اخبار سایت
مهمترین خطر در زندگی خطر نکردن است، فردی که خطر نکند، چیزی انجام نمی دهد، چیزی ندارد، چیزی نیست و چیزی نمی شود - نورمن وینسنت پیل
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد ۲۰۱۳
آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد 2013 - کاور

آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد ۲۰۱۳

شاید شما نیز از آن جمله کاربرانی باشید که سند و یا سندهایی در مایکروسافت آفیس ورد تدوین نموده اید و اکنون قصد دارید برای پرینت گرفتن از این کاربرگ ها از حداکثر فضای صفحه خود استفاده نمایید و یا اینکه برای بهتر شدن کار خود (در شرایط مورد نیاز) فاصله متن سند و لبه کاغذ (مقدار Margin) را کاهش و یا افزایش دهید. در این آموزش قصد دارم به همراه شما به بررسی چگونگی تغییر اندازه حاشیه کاغذ و سند در سندهای ورد بپردازیم. با ما همراه باشید با:

آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد 2013

نکته 1: این آموزش در ورد 2013 تدوین و عکسبرداری شده است.

نکته 2: این آموزش در ورد های 2007 و 2010 و … نیز کاربرد دارد.

در ابتدا سند ورد مورد نیاز خود را توسط برنامه مایکروسافت آفیس ورد باز کنید. حال برای تغییر اندازه حاشیه کافیست بر روی سربرگ PAGE LAYOUT کلیک کنید و با باز شدن ریبون و گزینه های آن به کادر گروه Page Setup بروید. از این کادر گروه بر روی گزینه Margins کلیک کنید.

آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد 2013-01

حال گزینه های زیر مجموعه آن برای شما باز خواهند شد.

آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد 2013-02

در این کادر گزینه ها به تفکیک عبارتند از:

Normal: اندازه حاشیه بصورت عادی با فاصله 2/54 سانتیمتر از تمامی لبه های کاغذ در نظر گرفته خواهد شد.

Narrow: با انتخاب این گزینه اندازه حاشیه 1/27 سانتیمتر از چهار طرف کاغذ درج خواهد شد.
Moderate: این گزینه اندازه حاشیه از لبه بالا و پایینی کاغذ را به اندازه 2/54 سانتیمتر و از لبه های سمت چپ و راست به اندازه 1/94 سانتیمتر قرارخواهد اد.

Wide: این گزینه عمق حاشیه بیشتری در حدود 2/54 از بالا و پایین کاغذ و 5/08 از سمت چپ و راست کاغذ درج خواهد نمود.

Mirrored:

در نهایت آخرین گزینه Custom Margin میباشد که توسط آن میتوانید حاشیه های اطراف کاغذ را بنا به دلخواه خود تعیین و وارد کنید. برای شخصی سازی حاشیه کاغذ ابتدا گزینه Custom Margin را انتخاب کنید تا کادر گزینه های آن با نام Page Setup باز شود. در این پنجره گزینه Margin در حالت انتخاب شده قرار دارد و گزینه های آن در این پنجره نمایش داده میشود.

آموزش تغییر اندازه حاشیه کاغذ در آفیس ورد 2013-03

گزینه های موجود در این پنجره عبارتند از :

درناحیه Margin

1. Top : با تایپ و یا انتخاب مقدار مورد نظر در کادر این گزینه میتوانید مقدار حاشیه مورد نظر خود از بالای صفحه را تنظیم نمایید.

2. Left : با تایپ و یا انتخاب مقدار مورد نظر در کادر این گزینه میتوانید مقدار حاشیه مورد نظر خود از سمت چپ صفحه را تنظیم نمایید.

3. Bottom : با تایپ و یا انتخاب مقدار مورد نظر در کادر این گزینه میتوانید مقدار حاشیه مورد نظر خود از پایین صفحه را تنظیم نمایید.

4. Right : با تایپ و یا انتخاب مقدار مورد نظر در کادر این گزینه میتوانید مقدار حاشیه مورد نظر خود از سمت راست را تنظیم نمایید.

5. Gutter : توسط این گزینه مقدار عمق شیرازه قابل تنظیم میباشد.

6. Gutter Position : توسط این گزینه میتوانید سمت دلخواه خود را برای عمق شیرازه در نظر بگیرید.

در ناحیه Orientation

7. در این ناحیه میتوانید نوع قرار گیری صفحه را مشخص کنید. در گرینه Portrate (کاغذ ایستاده) و Landscape (کاغذ خوابیده) که توسط آیکون ها نیز نمایش داده میشوند، انتخاب و تنظیم نمایید.

در ناحیه Pages

8. در این ناحیه میتوانید نوع حاشیه گذاری را تنظیم کنید.

ناحیه Preview

9. در این ناحیه پیش نمایشی از صفحه نمایش داده خواهد شد و شما قادر خواهید بود تغییرات اعمال شده را در این ناحیه مشاهده کنید.

10. Apply to : این گزینه نیز شامل دو زیر مجموعه میشود. گزینه Whole Document که تغییرات را برای تمامی سند (صفحات سند) اعمال خواهد نمود و گزینه Select text که تغییرات وارد شده توسط کاربر را برای ناحیه نوشتاری و یا صفحه خاصی که از سوی کاربر تعیین میگردد اعمال خواهد نمود.

درنهایت با کلیک بر روی دکمه Ok میتوانید تنظیمات انجام شده را ذخیره و در سند مورد نظر اعمال نمود.

امیدوارم این آموزش مورد کاربرد شما عزیزن قرار گرفته باشد. تا آموزشی دیگر که باز هم از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت در خدمت شما عزیزان خواهیم بود، بدرود و موفق باشید.

 

 

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۲۶ دیدگاه

  1. سلام . خسته نباشید . من می خواستم یک عکس رو در ورد ۲۰۱۳ کپی پیس کنم بعد از پرینت نصف صفحه A4 رو پرینت گرفت چه کار کنم تا کامل پرینت بگیره . میشه راهنماییم کنید ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*