اخبار سایت
به راهت ادامه بده ! اگر قرار باشد بایستی و به طرف هر سگی که واق واق میکند سنگ پرتاب کنی هرگز به مقصد نمیرسی... - لورنس استرن
خانه / آموزش های کاربردی / آموزش ساخت وبلاگ / آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا- تنظیمات وبلاگ
آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا - تنظیمات وبلاگ

آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا- تنظیمات وبلاگ

سلام. این سومین قسمت از آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا میباشد. همان طور که میدانید در قسمت های قبل نحوه ثبت نام و کار با پنل مدیریت در بلاگفا توضیح داده شد. اما در این قسمت به تنظیمات وبلاگ در بلاگفا خواهیم پرداخت. در این قسمت با نحوه تغییر قالب و نصب قالب جدید، تغییر کلمه عبور ، نحوه قرار دادن کد ها و اسکریپت های جاوا اسکریپت، تهیه نسخه پشتیبان از مطالب، تغییر آدرس وبلاگ و اتصال دامنه به وبلاگ توضیح داده خواهد شد.

توجه : تمامی گزینه ها و امکانات توضیح داده شده در این آموزش از طریق گزینه ” تنظیمات و دیگر امکانات” واقع در منوی “امکانات” سمت راست پنل مدیریتی بلاگفا قابل دسترسی میباشد.

تنظیمات و امکانات بلاگفا

گزینه تنظیمات و دیگر امکانات بلاگفا

 

تغییر و ویرایش و انتخاب قالب وبلاگ در بلاگفا

انتخاب قالب وبلاگ : برای انتخاب قالب و تغییر قالب فعلی وبلاگ خود از پنل سمت راست قسمت مدیریتی وبلاگ خود بر روی تنظیمات و دیگر امکانات کلیک کنید.

از صفحه باز شده بر روی نوشته “انتخاب قالب وبلاگ” کلیک کنید.

گزینه انتخاب قالب وبلاگ در بلاگفا

انتخاب قالب وبلاگ

حالا در صفحه باز شده تمامی قالب هایی که در سیستم وبلاگ دهی بلاگفا به طور پیشفرض وجود دارند را مشاهده میکنید. برای انتخاب یکی از این قالب ها کافیست فلش موس را بر روی تصویر پیشنمایش آن برده و گزینه “انتخاب قالب” را انتخاب کنید.

گزینه انتخاب قالب

انتخاب قالب برای وبلاگ در بلاگفا

انتخاب و نصب قالب جدید: شاید شما بخواهید از قالب های پیشفرض بلاگفا استفاده نکنید و از هیچ کدام از این قالب ها هم خوشتان نیاید و برای شما کاربردی نباشد. میتوانید به سایت هایی که  قالب های بلاگفا را قرار میدهند رفته و کد قالب مورد نظر خود را دریافت و کپی کنید.

برای نصب قالب دریافت شده کافیست بر روی گزینه “ویرایش قالب وبلاگ” کلیک کنید.

ویرایش قالب وبلاگ در بلاگفا

گزینه ویرایش قالب وبلاگ بلاگفا

در این صورت صفحه ویرایش قالب وبلاگ باز شده و شما میتوانید کدهای جدید را جایگزین کدهای نمایش داده کنید ( به جای کدهای قبلی کپی کنید) . بعد از قرار دادن کدها، بر روی گزینه “ثبت و باز سازی وبلاگ” کلیک کنید تا قالب جدید ذخیره شود.

ویرایش قالب وبلاگ در بلاگفا - ویرایشگر

ویرایشگر گزینه ویرایش قالب وبلاگ در بلاگفا

حالا میتوانید وبلاگ خود را مشاهده کنید، میبینید که قالب جدید اجرا شده و ظاهر وبلاگ شما تغییر کرده است.

ویرایش قالب وبلاگ : برای ویرایش قالب وبلاگ کافیست از بخش “قالب وبلاگ و کدهای بکار گرفته شده در وبلاگ” بر روی گزینه “ویرایش قالب وبلاگ” کلیک کنید. با ورود به این بخش تمامی کدهای به کار فته و کدهای قالب را مشاهده میکنید. که شما میتوانید با توجه به نیازتان به ویرایش این کدها بپردازید. البته برای این کار شما باید حداقل با زبان های html و css آشنایی داشته باشید.

