اخبار سایت
در زندگی وقتی کاری برای انجام یا چیزی برای عشق ورزیدن یا بارقه ای برای امیدوار بودن داشتید ، آن گاه بدانید فرد شادی خواهید بود - ارسطو
خانه / گرافيك / فتوشاپ / روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید

درود بر شما دوست عزیزی که اکنون به جمع ما پیوستید تا روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید را از سایت ما خوانده و از مطالب آن استفاده کنید.

با من همراه باشید با:

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید

مرحله اول:

در ابتدا شما به یک عکس نیاز دارید. حتما شما برای سیاه و سفید کردن عکس یا تصویری در نظر گرفته اید و میخواهید این افکت را روی ان اجرایی کنید.

من هم برای این آموزش از عکس زیر استفاده خواهم کرد.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--1

درابتدا این تصویر را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید.

مرحله دوم :

حال سه روش برای سیاه و سفید کردن عکس ها وجود دارد:

1. روش اول : پس از باز کردن عکس در برنامه فتوشاپ به مسیر Image->Adjustments->Desaturate بروید. حال مشاهده میکنید که عکس شما به حالت سیاه و سفید در آممده است.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--2

2. روش دوم : به مسیر Image->Mode->Grayscale mode بروید تا تصویر تان به یک تصویر سیاه و سفید تبدیل شود.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--3

3. روش سوم : در این روش از کلید ترکیبی Ctrl+U استفاده کنید. با فشردن این کلید ترکیبی پنجره Hue/Saturation باز میشود که از این پنجره مقدار saturation را به صفر (0) کاهش دهید تا تصویر شما سیاه و سفید گردد.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--4

پس از انجام یکی از این روش ها، عکس سیاه و سفیدی مانند زیر خواهید داشت.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--5

مرحله سوم :

اگر احساس میکنید که تصویر شما تیره و یا بیش از حد روشن است، ناراحت نباشید زیرا مقدار تیرگی و روشنایی عکس شما قابل تنظیم میباشد.

برای این کار به مسیر Image->Adjustment->Level بروید و از کلید ترکیبی Ctrl+L استفاده کنید. با باز شدن پنجره Level با استفاده از سه زبانه نشان داده شده در تصویر زیر اقدام به تیره و یا روشن نمودن عکس نمایید.

من فکر میکنم عکسم یه ذره تیره ست!!! و باید یکم اونو روشنتر کنم ! برای این کار از اولین زبانه سمت راست استفاده میکنم و با حرکت دادن این زبانه مقدار روشنایی را بر به مقدار دلخواه تغییر میدهم.(این مقدار که توسط عددی در کادر زیر زبانه مورد نظر درج میشود، بر روی 220 تنظیم شده است)

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--6

روشنایی عکس من به حالت زیر تغییر کرده است.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--7

مرحله چهارم :

در این مرحله میخواهیم یک افکت زیبای سیاه و سفید به دور تصویر شخص اضافه کنیم. برای این کار ابتدا یک لایه جدید بوجود آورید. برای بوجود آوردن لایه جدید از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+N استفاده کنید و یا بر روی گزینه New layer در زیر کادر لایه ها استفاده نمایید.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--8

حالا رنگ پیش زمینه را سیاه انتخاب کنید، برای این کار بر روی کادر لایه ها که در نوار ابزار سمت چپ برنامه است دبل کلیک نمایید تا پنجره رنگ ها باز شده و رنگ سیاه را انتخاب نمایید.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--9

حال ابزار سطل رنگ (paint Bucket Tool) را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کرده و بر روی لایه جدید با نام New layer 1 کلیک کنید تا این لایه به رنگ سیاه درآید.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--10

مرحله پنجم:

ابزار انتخاب (Rectangular Marquee Tool) را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کنید. سپس از پنجره تنظیمات آن که در پنل بالای برنامه باز شده است، مقدار Feather را روی 30 پیکسل تنظیم کنید.

نکته: تنظیم مقدار Feather برای گرد کردن گوشه ها استفده میشود و هر چه مقدار عدد انتخابی شما بزرگتر باشد، مقدار این حلال نیز بیشتر خواهد شد.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--11

سپس با استفاده از این ابزار اقدام به انتخاب کردن مرکز عکس، که تصویر شخص در آن دیده میشود یک مستطیل انتخابی مانند شکل زیر بوجود آورید.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--12

مرحله ششم:

در این مرحله ، در حالی که قسمت میانی لایه سیاه رنگ شما در حالت انتخابی است اقدام به فشردن کلید Delete از کیبورد نمایید. هرجه تعداد دفعات فشردن کلید Delete بیشتر باشد مقدار بیشتری از سیاهی های ایجاد شده حذف میگردند. من برای این آموزش 2 بار کلید Delete را فشرده ام.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--13

حالا به مسیر Filter->Blur->Gaussian Blur بروید و مقدار Radius آن را 26 پیکسل انتخاب نمایید. این کار برای پخش شدن بیشتر رنگ های سیاه اطراف عکس انجام میشود و هرچه مقدار آن را بیشتر در نظر بگیرید رنگ سیاه به مقدار بیشتری بر روی تصویر پخش خواهد شد.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--14

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--15

نکته: اگر به نظر شما مقدار سیاهی اطراف عکس زیاد است، میتوانید به کادر لایه مراجعه کرده و مقدار Opacity را بنابه نیاز خود کاهش دهید. من برای این عکس مقدار آن را به 60% کاهش داده ام.

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--17

تصویر نهایی کار ما به این صورت خواهد بود:

روش های تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید1--16

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۶ دیدگاه

  1. خیلی خوب بود ازاین کارها زیادکنید

  2. تشکر جالب بود،اگه امکانش هست ترفندهای دیگه ای رو هم آموزش بدین

  3. خیلی خیلی ممنون .باز هم از این کارهای جالب بکنید.

  4. سلام ممنونم از ترفند بسیـــــــار عالیتون …….

  5. عالی بود . خیلی ممنون

  6. سلام ممنون عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*