اخبار سایت
تمام محبت خود را به یكباره برای دوستت ظاهر مكن؛ زیرا هر وقت اندك تغییری مشاهده كرد تو را دشمن می پندارد - سقراط
خانه / گرافيك / فتوشاپ / روتوش حرفه ای صورت در فتوشاپ
routoush-cover

روتوش حرفه ای صورت در فتوشاپ

درود بر شما همراهان گرامی ، امروز نیز با یکی دیگر از آموزشهای کاربردی برنامه فتوشاپ یعنی آموزش روتوش حرفه ای صورت در فتوشاپ در خدمت شما عزیزان هستم. در اینجا قصد دارم که تصویر زیر را رتوش کنم بدون اینکه به بافت صورت آن آسیبی برسد و عکس کاملا طبیعی بماند. تا انتها همراه من باشید.

درابتدا تصویر مورد نظر را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید. من در اینجا از تصویر زیر استفاده کرده ام که اگر به یاد داشته باشید، آموزش آریش حرفه ای صورت در فتوشاپ را روی این عکس انجام داده بودم و این عکس نتیجه نهایی کار بود. حال میخواهم پوست صورت آن را نیز با همراهی شما رتوش کنم.

Retouching-1

برای دیدن عکس در سایز واقعی اینجا کلیک کنید.

نکته 1: برای کپی کردن لایه مورد نظر دو راه وجود دارد. اولین راه این است  که با فشردن کلید ترکیبی Ctrl+J میتوانید این کار را انجام دهید و دیگری اینکه بر روی تصویر گزینه ها در کنار کادر لایه ها کلیک کنید و از کادر باز شده گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید.

نکته 2 : برای ایجاد گروه جدید برای لایه ها (New Group) دو راه پیش رو دارید. اول اینکه از کلید ترکیبی Ctrl+ G استفاده کنید و دوم اینکه از پایین کادر لایه ها بر روی شکل آن کلیک کنید.

نکته 3: برای انتقال لایه ها به گروه مورد نظر در کادر لایه ها کافیست بر روی آن لایه کلیک کرده و پس از انتخابی شدن لایه و فشرده نگاه داشتن کلیک چپ اقدام به دراگ کردن لایه به درون گروه مورد نظر کنید.

نکته4:این کار را از طریق فشردن کلید ترکیبی Ctrl+Shift+N میتوان انجام داد و یا به گزینه New Layer در زیر کادر لایه ها مراجعه کرد.

اکنون میخواهم با شما رتوش کردن را شروع کنم:

مرحله اول:

در مرحله اول باید تصویر مورد نظر را توسط برنامه فتوشاپ باز نمایید. توجه کنید که عکس انتخابی باید از کیفیت لازم برخوردار باشد. سپس لایه عکس را کپی کنید (مراجعه به نکته 1) و سپس گروهی جدید تشکیل داده (مراجعه به نکته 2) و نام این گروه را ایربراش (Airbrush) بگذارید. حال لایه کپی شده با نام Background copy را به این فولدر گروه جدید ( مراجعه به نکته 3) انتقال دهید.

Retouching-2

مرحله دوم:

در این مرحله باید اقدام به مات کردن تصویر کنیم. بدین صورت که برای انجام این کا ر لایه کپی شده با نام Background copy را انتخاب کرده و به مسیر Filter -> Blure -> Surface blure بروید. ما برای مات کردن تصویر از این گزینه استفاده خواهیم کرد زیرا با استفاده از این گزینه میتوانیم جزییات موجود در حاشیه ، یا به عبارتی دیگر خط های دور لب ، چشم ها و بینی و… را حفظ کرده و فقط اندکی تصویر را مات کنیم.

برای این تصویر مقدار Radius را 5 و مقدار threshold را 10 در نظر گرفته ام. توجه داشته باشید که اگر این مقادیر را اگر زیاد در نظر بگیرید باعث تار شدن کل عکس خواهد شد. پس مقدار آن باید متناسب در نظر گرفته شود.

Retouching-3

مرحله سوم:

یک لایه جدید بوجود آورده ( مراجعه به نکته 4) و نام آن را بافت بگذارید و این لایه را بالای لایه قبل و درون گروه Airbrush قرار دهید و Blending Mode آن را به Hard Light تغییر دهید. از این لایه احیای بافت های پوستی استفاده خواهیم کرد.

Retouching-4

مرحله چهارم :

در این مرحله لایه با نام بافت را انتخاب کنید و با فشردن کلید ترکیبی Shift+F5 اقدام به باز نمودن پنجره Fill نمایید و پس از باز شدن این پنجره گزینه Use را به  50% Gray تغییر دهید وپس از این کار مشاهده خواهید کرد که لایه ای خاکستری رنگ بر روی لایه Baft تشکیل خواهد شد.

