اخبار سایت
مهمترین خطر در زندگی خطر نکردن است، فردی که خطر نکند، چیزی انجام نمی دهد، چیزی ندارد، چیزی نیست و چیزی نمی شود - نورمن وینسنت پیل
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت هشتم)
microsoftofficeword-8-cover

آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت هشتم)

درود بر شما همراهان عزیز. امروز نیز با یک گام دیگر از سری آموزش گام به گام ورد 2007 در خدمت شما دوستان هستم. امیدوارم تا انتها همراه من باشید.

در این گام درباره موارد گرافیکی در برنامه ورد صحبت خواهیم کرد.همانطور که می دانید برنامه ورد امکانات زیادی را برای وارد کردن عکسها، تصاویر، نماد ها، متن ها، کارکترهای خاص و… را در اختیار ما میگذارد. اکنون در این آموزش قصد دارم نحوه استفاده و وارد کردن این موارد گرافیکی را برای شما بیان کنم، در ادامه همراه من باشید.

آنچه در این آموزش فراخواهید گرفت:

 1. نحوه وارد کردن نمادها و کارکترهای ویژه (Symbols and Special Characters)
 2. معادلات ریاضی (Equations)
 3. تصاویر و عکس ها و شیپ ها و … (…, Illustrations, Pictures , Shapes )
 4. واتر مارک ها (Watermarks)

1- نحوه وارد کردن نمادها و کارکترهای ویژه (Symbols and Special Characters)

microsoftofficeword-8-1

نماد ها و کارکترهای ویژه (Symbols) نویسه هایی هستند که در حالت نرمال بر روی صفحه کلید وجود نداشته و قابل استفاده در مطالب از این طریق نمی باشند. این اشکال و کارکتر ها گاهی در اسناد و متون مختلف نقش بسزایی را دارند و باید از این نمادها در متن ها استفاده کرد.

microsoftofficeword-8-2

برای دسترسی و استفاده از این نماد ها کافی است ابتدا مکان نما را به محلی که باید نماد در آن مکان قرار گیرد برده و کلیک کنید و از سربرگ Insert به کادر گروه Symbols که در سمت راست آن قرار دارد مراجعه کرده و با کلیک بر فلش کوچک کنار آن و باز شدن کادر نماد های آن در زیر ، به نماد ها ی مختلف دسترسی پیدا کرده و از نماد مناسب در کارهای خود استفاده نمایید.

microsoftofficeword-8-3

نکته: با کلیک بر روی گزینه More Symbols که در زیر این کادر قرار دارد، پنجره ای باز شده و شما به نماد ها و کارکتر های بیشتری دسترسی خواهید داشت.

microsoftofficeword-8-4

microsoftofficeword-8-5

2-معادلات ریاضی (Equations)

برنامه ورد این اجازه را به شما خواهد داد که معادلات ریاضی خاص و مورد نیاز را وارد برنامه کنید. برای دسترسی به این معادلات و وارد کردن آنها به سند کاری خود کافی است اشاره گر ماوس را به مکان مورد نظری که معادله باید در آن مکان قرار گیرد برده و کلیک کنید تا مکان نما به آنجا انتقال داده شود. سپس به سربرگ Insert بروید و از ان سربرگ به کادر گروه Symbols رفته و در این کادر روی فلش کوچک کناری گزینه Equations کلیک کنید. پس از کلیک کردن مشاهده میکنید که کادری در زیر آن باز میشود که شامل انواع مختلفی از فرمول های ریاضی میباشد. حال فرمول متناسب با نیاز خود را یافته و آن را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-8-6

اگر شما فرمول مورد نیاز خود را در این کادر پیدا نکرده اید ناراحت نباشید. زیرا بر نامه ورد این امکان را به شما میدهد که فرمولی جدید و متناسب با نیاز خود را بسازید! برای این کار گزینه Inset new Equations را از کادر فرمول ها انتخاب کنید.

microsoftofficeword-8-7

مشاهده میکنید که سربرگی جدید با نام Design باز میشود که تمامی امکانات لازم برای فرمول نویسی را دارا میباشد. اکنون شروع به نوشتن فرمول مورد نیاز خود کنید.

microsoftofficeword-8-8

نکته: از سربرگ Design در فرمول نویسی برای ویرایش فرمول های پیش فرض نیز استفاده میشود.

