اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / شماره گذاری صفحات در ورد ۲۰۰۷
شماره گذاری صفحات در ورد2007 -کاور

شماره گذاری صفحات در ورد ۲۰۰۷

با سلام خدمت شما دوستان گرامی که هم اکنون ما را با آموزش شماره گذاری صفحات در ورد 2007 همراهی میکنید.

مقدمه نویسنده :

در این آموزش قصد دارم به توضیحات بیشتری در زمینه شماره گذاری صفحات، انواع آن و نحوه شماره گذاری صفحات یک پایان نامه و یا یک کتاب بپردازم. در این آموزش سعی شده مطالب به ساده ترین زبان ممکن ارایه گردد اما به دلیل تو درتو بودن برخی از روش های ترکیبی مخصوصا شماره گذاری صفحات کتاب و پایان نامه شاید این امر در توضیحات آن میسر نباشد ولی سعی بر این است که با عکس ها و تصاویر بیشتری از مراحل و گزینه های مرتبط با شماره گذاری این نقیصه برطرف گردد. اما در این بین تمرین، ممارست و عزم والای شما نیز سهم به سزایی در یادگیری این موضوع خواهد داشت.

با من همراه باشید با :

شماره گذاری صفحات در ورد 2007

این بخش آموزشی شامل دو قسمت میباشد:

1- شماره گذاری ساده که برای تمام صفحات و با فرمت شماره گذاری انتخابی شما انجام میپذیرد

2- نحوه شماره گذاری ترکیبی برای شماره گذاری صفحات کتابها و پایان نامه ها که در بخش دوم این آموزش با آن آشنا خواهید شد.

در ادامه در مورد این دو بخش توضیحات تکمیلی را ارئه خواهیم کرد.

 • 1.شماره گذاری ساده صفحات و چگونگی تغییر فرمت شماره گذاری به انواع حروف، اعداد و …

در بیشتر مواقع در برنامه ورد شما نیاز خواهید داشت تا سندی را که ایجاد کرده اید را شماره بندی کنید و شماره صفحات را در ابتدای سند در (هدر)، انتهای آن در (فوتر) و یا مکان های دیگر قرار دهید. برنامه microsoft Office Word این امکان را در اختیار شما قرار میدهد که بتوانید برای صفحات سند خود شماره گذاری نمایید.

برای این کار ابتدا باید به سربرگ Insert مراجعه کرده و از کادر گروه Header & Footer گزینه Page Number را انتخاب کنید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -9

با انتخاب و کلیک بر روی این گزینه پنجره محاوره ای آن باز خواهد شد که شامل گزینه های زیر میباشد:

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -10

Top of Page: این گزینه به شما امکان آن را خواهد داد تا شماره صفحات را در بالای صفحات قرار دهید. با کلیک بر روی این گزینه کادر زیر مجموعه های آن باز میشود که شامل انواع مختلفی از سبک ها برای قرار دادن شماره در بالای صفحه میباشد و میتوانید از این کادر سبک مورد نظر را انتخاب کنید.

Bottom Of Page: این گزینه برخلاف گزینه بالا میباشد یعنی شماره صفحات را در زیر برگه ها (پاورقی) ثبت خواهد کرد. این گزینه نیز شامل سبک های زیر مجموعه ای میباشد که بنا به نیاز خود میتوانید نوعهای مختلف آن را بکار ببرید.

Page Margins: این گزینه شما را قادر خواهد کرد تا انتخاب کنید که شماره صفحات در کدام قسمت از حاشیه های کاغذ قرار گیرد. با کلیک بر روی این گزینه، کادر زیر مجموعه های آن باز میشود که شامل مکان های مختلفی از حاشیه ها در کاغذ برای قرار گیری شماره صفحات میباشد.

Current position: این گزینه موقعیت قرارگیری شماره صفحات را مشخص میکند و شامل انواع سبک های زیر مجموعه میباشد.

Format Page Numbers: بوسیله این گزینه شما قادر خواهید بود که نوع صفحه بندی و شماره گذاری را تغییر دهید! با انتخاب این گزینه پنجره ای باز خواهد شد که از این پنجره میتوانید انتخاب کنید که شماره گذاری صفحات بر حسب ۱،۲،۳،… باشد و یا برحسب حروف فارسی آلف،ب،پ،… و یا حروف انگلیسی A,B.C,… و یا حروف یونانی I,II,III,… و یا غیره!

Remove Page Numbers: اگر قبلا برای صفحات سند خود شماره گذاری کرده بودید، با انتخاب این گزینه میتوانید این شماره گذاری را حذف نمایید.

نکته: با انتخاب هرکدام از روش ها و سبک های بالا برای شماره بندی و نرتیب صفحات، سربرگی جدید با نام Design باز میشود که شامل گزینه های مختلفی برای تغییرات در اختیار شما قرار خواهد داد.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -11

 • 2. نحوه شماره گذاری ترکیبی برای شماره گذاری صفحات کتابها و پایان نامه ها

برای شماره گذاری صفحات گاهی شما نیاز خواهید داشت از انواع شماره گذاری که به صورت ترکیبی از اعداد و حروف و اعداد یونانی و یا حتی یک صفحه بدون شماره در سند است استفاده نمایید.