Retouching-5

مرحله پنجم:

حال به مسیر Filtr -> Noise -> Add Noise بروید و مقدار Amount را به 3 و نوع آن را Gaussian  تغییر دهید. در این حالت نیز نقطه هایی غیر طبیعی روی پوست ایجاد خواهد شد. اما ناراحت نباشید چون شما اشتباهی مرتکب نشده اید! در ادامه این نقطه های کوچک را از بین خواهیم برد و آنجه از آنها باقی خواهد ماند با پوست صورت یکی خواهد شد.

Retouching-6

مرحله ششم:

به مسیر Filter -> Blure -> Gaussian Blur بروید و مقدار Radius آن را به یک (1) تغییر دهید. با این کار نقطه های کوچک روی پوست با آن ترکیب شده و حالتی طبیعی را روی پوست ایجاد میکند.

Retouching-7

نکته: اگر این کار به درستی انجام نگیرد نتیجه نهایی کار پوستی غیر طبیعی میباشد.

مرحله هفتم:

در این مرحله باید از رنگ پوست صورت نمونه برداری کنید. برای این کار ابزار  Eyederopper Tool یا قطره چکان را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کنید.

Retouching-8

حال از نقطه ای از پوست که رنگی طبیعی و اندکی تیره تر دارد نمونه گیری کنید. من در این تصویر از نقطه مشخص شده در صورت نمونه برداری کرده ام.

Retouching-9

حال از کادر ابزار های سمت راست برنامه گزینه Color را انتخاب نمایید. این کار را با فشردن کلید F5 نیز میتوانید انجام دهید. روی گزینه تنظیمات آن که در گوشه راست بالای آن قرار دارد کلیک کنید تا کادر تنظیمات به شکل زیر باز شود.از این کادر گزینه HSB slider را انتخاب کنید و قدم به مرحله هشتم بگذارید.

Retouching-10

مرحله هشتم:

در این مرحله به مسیر Image -> Adjustments -> Hue/Saturation تا پنجره تنظیمات باز شود.

در این پنجره ابتدا گزینه Colorize را فعال کنید و به تغییر در سه گزینه Hue-Saturation-lightness بپردازید. توجه داشته باشید که تغییرات در دو گزینه اول باید متناسب با اعداد بدست آمده در پنجره HSB باشد و بوسیله گزینه Lightness مقدار تیرگی و روشنایی رنگ را تعیین کنید تا رنگی متناسب با رنگ انتخابی بسازید(رنگی را که میسازید میتوانید در نوار رنگی که آخرقرار دارد مشاهده کنید).

Retouching-11

رنگ بدست آمده در این آموزش برای من برای Hue عدد 30 و برای Saturation عدد 35 میباشد و lightness را روی عدد 19 تنظیم کرده ام تا به رنگ مورد نظر برسم.

مرحله نهم:

حال باید فولدر گروه Airbrush را از کادر لایه ها انتخاب کنید.

Retouching-12

سپس به مسیر Layer -> Layer Mask -> Hide All بروید. با انتخاب این گزینه مشاهده میکنید که لایه ای سیاه رنگ در کنار فولدر گروه Airbrush ظاهر میگردد. این لایه سیاه رنگ تمامی لایه های موجود در این فولدر را پوشش خواهد داد اما این لایه سیاه کمک بزرگی به ما خواهد کرد تا روی قسمت هایی از صورت که میخواهیم روتوش شود توسط ابزار براش نقاشی کنیم!

Retouching-13

نکته: توجه داشته باشید به این دلیل که می خواهیم روی صورت نقاشی کنیم و در این کار با باید دقت داشت، تصویر را آنقدر بزرگ کنید (بوسیله کلید ترکیبی + و Ctrl) که براحتی بتوانید روی آن کار کنید.

حال ابزار براش Brush  را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کنید. سایز آن را متناسب با تصویر خود انتخاب نماید. در اینجا یک براش با سایز 50 را انتخاب کرده ام. سپس مقداری از سختی آن کم کنید. این مقدار معمولا به 40 درصد کاهش داده میشود.

Retouching-14

اکنون رنگ پیش زمینه را سیاه و رنگ پس زمینه را به رنگ سفید تغییر دهید.

Retouching-15

اکنون شروع به نقاشی نمودن کنید. توجه داشته باشید که این تغییرات بر روی لایه ماسک زده (انتخاب لایه در کادر لایه ها ) انجام بگیرد و توسط ابزار براش روی تصویر جاهایی که باید رتوش شود را نقاشی کنید مشاهده میکنید که جاهایی را که نقاشی کرده اید سفید تر و یا زردتر شده اند!

