اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / گرافيك / فتوشاپ / تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ

تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ

یکی از پرکاربردترین قابلیت های نرم افزار فتوشاپ که بسیاری از افراد اعم از کارهای تخصصی و حتی بصورت عامیانه در کارهای معمول از آن استفاده میکنند تغییر اندازه تصاویر (عکس ها) توسط این نرم افزار میباشد. ما در این آموزش به همراه شما قصد داریم تا به بررسی چگونگی تغییر سایز تصاویر (عکس ها) در فتوشاپ بپردازیم. با ما در وب سایت آموزشی دیجیتا آرت همراه باشید.

نکته: این تصاویر در فتوشاپ CC عکسبرداری شده است.

در ابتدا تصویر (عکس) مورد نظر خود را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید.

حال برای دسترسی به گزینه تغییر سایز (ابعاد) تصویر دو مسیر پیش رو خواهید داشت:

مسیر اول: ابتدا بر روی زبانه Image کلیک کنید و پس از باز شدن کادر گزینه های زیر مجموعه، گزینه Image Size را انتخاب نمایید.

تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ-01

مسیر دوم: کلید تر کیبی Alt+Ctrl+I را از صفحه کلید بفشارید.

پس از انجام یکی از روش های بالا کادر تغییر سایز با نام Image Size باز خواهد شد.

تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ-02

گزینه ها و اطلاعات موجود  در این پنجره عبارتند از:

1-Image Size : سایز حجمی تصویر باز شده در کنار این گزینه نمایش داده میشود.

2-Dimensions : از این گزینه میتوان برای مشاهده ابعاد تصویر به واحد های مختلف اعم از میلیمتر، سانتیمتر، اینچ، نقطه، پیکسل و… استفاده میگردد. با کلیک بر روی این گزینه و باز شدن کادر زیر مجموعه های آن به واحد های اندازه گیری مختلف دسترسی خواهید داشت و از این پس میتوانید روبروی این گزینه ابعاد تصویر خود را پس از تغییر اندازه، به واحد انتخاب شده مشاهده نمایید.

3-Fit to : این گزینه بصورت پیش فرض بر روی Original Size (سایز واقعی تصویر) قرار دارد. با کلیک بر روی دکمه این گزینه استانداردهای اندازه ای دیگری در اختیار شما قرار خواهند گرفت که قادر خواهید بود بوسیله این استانداردها تصویر خود را به همان اندازه تغییر دهید. قبل از استفاده از این امکان، از متناسب بودن سایز تصویر خود مطمئن شوید زیرا تصاویر کوچک پس از بزرگ شدن کم کیفیت خواهند شد.

4-Width: از این گزینه برای تغییر عرض تصاویر استفاده میگردد.

5-Height : از این گزینه برای تغییر ارتفاع تصویر استفاده میگردد.

تغییر ابعاد تصوبر در واحد های مختلفی انجام میگیرد که کاربر قادر خواهد بود این واحد را تغییر داده و متناسب با نیاز خود از واحد دلخواه استفاده کند. برای تغییر واحد ابعاد تصویر کافیست بر روی دکمه واحد ابعاد در جلوی یکی از گزینه های Width و یا Height کلیک کنید.

تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ-03

با این کار کادر واحد های اندازه گیری برای شما باز خواهد شد. این واحد ها عبارتند از:

Percent  برحسب درصد، Pixels بر حسب پیکسل، Inch  برحسب اینچ، Centimeters بر حسب سانتیمتر، Millimeters برحسب میلیمتر، Point برحسب نقطه و Picas بر حسب Pica (که هر Pica برابر 1/6 اینچ میباشد).

توجه داشته باشید در کنار دو گزینه Width و Height زنجیری قرار دارد که این دو گزینه را به هم متصل (قفل) کرده است. این اتصال باعث میگردد اگر تغییر اندازه در یکی از جهات طولی و یا عرضی توسط کاربر انجام گردد، تغییر اندازه در جهت عرضی و یا طولی نیز بصورت خودکار اعمال گردد تا تناسب اندازه تصویر حفظ شده و از کشیدگی و یا جمع شدن تصویر در یکی از این دو جهت و یا در هر دو جلوگیری گردد.

تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ-04

برای تغییر اندازه تصویر کافیست درون کادر مربوز به هر یک از گزینه های Width و یا Height کلیک کنید و اندازه جدید را وارد نمایید.

در صورتی که قصد دارید تغییر اندازه تنها در یکی از جهات طولی و یا عرضی اعمال گردد، کافیست بر روی تصویر کوچک زنجیر در کنار این اتصال کلیک کنید تا غیر فعال شده و اتصال دو گزینه قطع گردد. حال میتوانید تغییر اندازه را تنها در جهت دلخواه خود اعمال نمایید.

تغییر سایز (اندازه) عکس ها و تصاویر در فتوشاپ-05

6-Resolution : از این گزینه برای تغییر کیفیت (تراکم پیکسلی) استفاده میگردد.

نکته: تراکم پیکسلی برای کاربردهای مختلف تصویر متفاوت میباشد. مثلا برای کارهای چاپی 300 پیکسل در هر اینچ و برای طراحی سایت 72 پیکسل بر اینچ و… استفاده و تنظیم میگردد. پس در تغییر این گزینه دقت نمایید.

تنظیم و تغییر تراکم در دو واحد Pixels/Inch (پیکسل بر اینچ) و Pixels/Centimeters انجام میگیرد که با کلیک بر روی دکمه واحد که در جلوی گزینه Resolution قرار دارد میتوانید به این دو واحد دسترسی داشته و در صورت نیاز آنها را تغییر دهید.

نکته: در پنجره Image Size کادری قرار دارد که پیش نمایشی از تغییرات حاصل در تصویر قبل از تایید نهایی را به شما ارایه خواهد کرد(7).

در نهایت پس از اعمال تغییرات و اندازه های لازم و متناسب با نیاز، بر روی دکمه Ok که در زیر این پنجره قرار دارد کلیک کرده (8) تا تغییرات ثبت و تصویر تغییر سایز داده شود.

امیدوارم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد. تا آموزشی دیگر که باز هم از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت همراه شما خواهیم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*