کدها و جاوا اسکریپتهای اختصاصی کاربر

کدها و جاوا اسکریپتهای اختصاصی کاربر ( کدهای سیستم های آمار بازدیدکنندگان، نظرسنجی، پخش آهنگ…) :

شاید شما بخواهید ظاهر وبلاگ خود را متفاوت کنید یا از آمار وبلاگ خود با خبر شوید.

در این صورت شما نیاز به اضافه کردن کد ها و جاوا اسکریپت های اختصاصی دارید. برای این کار بر روی گزینه “کدها و جاوا اسکریپتهای اختصاصی کاربر” کلیک کنید. در صفحه باز شده کدهای مورد نیاز دریافت شده خود را وارد کرده ( کدهایی همانند آمارگیر وبلاگ، سیستم نظر سنجی، کد های جاوا اسکریپت برای ظاهر وبلاگ) و بر روی گزینه “ثبت کدها” کلیک کنید. در این صورت کدها بر روی وبلاگ اعمال شده و شما با مشاهده وبلاگ خود میتوانید تغییرات را مشاهده کنید.

وارد کردن کدها و جاوا اسکریپت های اختصاصی کاربر در بلاگفا

گزینه کد و جاوا اسکریپت های اختصاصی بلاگفا

البته برای اضافه کردن کدهایی همانند آمارگیر، نظر سنجی و…. از قسمت ویرایش قالب هم میتوانید استفاده کنید.

تنظیمات عمومی وبلاگ

تغییر تصویر مدیریت وبلاگ : برای تغییر تصویر مدیر وبلاگ، کافیست از قسمت “تنظیمات عمومی” بر روی گزینه “تغییر تصویر وبلاگ (تصویر نویسنده وبلاگ یا لوگوی وبلاگ)” کلیک کنید.

حالا برای انتخاب و تغییر تصویر مدیریت وبلاگ بر روی گزینه “انتخاب تصویر جدید” کلیک کنید. توجه داشته باشید که تصویر ارسالی شما باید با پسوند Gif یا Jpg و همچنین نباید حجم آن بالاتر از 500 کیلوبایت باشد.

حالا برای ذخیره تنظیمات بر روی گزینه “ثبت تصویر جدید” کلیک کنید.

انتخاب تصویر وبلاگ در بلاگفا

گزینه انتخاب و تغییر تصویر مدیریت در بلاگفا

تنظیمات کلی وبلاگ : در این بخش میتوانید اطلاعاتی که موقع ساخت وبلاگ وارد کرده بودید را تغییر دهید. همچنین میتوانید نحوه نمایش تاریخ در وبلاگ و تعداد نمایش نوشته ها در صفحه نخست و صفحات دیگر سایت را مشخص کنید. (در سری آموزش های قبلی این گزینه ها توضیح داده شدند)

تنظیمات کلی وبلاگ بلاگفا

گزینه تغییر تنظیمات کلی وبلاگ در بلاگفا

 

 تنظیمات امنیتی وبلاگ

تغییر کلمه عبور : برای تغییر رمز عبور مدیریتی وبلاگ خود، از قسمت “تنظیمات امنیتی وبلاگ” بر روی گزینه”تغییر کلمه عبور” کلیک کنید. در کادر “کلمه عبور فعلی” باید کلمه عبور فعلی استفاده شده خود را وارد کرده و در کادر “کلمه عبور جدید” باید کلمه عبور جدید انتخابی خود را وارد کنید، در کادر “تکرار کلمه عبور” هم باید رمز جدید انتخاب شده خود را دوباره تکرار کنید.

تغییر کلمه عبور بلاگفا

تغییر کلمه عبور مدیریت در بلاگفا

تغییر ایمیل خصوصی : در این قسمت میتوانید ایمیل خصوصی خود را که در هنگام ساخت وبلاگ وارد کرده بودید را تغییر دهید. برای این کار بر روی گزینه “تغییر ایمیل خصوصی” کلیک کرده و از صفحه باز شده و در کادر کنار نوشته “کلمه عبور فعلی” رمز عبور فعلی خود را وارد کنید و از کادر کناری گزینه “ایمیل خصوصی جدید” هم آدرس ایمیل خصوصی جدید خود را وارد کرده و برای ذخیره تغییرات بر روی گزینه “تغییر ایمیل خصوصی” کلیک کنید.