3- تصاویر و عکس ها  و شیپ ها و… (Illustrations, Pictures, Shapes)

برنامه Microsoft Office Word 2007 این امکان را در اختیار شما میگذارد که تصاوی و یا عکس هایی را که برای ساخت یک سند نیاز دارید را به این برنامه و در مکان دلخواه از سند خود قرار دهید. برای این کار کافی است از نوار ابزار اصلی (Ribbon) سربرگ Insert را انتخاب کنید و به کادر گروه Illustrations مراجعه کنید.

microsoftofficeword-8-9

microsoftofficeword-8-10

 • برای وارد کردن یک تصویر یا عکس :

ابتدا نشانگر ماوس را به نقطه ای که باید عکس در آنجا قرار گیرد برده و کلیک کنید تا مکان نما به آنجا انتقال داده شود. سپس از کادر گروه Illustrations گزینه Picture را انتخاب کنید. با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای جدید باز میشود که شامل فایل های سیستمی شماست. از این پنجره در سیستم خود جستجو کرده و با پیدا کردن و تایید عکس مورد نظر ، عکس داخل سند ورد وارد شده و باز میشود.

microsoftofficeword-8-11

پس از ورود تصویر منتخب به سند شما، سربرگی با نام Format باز خواهد شد. با استفاده از گزینه های این سربرگ میتوانید تغییرات لازم را در تصویر و یا عکس ورودی اعمال نمایید.

microsoftofficeword-8-12

 • وارد کردن Clip Art :

کلیپ آرت ها ، کلیپ ها و تصاویر هنری هستند که شما میتوانید برای استفاده در کارهای هنری سند ورد خود از آنها استفاده کنید. برای استفاده از Clip Art به کادر گروه Illustrations مراجعه کنید و گزینه Clip Art را که در تصویر زیر مشاهده میکنید را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید.

microsoftofficeword-8-10

حال از کادری که سمت راست سند کاری شما باز شده کلیپ مورد نظر را یافته و وارد سند کنید.

microsoftofficeword-8-13

پس از ورود قطعه هنری به سند شما، سربرگی با نام Format باز خواهد شد. با استفاده از گزینه های این سربرگ میتوانید تغییرات لازم را در کلیپ آرت اعمال نمایید.

microsoftofficeword-8-12

 • وارد کردن  شیپ ها در سند(Insert Shapes) :

برای وارد کردن شیپ ها (اشکال آماده) به سند کافی است به کادر گروه Illustrations مراجعه کرده و بر روی گزینه Shapes کلیک کنید و با باز شدن کادر آن شکل مورد نظر را انتخاب کنید تا در سند نمایش داده شود.

microsoftofficeword-8-14

نکته: با انتخاب گزینه New Drawing Canvas که در پایین این کادر قرار دارد میتوانید شیپ و یا شکل مورد نظر را خودتان طراحی کنید.

پس از ورود شیپ مورد نظر به سند شما، سربرگی با نام Format باز خواهد شد. با استفاده از گزینه های این سربرگ میتوانید تغییرات لازم را در شیپ اعمال نمایید.

microsoftofficeword-8-15

 • وارد کردن  Smart Art :

اسمارت آرت ها اشکال مختلف گرافیکی هستند که پس از وارد کردن آنها به سند ورد میتوانید بر روی آنان متن بنویسید و یا تصاویر مختلف را روی آن قرار دهید.

برای وارد کردن smart art به سند، کافی است پس از تعیین مکان آن در سند به سربرگ Insert مراجعه کرده و از کادر گروه Illustrations گزینه Smart Art را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-8-10

از پنجره باز شده Smart Art مورد نظر خود را یافته و با تایید به سند وارد کنید.

microsoftofficeword-8-16

نکته: با وارد کردن  Smart Art مورد نظر به سند، توسط سربرگ های باز شده Design و Format میتوانید اسمارت آرت مورد نظر را تغییر داده و شخصی سازی متناسب با نیاز خود را انجام دهید.

microsoftofficeword-8-17

 • برای وارد کردن چارت و نمودار به سند کاری :

از کادر گروه Illustrations بر روی گزینه Chart کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای جدید باز خواهد شد. از این پنجره نمودار متناسب با نیاز خود را یافته و با تایید شما این نمودار به سند وارد میشود.