مثال: ما یک سند ورد متشکل از 20 صفحه تایپ شده در اختیار داریم و میخواهیم به شماره گذاری ترکیبی در آن بپردازیم. ابتدا میخواهیم سه صفحه اول آن از نوع شماره گذاری یونانی-علمی (I,II,III,V) باشد و صفحه چهارم و پنجم آن بدون شماره گذاری و صفحه ششم از شماره گذاری عددی که از شماره یک شروع خواهد شد استفاده کنیم.

مرحله اول، شماره گذاری سه صفحه اول به صورت یونانی:

ابتدا سند ورد خود را توسط برنامه ورد 2007 باز کنید و از سربرگ Insert به کادر گروه Header & Footer بروید و بر روی گزینه Page Numbers کلیک کنید و از کادر باز شده زیر مجموعه های آن گزینه Format Page Number را انتخاب نمایید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -1

حال از پنجره باز شده ، روی کادر Number Format کلیک کنید و از فرمت های موجود در آن نوع شماره گذاری یونانی را انتخاب نمایید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -2

حالا تغییرات داده شده را تایید کنید، در این حالت به صفحه موجود ورد بازخواهید گشت.

دوباره بر روی گزینه Page Numbers در سربرگ Insert کلیک کنید و به شیوه ای که در قسمت اول این آموزش گفته شده است، مکان قرار گیری شماره (Top of Page-Bottom Of Page) را انتخاب کنید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -3

با انتخاب مکان مناسب قرار گیری شماره صفحات از سوی شما، شماره گذاری با این فرمت در تمامی صفحات (اول تا آخر سند) اعمال خواهد شد.

مرحله دوم:

حالا میخواهیم صفحات چهارم و پنجم را بدون شماره گذاری رد کنیم. برای این کار مکان نما را به انتهای صفحه سوم ببرید و از سربرگ Page Layout به کادر گروه Page Setup مراجعه کنید و بر روی گزینه page Break کلیک کنید و از گزینه های زیر مجموعه آن، گزینه Next Page را انتخاب کنید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -4

در این حالت مشاهده میکنید که صفحه سوم بدون هیچ تغییری شکسته شده و مکان نما به ابتدای صفحه چهارم میرود. حالا روی شماره وارد شده (IV) صفحه چهارم کلیک کنید تا به حالت هایلایت (انتخاب شده) درآید. سپس به سربرگ باز شده Design مراجعه کرده و از کادر گروه Options ، گزینه Different First page را انتخاب کنید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -5

در این حالت مشاهده میکنید که شماره وارد شده برای صفحه چهارم حذف خواهد شد و برای حذف کردن شماره صفحه پنجم در حالی که گزینه Different First page تیک دار است، مکان نما را به انتهای صفحه چهارم (صفحه ای که اکنون شماره آن را حذف کرده اید) ببرید و دوباره به گزینه Page Break رفته و از گزینه های زیر مجموعه آن باز هم گزینه Next Page را انتخاب کنید تا شماره گذاری این صفحه نیز حذف شود. (درصورت نیاز به حذف شماره صفحات دیگر این مرحله را تکرار نمایید)

مرحله سوم:

در این مرحله میخواهیم از صفحه ششم شروع به شماره گذاری عددی صفحات کنیم. برای این کار بر روی شماره موجود در صفحه ششم کلیک کنید تا انتخاب شود، حالا دوباره به مسیر Insert->Page number->Format Page Numbers بروید و فرمت انتخابی برای شماره گذاری صفحات را به فرمت عددی تغییر دهید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -6

نکته: اگر میخواهید شماره گذاری از این صفحه با عدد 1 شروع شود، در کادر گزینه Start at عدد 1 را وارد کنید و سپس اقدام به تایید کردن تنظیمات کنید ولی در صورتی که میخواهید شماره گذاری صفحات شما ادامه صفحات موجود بدون در نظر گرفتن فرمت شماره گذاری باشد (برای این آموزش و مثال آن از عدد 6 شروع خواهد شد) چیزی در این کادر وارد نکنید.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -7

من میخواهم شماره گذاری این صفحه را از عدد 1 شروع کنم. به کادر Start at مراجعه کرده و عدد 1 را تایپ میکنم.

شماره گذاری صفحات در ورد2007 -8

حالا با تایید تنظیمات شاهد شماره بندی جدید صفحات خواهید بود. به این نکته توجه کنید که پس از این مرحله حتما، تاکید میکنم، حتما از سربرگ Design به کادر گروه Option بروید و تیک گزینه Different First page را بردارید تا صفحه ششم به عنوان اولین صفحه معرفی و شماره 1 برای آن درج گردد.

نکته بسیار مهم : اگر میخواهید از این حالت ترکیبی شماره بندی در جاهای دیگر سند خود نیز استفاده نمایید، روشهای گفته شده بالا را متناسب با نیاز خود تکرار کنید.