تغییر ایمیل خصوصی بلاگفا

تغییر دادن تغییر ایمیل خصوصی مدیریت در بلاگفا

 

درج وبلاگ در فهرست موضوعی وبلاگها در بلاگفا

فهرست موضوعی وبلاگها در بلاگفا فهرستی است که در آن لیست وبلاگ های ساخته شده در این سیستم به تفکیک موضوع در آن قرار دارند که با انتخاب موضوع دلخواه، لیست وبلاگ هایی که به هر نحوی با آن موضوع سر و کار دارند نمایش داده میشوند.

این فهرست موضوعی از منوی بالایی سایت بلاگفا با نام “فهرست وبلاگفا” در دسترس عموم قرار گرفته است.

فهرست وبلاگها بلاگفا

دسترسی به فهرست وبلاگها در بلاگفا

توجه: برای درج در فهرست موضوعی وبلاگها بایستی حداقل پنج مطلب داشته و ده روز از زمان ثبت وبلاگ شما گذشته باشد

برای درج وبلاگ خود در فهرست وبلاگها، بر روی گزینه “اتصال دامنه به وبلاگ” کلیک کنید.اگر همه شرایط ثبت در فهرست موضوعی را داشتید، صفحه ای باز میشود که در آن میتوانید موضوع وبلاگ خود را انتخاب کرده تا در بخش مناسبی در قسمت فهرست موضوعی بلاگفا قرار گیرد.

در کنار نوشته “فهرست موضوعی” در این صفحه، منوی آبشاری وجود دارد که با انتخاب این منو و باز شدن زیر مجموعه های آن، میتوانید موضوعی که وبلاگ شما به آن ضمینه اختصاص دارد را انتخاب کنید. بعد از انتخاب موضوع، برای ثبت وبلاگ در فهرست موضوعی بر روی” ثبت در فهرست” کلیک کنید.

درج وبلاگ در فهرست موضوعی بلاگفا

نحوه درج وبلاگ در فهرست موضوعی وبلاگها در بلاگفا

درصورتی که موضوع انتخاب شده با مطالب وبلاگ شما همخوانی نداشته باشد، وبلاگ شما از فهرست موضوعی حذف شده و دیگر امکان انتخاب موضوع را نخواهید داشت پس سعی داشته باشید نزدیکترین موضوع ضمینه اختصاصی کاری وبلاگ خود را انتخاب کنید.

در صورتی که این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید با پیغام “وبلاگ شما در فهرست موضوعی وبلاگها به ثبت رسید” روبرو خواهید شد.

تهیه نسخه پشتیبان از مطالب وبلاگ

با انتخاب این گزینه میتوانید از تمامی مطالبی که تاکنون در وبلاگ ارسال کرده اید یا به صورت ماهانه، نسخه پشتیبان ( بک آپ) بگیرید.

البته بعد از گرفتن بک آپ از مطالب امکان وارد کردن بک آپ در سیستم بلاگفا وجود ندارد، و فعلا فقط این بخش امکان گرفتن نسخه ای از نوشته های مطالب را بر عهده دارد.

تهیه نسخه پشتیبان از مطالب وبلاگ بلاگفا

صفحه گرفتن نسخه پشتیبان (بک آپ) از مطالب وبلاگ در بلاگفا

 

اتصال دامنه به وبلاگ

با اتصال دامنه به وبلاگ شما در واقع میتوانید آدرس وبلاگ خود را

فرض میکنیم که آدرس وبلاگ شما new3dmodels.blogfa.com باشد. شما میتوانید با اتصال دامنه به وبلاگ، آدرس وبلاگ خود را به new3dmodels.com تغییر دهید. این کار باعث مستقل شدن و به نوعی تبدیل کردن وبلاگ به سایت مورد استفاده قرار میگیرد.

