اخبار سایت
به راهت ادامه بده ! اگر قرار باشد بایستی و به طرف هر سگی که واق واق میکند سنگ پرتاب کنی هرگز به مقصد نمیرسی... - لورنس استرن
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش ویژه فتوشاپ » جلسه (۴) : فراخوانی،نحوه نمایش و ذخیره سازی فایل ها

آموزش ویژه فتوشاپ » جلسه (۴) : فراخوانی،نحوه نمایش و ذخیره سازی فایل ها

سلام بر علاقمندان گرافیک!

امروز میخوایم از وقتمون بیشتر استفاده کنیم ، کار ما اینه ، باز کردن یک فایل تصویر در فتوشاپ و نحوه تنظیم نمایش چندین تصویر در کنار همدیگه و …

همانطور که در جلسه گذشته یاد گرفتید چندین فایل رو همزمان وارد نرم افزار کنید تا به بررسی نحوه نمایش فایل ها برای راحتی بیشتر و کارایی بهتر برنامه بپردازیم بنده در اینجا تعداد 4 تصویر را فراخوانی می کنم ، شما می توانید هر تعداد را که مایلید در برنامه باز کنید :

01

همانطور که در تصویر فوق میبینید بعد از فراخوانی به همان تعداد پنجره هایی در نوار بالایی نشان داده می شود ( نوار قرمز رنگ ) و هر کدام از آنها نام فایل مورد نظرظ می باشد.

نکته : چنانچه تعداد عکس های فراخوانی شده توسط شما زیاد باشد به دلیل کمبود نوار طولی ممکن است همه را در دید اول به شما نشان ندهد ! شما بایستی با کلیک کردن بر روی دکمه (<<) که لیستی از فایل های باز شده توسط کاربر را نشان می دهد استفاده و یا از روش جلسه گذشته یعنی کلیدهای ترکیبی Ctrl + Tab استفاده نمایید :

02

در فتوشاپ هر طراح بنا به سلیقه و رابط کاربری جهت رسیدن به کارایی و سرعت عمل بالا ممکن است نحوه نمایش تصاویر فراخوانی کرده را تغییر دهد! شما میتوانید با استفاده از گزینه Arrange Documents در منوی فوقانی برنامه حالت های مختلف قرار گیری تصاویر در برنامه را مشخص کنید :

03

شما می توانید گزینه های مختلف این منو رو انتخاب و به حالت ایده آل خود برسید :

04

حالا میریم سراغ نحوه ذخیره سازی فایل ها ، همانطور که در جلسات گذشته برای شما عزیزان شرح دادم فتوشاپ دارای پسوندهای ذخیره سازی متعددی می باشد که هر کدام کاربردی دارند که قبلا ذکر شده است. برای ذخیره سازی فایل ها کافیست فایلی که فراخوانی شده و بروی آن تغییراتی اعمال شده است را در حالت فعال ( پنجره جاری ) قرار داده و سپس از منوی اصلی گزینه File و بعد از آن گزینه Save ( یا Save As چنانچه قصد ذخیره فایل در محل دیگری را داشته باشیم و نه ذخیره تغییرات بروی خود فایل اصلی ) کلیک کنید :

05

1) File name  : نام فایلی که قصد ذخیره نمودن آن را دارید.

2) Format  : نوع پسوند ذخیره سازی فایل مورد نظر ( که قبلا راجب به انواع پسوندها صحبت کردیم)

3) Save option  : خصوصیات پسوند انتخابی برای ذخیره

4) Save : و در نهایت روی دکمه Save جهت ذخیره سازی کلیک نمایید.