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید و ما را از طریق ارسال دیدگاه در جریان تجربیات گرانبهای خود قرار دهید. تا آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱۰۷ دیدگاه

 1. با سلام و سپاس از راهنمایی های مفیدتون.
  یک سوال در ورد برام پیش اومده. من قبلا شماره عکس ها رو در پایان نامه ام با استفاده از insert caption، ابتدا lable ساختم و بعد تمام عکس ها رو به این ترتیب شماره گذاری کردم. اما الان چون ویندوزم رو fresh کردم وقتی می خوام فهرست عکس ها رو از طریق insert table of figures بگذارم لیبلی که ساخته بودم حذف شده و شناسایی نمیکنهو فقط لیبل های پیش فرض نمایش داده می شه. الان نمی دونم چطور باید فهرست عکس ها رو بگذارم. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 2. بسیار ممنون.خیلی مفید بود.مررررررسی

 3. ممنون عالی بود

 4. سلام ببخشید من میخوام در کاغذ اچهار .بصورت دوتادر۱صفحه باشد اما شماره صفحه ان بهم میخورد .باید چکارکنم؟

 5. واقعا به این آموزش برای پایان نامه ام نیاز داشتم…عالی بود..ممنونم

 6. با سلام و تشکر
  سوالی در باره تکرار عنوان فهرست مطالب یا تکرار عنوان جداول واشکال دارم که چطور در صفحات دیگر تکرار شود. مثلا فهرست مطالب چند صفحه است و در بالای هر صفحه فهرست مطالب عنوان فهرست مطالب چطور تکرار شود
  با تشکر از راهنمایی شما

 7. دمت گرم عالی بود. مرسی.

 8. واقعا عالی بود دست شما درد نکنه توضیح خلی واضحی دادید ممنون

 9. وای خدا انشالله خیر دنیا و آخرت بهتون بده..یعنی دیگه داشتم دیوونه میشدم!!!
  خدا خیرون بده…
  وای خدایا شکرت!!

 10. سلام روز بخیر ببهشید برای من فقط ی صفحه اول شماره صفحه میخوره چیکار کنم

 11. سلام جوان ایرانی ، تو که صادقانه و خالصانه دانسته هایت را به اشتراک می گذاری . از تو بسیار سپاسگزارم ، مطالب خییییییییییییلی مفید بود . بسیار ساده بیان شده . مشکلات بسیاری با آشنایی با سایت شما برایم آسان و رفع شد .

 12. عالی بود آموزشتون…کامل ترین توضیحی که خوندم بود…دستتون درد نکنه

 13. سلام میخوام شمارش صفحات به صورت فارسی یک دو سه و الی اخر باشه چجور این کار را بکنم

 14. با سلام. من مدرس آموزشگاه کامپیوترهستم.
  چرا وقتی شماره صفحه رو به گوشه Header اضافه میکنم تمام متن Header پاک میشه و فقط شماره صفحه میمونه؟؟؟؟
  این مشکل توی بعضی کامپیوترها فقط پیش میاد. ایراد از کجاست؟؟؟

  • سلام ببخشید شما جواب سوالتون رو پیدا کردین ؟ چون منم همین مشکلو دارم و وقتی هدر میزنم بعدش شماره صفحه. هدرام حذف میشن!!!!

 15. با سلام
  ممنون از آموزش کامل و مفیدتون
  اما متاسفانه چیزایی که من میخواستم توی این آموزش نبود
  اول اینکه میخوام برعکس شماره گذاری کنم یعنی آخرین صفحه شماره یک رو بگیره شبیه کتابای انگلیسی
  دوم اینکه بعد از شماره گذاری متن اون صفحاتی که حجم متن بالایی دارن جابجا میشن که من میخوام به هیچ وجه دست نخورن
  اگه راهنمایی کنید واقعا ممنون میشم بدجوری گیر کردم

 16. سلام
  آقا دمت گرم . چند وقت بود دنبال این توضیحات بودم کسی نمیتونست کامل رهنمایی کنه تا اینکه اینجا جواب گرفتم.
  ممنونم

 17. سلام چطور میشه توی ورد در قسمت فهرست، شماره گذاری اتوماتیک داد؟ یعنی به طور فرض پس از ویرایش مجدد متن پیان نامه اگر آغاز فصل ۳ از صفحه ۶۰ به ۶۵ تغییر پیدا کرد در فهرست بطور خودکار این تغییر اعمال شود؟ بدون اینکه ما بخواهیم دستی این تغییر را در فهرست ایجاد کنیم

 18. با عرض سلام وادب و احترام خدمت استاد علیرضا گل ، واقعا ممنونم ، خدا انشآء الله بر توفیقاتت بیافزایند ، متشکرم .

 19. خیلی مطلب جامعی بود برای چاپ مقاله ای نیاز به شماره گزاری روی ورد ۲۰۰۷ داشتم که با مطلب شما موفق شدم تشکر از سایت خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*