ابتدا شما برای اتصال دامنه به وبلاگ باید دامنه مورد نظر را خریداری کنید. سایت های زیادی در ایران برای این کار وجود دارند، میتوانید با جستجو کلید واژه “خرید دامنه” در اینترنت به انبوه زیادی از این سایت ها دسترسی داشته باشید.

نحوه اتصال دامنه به وبلاگ: برای این کار به روی گزینه “اتصال دامنه به وبلاگ” کلیک کنید. در صفحه باز شده شما 4 کادر برای وارد کردن اطلاعت درخواست شده را مشاهده میکنید.

اولین کادر از شما “نام دامنه یا آدرس وبلاگ” را درخواست میکند. در این کادر آدرس دامنه ای که خریداری کردید را وارد کنید. مثلا digital-art.ir

در کادر بعدی “نام مالک یا مدیر دامنه” را وارد کنید. اگر شما مالک دامنه خریداری شده هستید نام خود را وارد کنید.

در کادر بعد “تلفن مالک یا مدیر دامنه” را وارد کنید.

در کادر بعدی “ایمیل مالک یا مدیر دامنه” را وارد نمایید.

حالا برای تایید و ذخیره اطلاعات ارائه شده، بر روی گزینه “درج اطلاعات دامنه جدید” کلیک کنید.

اتصال دامنه به وبلاگ در بلاگفا

فرم درج اطلاعات مربوط به دامنه و اتصال دامنه در بلاگفا

نکته بسیار مهم: بعد از اینکه اطلاعات را وارد کردید، باید DNS بلاگفا را در قسمت DNS های دامنه خود اضافه کنید تا عملیات اتصال دامنه به وبلاگ انجام گیرد. برای این کار در قسمت پایینی همان صفحه از بخش “نحوه اتصال دامنه به وبلاگ” DNS نمایش داده شده بلاگفا را کپی کنید. مثلا برای من این DNS نوشته شده :

NS20.OURIRAN.NET
NS21.OURIRAN.NET

DNS وبلاگ در بلاگفا

اطلاعات DNS برای اتصال دامنه به وبلاگ

حالا باید به پنل مدیریتی دامنه خریداری شده خود مراجعه کرده و این اطلاعات را در بخش Name server یا اطلاعات کارگزار دامنه خود اضافه کنید. اگر در این باره اطلاعات چندانی ندارید میتوانید از همان شرکتی که دامنه را خریداری درخواست پشتیبانی کنید و بخواهید آن ها برای شما DNS را تنظیم کنند.

تغییر آدرس وبلاگ

این یکی دیگر از امکانات خوب سیستم بلاگفا میباشد که شما با استفاده از آن میتوانید آدرس وبلاگ خود را تغییر دهید. قبل از تغییر آدرس وبلاگ به نکات زیر حتما توجه داشته باشید:

1-آدرس وبلاگ فعلی شما پس از تغییر آدرس وبلاگ حذف خواهد شد و شما یا فرد دیگری میتواند آنرا ثبت کند.

2-بعد از تغییر آدرس وبلاگ، همه مطالب و نظرات و دیگر اطلاعات به جز قالب وبلاگ و اسکرپیت های کاربر، به آدرس جدید منتقل میشوند

3-وبلاگ جدید با قالب پیش فرض خواهد بود. همچنین نام کاربری شما نیز تغییر و مشابه آدرس جدید وبلاگ خواهد شد.

4-آدرس وبلاگ جدید نبایستی وجود داشته باشد و اگر هم اکنون آنرا دارید باید آنرا حذف کنید تا امکان انتقال اطلاعات به آدرس جدید وجود داشته باشد.

5-تغییر آدرس و انتقال اطلاعات باعث می شود لینکهایی که در دیگر وبلاگها و سایتها به مطالب وبلاگ شما شده است کار نکند و همچنین موقعیت وبلاگ فعلی شما در موتورهای جستجوگر از بین برود بنابراین قبل از تغییر آدرس و انتقال مطالب وبلاگ در این مورد تامل یا با افراد فنی مشورت کنید.