نکته: در طول کار با ابزار براش ممکن است به براش هایی با سایز کوچکتر و یا بزرگتر احتیاج پیدا کنید. برای تغییر سایز براش در حالی که این ابزار را انتخاب کرده اید کلیک راست کنید تا پنجره تنظیمات آن باز شود.

نکته: در حاشیه های تصویر سعی کنید از براش های نرمتری استفاده نمایید.

Retouching-16

نکته اگر به تصویر ساخته شده توسط من دقت کنید، خواهید دید که رنگی زرد را به خود گرفته است. من این کار را اننجام داده ام تا در ادامه آموزش به شما بگویم که چگونه میتوان این مشکل را حل نمود.

Retouching-17

مرحله دهم:

ممکن است پس از اتمام کار نقاشی قسمت های روتوش شده سفید یا زرد و زننده به نظر برسند. نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید زیرا شما چیزی را از دست نداده اید و با چند حرکت ساده به تصویر دلخواه خود میرسید. پس با ادامه آموزش رتوش عکس همراه من باشید.

در این مرحله دوباره مسیر Image -> Adjustments -> Hue/Saturation بروید ( یا از کلید ترکیبی Ctrl+U استفاده کنید) واز پنجره باز شده مقدار Hue و Saturation و lightness را آنقدر تغییر دهید تا به رنگ مورد نیاز و طبیعی برای صورت برسید.

Retouching-18

این آموزش من Hue را به 6- و راSaturation به عدد 62- و lightness را روی عدد 4 تنظیم کرده ام تا به رنگ مورد نظر برسم.

نکته: با تغییر مقدارlightness میتوان رنگ پوست را تیره تر و یا روشن تر نمود. حتی میتوان یک انسان سفید پوست را به سیاه پوست تبدیل کرد! پس تغییرات غیر طبیعی بوجود نیاورید.

مرحله دهم:

شاید برخی از جزییاتی که در صورت وجود داشته از بین رفته باشد! حال چگونه باید آنها را برگردانیم؟

برای این کار کافیست به مسیر Image -> Apply Image بروید و در پنجره باز شده تغییرات زیر را اعمال کنید:

layer : Merged

Channel : R

Retouching-19

نکته: با انتخاب کانال R یا Red بسیاری از نواقص موجود در کانل های Green و Blue را پوشش خواهید داد!

حال رتوش کار شما کامل شده و نتیجه نهایی به شکل زیر خواهد شد و تصویر نهایی پس از رتوش (سمت راست) و تصویر اولیه قبل از رتوش (سمت چپ) را در کنارهم مشاهده میکنید.

Retouching-20

برای دیدن تصویر رتوش شده در سایز واقعی اینجا کلیک کنید.

امید وارم از این آموزش نهایت استفاده را برده باشید. تا آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما خواهم بود بدرود.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۹ دیدگاه

 1. خیلی مصنوعی شده :
  روتوش باید طوری باشه که بافت صورت حفظ بشه.

 2. مرسی عالی بود

 3. برادر بزرگوار سلام می خواستم یه سایت مثل مال تو داشته باشم باید چه کار کنم در ضمن من رشته معماری هستم و دوست داشتم یه وب سایت در زمینه همین رشته درست کنم اگه کمکم کنید ممنون میشم

  • سلام دوست عزیز. به زودی جواب به ایمیلتون ارسال میشه.در صورتی که خواهان رابطه بیشتر در این زمینه با گروه آموزشی هستید، از طریق فرم تماس با ما و ارسال ایمیل با ما در تماس باشید.

 4. سلام به شما ادمین عزیز ممنون از سایت جالب بود خواستم اگر ی لطفی بکنید ایمیلتون به من بدید که با هم در ارتباط باشیم ممنون

 5. سایت خوشگلی داری داداش
  کفم برید

  گذری اومدم تو سایتت برا یه مورد خاص ولی انصافا نظم قشنگی داشت و مجذوبم کرد

  موفق باشی

 6. اگه میدونستم یک سایت به خوبی شما هست هیچ وقت کلاس کامپیوتر نمیرفتم.

 7. سلام دوست بزرگوار باتشکر از آموزش ساده روتوش صورت گونه وچشم شما برادر بزرگوار بی تعارف از زحمات شما جهت آموزش رایگان فتوشاپ سپاسگزارم. به قولی زکات علم اشاعه ان به صورت رایگان است . لطفا دانش خود را تا می توانید در اختیار کسانی قرار دهید که تشنه آموختن هستند ودر ضمن مثل من وقت آن چنانی ندارند که در کلاسهای آموزشی ثبت نام نمایند.من بی نهایت از شما سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*