قصد دارم در اینجا جهت آشنایی بیشتر با فرایند ذخیره سازی  همچنین کاربرد پنجره Layer دو مثال برای شما دوستان مطرح کنم ، همانطور که قبلا نیز در توضیح پسوندهای ذخیره سازی فتوشاپ مطرح نمودیم یک فایل می تواند شامل چندین لایه باشد و یک طراح بنا به نیاز بایستی طرح های خود را به اصطلاح بصورت لایه باز ذخیره نماید تا در صورت لزوم بتواند دوباره تغییرات لازم را بروی آن اعمال کند.پس ما در اینجا نیازمند شناخت مفهوم لایه ها در فتوشاپ هستیم و چگونگی ذخیره سازی ، در سمت چپ برنامه پنجره ای به نام Layer وجود دارد که تمامی لایه های موجود در یک فایل را که طراح بوجود آورده نشان می دهد ، به تصویر زیر دقت نمایید مثلا بنده یک فایل تصویر را فراخوانی کردم و در آننوشته و یک تصویر دیگر هم قرار داده ام ، شما دوستان در آینده با همه این مطالب کاملا آشنا خواهید شد در اینجا فقط هدف بنده فهم فایل لایه باز می باشد :

06

در تصویر فوق کاملا مشخص است هنگام فراخوانی یک فایل در برنامه در پنجره سمت چپ ( Layer ) یک لایه به نام Background  ظاهر می شود و نشان می دهد که فایل فراخوانی شده توسط ما یک لایه بیشتر ندارد.اکنون بنــــده   “یک نوشته” و “یک تصویر” دیگر نیز به این فایل اضافه  می کنم ببینیم چه اتفاقی در پنجره Layer   رخ می دهد  :

07

درست حدس زدید! دو لایه دیگر به فایل ما اضافه شد ، یک نوشته به نام ” آموزش فتوشاپ” و یک تصویر به نام “Layer1” اکنون فایل ما سه لایه دارد.و براحتی می توان لایه ها را حرکت داده یا تغییرات دلخواه را بروی آنها اعمال نمود که در جلسات آینده بدان اشاره خواهد شد.(پس آشنایی اولیه با پالت Layer نیز پیدا کردید!) اکنون بایستی فایل طراحی شده را ذخیره سازی کنیم که هدف ما ذخیره سازی با فرمت چند لایه می باشد که بعدا نیز به فایل خود دسترسی داشته و بتوانیم بصورت لایه باز آنرا فراخوانی کنیم، خوب برای این منظور از دو پسوند PSD و همچنین TIF استفاده می کنیم :

ذخیره سازی با پسوند PSD :

08

پسوند PSD ، که فرمت اختصاصی فتوشاپ نیز می باشد فایل موردنظر را بصورت چند لایه ذخیره نموده و امکان دسترسی به فایل را بعد از ذخیره سازی بصورت لایه باز به ما می دهد.

ذخیره سازی با پسوند TIF :

09

پسوند TIF ، این فرمت نیز بصورت چند لایه اقدام به ذخیره سازی فایل طراحی شده ما می نماید و بیشتر کاربرد آن جهت انجام چاپ طرح می باشد و در آن رنگ ها ثابت هستند و به چاپ نزدیکتر می باشد.

همچنین خصوصیات ذخیره سازی فایل های چند لایه در ذیل نشان داده شده است :

10

در قسمت Save :

گزینه As a copy  : با فعال نمودن این گزینه در همان محل فایل اصلی، یک فایل با همان خصوصیت ذخیره خواهد شد . ولی چون کاربر معمولا برای فایل خود نامگذاری انجام می دهد و در هر محلی ممکن است آنرا ذخیره نماید پس این تیک رافعال نمی کنیم.

گزینه ی Alpha Channels : اطلاعات آلفا را همراه تصویر ذخیره می نماید.( شفافیت کلی عکس را تعیین می کند، در صورتی که فایل طراحی شده توسط کاربر فاقد کانال مذکور باشد و یا آنرا پشتیبانی نکند بصورت غیر فعال خواهد بود)

گزینه Layers : با فعال نمودن این گزینه مشخص می نمائیم که فایل خروجی ما بصورت لایه باز ذخیره گردد، پیشنهاد می شود همیشه این تیک فعال باشد مگر در مواقع خاص که شما عزیزان فایل اصلی ( لایه باز ) را قبلا ذخیره کرده باشید.