نحوه تغییر دادن آدرس وبلاگ : برای تغییر آدرس به قمست “تغییر آدرس وبلاگ” بروید. در کادر “کلمه عبور  فعلی شما” کلمه عبور فعلی برای ورود به قسمت مدیریتی بلاگفا را وارد نمایید. در کادر “آدرس وبلاگ جدید” هم آدرس جدید درخواستی وبلاگ خود را وارد کنید.

در نهایت برای تایید تغییرات، بر روی گزینه “تغییر آدرس وبلاگ” کلیک کنید.

تغییر آدرس وبلاگ در بلاگفا

فرم تغییر آدرس وبلاگ در بلاگفا

در صورتی که عملیات موفقیت آمیز بوده باشد با پیغام “مطالب و نظرات به آدرس جدید منتقل شد” مواجه خواهید شد.

تذکر: بعد از تغییر آدرس وبلاگ، سیستم بلاگفا شما را از قسمت مدیریتی وبلاگ خارج میکند و شما برای ورود باید اطلاعات ورود را وارد کنید. در این قسمت توجه داشته باشید که نام کاربری شما به نام جدیدی که برای وبلاگ خود انتخاب کرده بودید تغییر پیدا خواهد کرد. پس هنگام ورود در کادر نام کاربری، اول آدرس جدید وبلاگ خود را وارد کنید. ( همانند ثبت نام وبلاگ، این بخش قبلا توضیح داده شده است) .

حذف وبلاگ :

با انتخاب گزینه “حذف وبلاگ” شما قادر خواهید بود که وبلاگ خود را به کلی حذف کنید. با حذف وبلاگ تمامی مطالب و نظر ها حذف شده و قابلیت بازیابی وجود نخواهد داشت.

برای حذف وبلاگ بلاگفا کافیست در کادر کناری گزینه “کلمه عیور مدیر وبلاگ” رمز عبور فعلی خود را وارد کنید و بر روی گزینه “حذف وبلاگ” کلیک کنید.

حذف وبلاگ بلاگفا

نحوه حذف وبلاگ ساخته شده در بلاگفا

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده کرده باشید

موفق و پیروز باشید

درباره محمدرضا مقدم

خوشحالم که از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت دیدن میکنید

۱۳ دیدگاه

 1. سلام از شماخیلی ممنون هستم بخاطر اطلاعات خوبی که در وب قرار گذاشته اید با اجازه شما چند آموزش برای درسی از وب شما کپی برداری کرده ام. تشکر فراوان ….همیشه موفق و پیروز باشید.

 2. سلام خیلی ازتون متشکرم مطالبتون خیلی به من کمک کرد.

 3. ببخشید کدهارو از کجا میشه گرفت

  • سایت و وبلاگ های زیادی در این زمینه موجود است.
   در گوگل عبارت های:
   کد های جاوا اسکریپت برای بلاگفا
   یا:
   کد های وبلاگ بلاگفا
   رو جستجو کنید. تا به کدهای زیادی دسترسی داشته باشید

 4. خیلییی خوب بود مرسی

 5. واقعا ممنون کاملترین آموزشی بو که توی اینترنت پیدا کردم و برای پروژه درسیم خیلی کمکم کرد موفق باشید

 6. بسیار عالی بود ممنون

 7. سلام

  میشه لطف کنید بگید تو وبلاگ چجوری موقع تایپ مطالب همزمان شکلی که مربوط به مطالب هست رو اضافه کنم ؟

  ممنون

 8. سلام.میشه اموزش بدهید که چجوری کد های قاب دیگر رو داخل بلاگ بزاریم ممنون میشم.

 9. سلام چیکار باید بکنیم تا وبلاگ در جستوجوی گوگل هم باشه ؟

 10. با سلام و احترام

  خوشحالم از اینکه وبی رو پیدا کردم که واقعا کاربردی است و شما بسیار عالی موضوعات را توضیح داده اید.
  متشکرم از دیدگاه های خوبتون در خصوص ارائه موضوعات مورد استفاده تعداد زیادی از کاربران و اینکه منهم با اجازه شما چند موردی را برای تکمیل تحقیقاتم کپی کردم ولی منبع را ذکر کردم .
  واقعا متشکرم

 11. من چطور باید کوکی بلاگفا رو تنظیم کنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*