microsoftofficeword-8-10

microsoftofficeword-8-18

پس از ورود نمودار مورد نظر به سند شما، سه سربرگ جدید با نامهای Design و Layout و Format باز خواهد شد. با استفاده از این سه سربرگ قادر خواهید بود تا نمودار وارد شده به سند را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

microsoftofficeword-8-19

 • تغییر سایز دستی موارد گرافیکی وارد شده به سند:

برای این کار کافی است بر روی مورد گرافیکی مورد نظر (عکس، تصویر، شیپ ،نمودار و…) کلیک کرده تا انتخاب شود. در این حالت کادری دور تا دور گرافیک انتخاب شده را فرا خواهد گرفت که در گوشه ها دارای دایره های کوچکی میباشد. با کلیک بر روی یکی از این گوشه ها و دراگ کردن گرافیک مورد نظر را کوچک و یا بزر گ کنید.

microsoftofficeword-8-20

4- واتر مارک (Watermarks)

شاید شما هم دیده باشید که در زمینه و پشت متن اصلی در یک سند چاپ شده نوشته ای بسیار کمرنگ و تبلیغاتی قرار دارد. به این نوشته ها واتر مارک یا پس زمینه میگویند. برنامه ورد این قابلیت را در اختیار کاربر خود قرار داده تا واتر مارک یا متن مورد نظر خود را در پس زمینه سندها قرار دهد.

برای قرار دادن واتر مارک ابتدا صفحه مورد نظر راکه میخواهید برای آن واتر مارک در نظر بگیرید انتخاب کنید و سپس به سربرگ Page Layout مراجعه کنید و در کادر گروه Page Background بر روی گزینه Watermark کلیک کنید.

microsoftofficeword-8-21

با انتخاب این گزینه کادری در زیر آن باز میشود که شامل چند نمونه واتر مارک آماده میباشد (1). حال اگر میخواهید یک واتر مارک شخصی با نام و یا تصویر مورد نظر را در زمینه صفحه قرار دهید از این کادر گزینه Custom Watermark را انتخاب کنید(2).

microsoftofficeword-8-22

 • اگر میخواهید تصویری را بعنوان واتر مارک قرار دهید:

با انتخاب گزینه Custom Watermark پنجره ای باز خواهد شد که برای وارد کردن یک تصویر برای پس زمینه گزینه Picture Watermark را انتخاب کنید و با کلیک برروی گزینه Select Picture تصویر مورد نظر خود را وارد نمایید و با کلیک برروی فلش کوچک کناری کادر Scale بزرگی تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و با تایید تنظیمات شاهد قرار گرفتن تصویر انتخاب شده به عنوان یک واتر مارک خواهید بود.

microsoftofficeword-8-23

 • حال اگر خواستید متنی را بعنوان واتر مارک انتخاب کنید:

پس از انتخاب گزینه Custom Watermark ،از پنجره باز شده گزینه Text Watermark را انتخاب کنید. حال در کادر Text متن خود را تایپ کنید و از کادر Font فونت نوشتاری مورد نظر را انتخاب کنید و از کادر Size سایز متن را انتخاب و از کادر Color رنگ واتر مارک را انتخاب کنید. حال با انتخاب یکی از دو گزینه Layout که diagonal (واتر مارک بصورت مورب) و Horizontal (واتر مارک بصورت افقی) و تایید تنظیمات ، متن انتخاب شده بصورت واتر مارک در پس زمینه صفحه ظاهر خواهد شد.

microsoftofficeword-8-24

حذف واتر مارک:

برای حذف واتر مارک صفحه کافیست به کادر گروه Page Background مراجعه کرده و با کلیک بر روی گزینه Watermark از کادر باز شده گزینه Remove Watermark را انتخاب نمایید.

microsoftofficeword-8-25

به پایان این گام از سری آموزش های گام به گام Microsoft Office word رسیده ایم. از اینکه تا این لحظه همراه من بوده اید بسیار سپاسگذارم. امید وارم مطالب این آموزش مورد پسند شما همراهان گرامی قرار گرفته باشد. تا گام بعد آموزش ورد که باز هم در خدمت شما خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش های گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۳۱ دیدگاه

 1. سلام
  ممنون از زحمات شما
  می خواستم بدونم متن نوشته‌هایی که جدیدا ارسال میشه برای آموزش انگلیسی و… با چه برنامه ای انجام میشه؟؟؟ اگه ممکنه آموزش بدین..????

 2. سلام ببخشید در افیس ۲۰۱۳ واتر مارک هست اخه من هرچی میگردم نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*