گزینه ی Notes : یادداشت ها را همراه تصویر ذخیره می کند.(منظور یادداشتهایی می باشد که کاربر در فایل خود ایجادمی نماید که در جلسات آینده بدان اشاره می شود)

گزینه ی Spot Color : اطلاعات رنگ نقطه ای را ذخیره می نماید.( برای حفظ یک رنگ موضعی در فایل)

در قسمت Color :

گزینه ی Use Proof Setup و ICC Profile  یک بخش که دارای ابزارهای مدیریت رنگ است ذخیره می نمایند. با فعال نمودن گزینه ICC profile رنگ ها را جهت چاپ طرح تنظیم می نماییم و فایلی که در مانیتور میبینیم به فایل چاپی آن نزدیکتر است. (الحاق پروفایل کاری شما )

همچنین گزینه ی Thumbnail اطلاعات تصویر مینیاتوری را برای فایل ذخیره می نماید و گزینه ی Use Lower Case Extension برای ذخیره شدن پسوند فایل با حروف کوچک می باشد که اگر آنرا غیر فعال نمائید پسوند فایل خروجی با حروف بزرگ نمایش داده خواهد شد.

شما عزیزان برای ذخیره سازی با پسوند PSD و TIF همانند تصویر فوق عمل نمایید.

————————————————————————————————–

خوب در اینجا این قسمت از آموزش فتوشاپ نیز به پایان رسید، امیدوارم خسته نشده باشید و حسابی به تمرینات خودتون ادامه بدید …

در جلسه بعدی قصد معرفی ابزارهای فتوشاپ رو دارم ، تا بیشتر با این برنامه زیبا و جادویی آشنا بشین!

برای آشنایی و ارجاع به جلسات قبل و بعد این آموزش، اینجا کلیک کنید

درباره حسین رحیم پور

اینجانب حسین رحیم پور (رایـان گرافیــک) ، طــــراح گرافیک و فعــــال در تولیــد نرم افـــزارهای چند رسانه ای هستم ؛ امیدوارم بتونم در ارتقاء دانش شما دوستان علاقمند تاثیری هرچند اندک داشته باشم.

۷ دیدگاه

 1. چی بگم زبان قاصره دمت همتون گرم شاد باشین

 2. واقعا عالی بود

 3. سلام
  اموزش عکس درست کردن در فتوشاپ می خواستم مثلا چندتا عکس داری می خوای بغل هم گذاشته و به هم دیگر بچسبانی و ذخیره کنی
  یک سوال دیگه هم اینکه توخالی کردن عکس
  لطفا این اموزش هارو برام ایمیل کنید
  از سایت خوبتان ممنون

 4. سلام حالتون خوبه…ببخشید یک سوال داشتم در فتو شاپ psوقتی فایلی رو سیو میکنم به صورت لایه باز…بعد ازاینکه میبندمش و مجدد بازش کنم ی تصویر با لایه بسته باز میشه که رو فایل باید کلیک کنم ک مجدد ی تصویر با لایه باز باشه این خیلی بده…دلیل اینجوری سیو شدن چیه من میخوام وقتی فایل رو باز میکنم همون لحظه لایه ها باز باشه…خواهش میکنم منو راهنمایی کنید و به ایمیلم بفرستید…سپاس بزرگوار

 5. حسین رحیم پور

  سلام خانم مریم !
  برای پاسخ روشن بهتره تصویری از خطای دریافتی قرار بدید تا بتونم کمکتون کنم.
  موفق باشید

 6. حسین رحیم پور

  سلام رامین جان!
  در خصوص چینش ترکیب تصاویر ، بنده آموزش هایی رو بصورت ویدیویی تهیه کردم ، میتونید جستجو کنید با نام :
  آموزش ماسک حسین رحیم پور
  امیدوارم کاربردی باشه براتون
  موفق و پایدار باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*