار وجود دارد یا خیر؟ لطف کنید و جواب را برایم ایمیل کنید یا ایمیلتان را برایم ایمیل کنید. متشکرم

  • آقا محسن
   سلام
   برای درج شماره و ارجاع یه یک مطلب خاص در ورد، به صورتی که عدد صفحه، در صورت جابجایی مطلب در صفحات، تغییر کند باید از سر برگ Refrences در بخش Captions گزینه Cross-refrence را انتخاب کنید.
   در این قسمت امکان اتصال بین بخش های مختلف و به شیوه های مختلفی وجود دارد.
   توجه کنید که برای به روز شدن صفحات باید انتخاب شوند و با زدن F9 آن ها را به روز کنیم. (می توانید کل متن را با Ctrl+A سلکت کنید و F9 بزنید)

 3. سلام
  من با تایپ چندتا علامت مساوی(=) و بعد زدن اینتر یک خط ایجاد کردم ولی حالا بعد از تایپ یایان نامه ام نمی توانم این خط را حذف کنم. متن را هم کات می کنم بعد از هر بار پیست این خط هم پیست می شود در حالیکه خط قبلی هم هنوز هست. چیکار کنم؟
  میشه خواهش کنم چواب را به ایمیلم ارسال کنید.
  ممنون

 4. با سلام و تقدیم احترام

  من تمام رفرنس‌های پایان‌نامه‌ام رو با استفاده از آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت سیزدهم) در متن وارد کردم.
  می‌خواستم بدونم وقتی مثلاً در پایان پاراگراف بخوام چند منبع رو ذکر کنم به‌صورتی که همه داخل یک پرانتز قرار بگیرند و با کاما از سال و با کاما-نقطه از نویسنده بعدی جدا بشن؛ چه‌کار باید بکنم تا بتونم پرانتزی به‌شکل زیر داشته باشم؟؟؟؟
  (Axelrod et al., 2002; Frank et al., 2004; Michaels et al., 2001)

  سپاسگزارم

  • سلام. با استفاده از گزینه footnote میتونید براحتی این کار رو با تاپ پرانتز، نامها و کاما انجام بدید.

 5. با عرض سلام و خسته نباشید
  جناب آقای مهندس مقدم من در رابطه با ورد یه مشکل اساسی در قسمت مرجع نویسی دارم و اونو به شرح زیر براتون بیان میکنم امیدوارم بتونید کمکم کنید:
  برای رفرنس نویسی یا مرجع نویسی معمولا هردانشگاه استایل یا سبک رفرنس نویسی خاص خودشو داره و این استایل ها در نرم افزار ورد تعبیه نشده و تنها در اون از یک سری استایل پیش فرض و استاندارد بین المللی استفاده شده لذا مشکل اصلی من اینه که اگر بخوام برای ورد استایل مورد نظر خودمو تعریف کنم و آنرا بسازم باید چیکار کنم؟؟
  البته در این رابطه یه مقاله انگلیسی در این سایت”https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/jj851016(v=office.15).aspx” پیدا کردم ولی به علت آشنا نبودن این جانب با زبان برنامه نویسی و کد نویسی وب نتونستم مشکل خودمو حل کنم اگر برای شما امکانش هست در این مورد بنده را راهنمایی کنید
  پیشاپیش از کمک و زحمت شما متشکرم… اگربرای شما امکانش هست جواب را به ایمیل بنده ارسال نمایید

 6. سلام استاد بزرگوار ممنون از تمام زحماتتون خیلی عالی اموزش میدین. فقط من دنبال سربرگ home ‘ گروه styls و گزینه های conditional fomatting و

  format as table

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*