اخبار سایت
آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد - ارد بزرگ
خانه / ایلوستریتور / آموزش ساخت آیکن در ایلوستریتور
ساخت آیکون در adobe illustrator - کاور

آموزش ساخت آیکن در ایلوستریتور

سلام. در این آموزش با نحوه ساخت آیکن در ایلوستریتورآشنا میشوید.همان طور که میدانید تصاویر وکتور که در برنامه ادوبی ایلوستریتور ساخته میشوند، دارای کیفیت بالایی میباشند که با بزرگنمایی روی این وکتورها از کیفیت آن ها کم نمیشود. از این رو طراحان مایلند برای طراحی اشیای گرافیکی مثل ساخت پس زمینه، دکمه های وب، آیکن های گرافیکی و…را توسط برنامه ایلیستریتور ساخته و بدون هیچ افت کیفیتی آن ها را در طرح های گرافیکی خود به کار ببرند. پس با من همراه باشید با آموزش ساخت آیکن در ایلوستریتور.

من سعی دارم در این آموزش ساخت آیکن و تکنیک های رایج در ساخت آیکن را برای شما شرح بدهم.

آیکن های ساخته شده توسط من یک دکمه Play و یک دکمه Stop میباشد کهدکمه های رایج در پلیر های موزیک یا ویدئو هستند.

در عکس زیر با مراحل و نمونه نهایی این آیکن به طور مختصر آشنا خواهید شد:

ساخت آیکن در ایلوستریتور-01

قبل از شروع آموزش به این نکات توجه داشته باشید:

1. اگر پنجره ای در این آموزش توضیح داده شده که در نرم افزار ایلیستریتور شما وجود ندارد، کافیست آن پنجره را از طریق منوی بالایی نرم افزار در بخش Windows فعال کنید.

2. ابزار Ellipse Tool از طریق دکمه L از طریق صفحه کلید فعال میشود.

3. ابزار Rectangle tool از طریق دکمه M موجود در صفحه کلید فعال میشود.

4. ابزار Pen از طریق دکه P صفحه کلید فعال میشود.

5. ابزار Gradient از طریق دکمه G موجود در صفحه کلید قابل انتخاب میباشد.

6. در بعضی پنجره ها گزینه Preview وجود دارد که با انتخاب این گزینه میتوانید تغییرات داده شده را به صورت پیشنمایش در طراحی خود ببینید

شروع کار:

یک سند جدید از مسیر File >New در  نرم افزار Adobe illustrator ایجاد کنید.

حالا میخواهیم دایره ای روی صفحه رسم کنیم. برای این کار ابزار Ellipse Tool را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کنید.یا برای این کار کلید L را از صفحه کلید فشار دهید تا این ابزار انتخاب شود.

حالا کلید Shift را نگه دارید و بر روی صفحه دراگ کنید  تا دایره مورد نظر ایجاد شود

ساخت آیکن در ایلوستریتور-02

حال دکمه a را از صفحه کلید فشار دهید تا دایره مورد نظر به حالت انتخاب در بیاید، سپس از قسمت رنگ ها یک رنگ به دلخواه خود انتخاب کنید. ( در انتخاب این رنگ وسواس به خرج ندهید، چون در مراحل بعد میخواهیم این رنگ را تغییر دهیم و به آن Gradint اضافه کنیم، پس این رنگ هیچ تاثیری در طراحی ما نخواهد داشت) ولی من رنگ سبز با کد رنگ 87C540 # در نظر گرفته ام

ساخت آیکن در ایلوستریتور-03

نکته: شما میتوانید برای تغییر سایز این دایره، با کلیک راست بر روی دایره از بخش Transform گزینه Scale را انتخاب کنید و سایز جدید را وارد کنید.

حالا میخواهیم یک دایره دیگر پشت این دایره ایجاد کنیم پس به مسیر Object >Patch > Offest patch بروید و مقداری را وارد کنید تا یک  دایره دیگر پشت دایره قبلی ساخته شود

ساخت آیکن در ایلوستریتور-04

توجه داشته باشید که دایره جدید به رنگ دایره قبلی ایجاد میشود و ممکن است دید نداشته باشد،بعد از ساخت دایره دوم بلافاصله رنگ آن را از قسمت رنگ ها تغییر داده تا با دایره قبلی قابل تفکیک باشد. (من در این آموزش رنگ دایره را به دخواه قرمز در نظر گرفته ام)

حال باز میتوانید به مسیر Transform >Scale رفته و سایز دایره جدید را متناسب با دایره قبلی تنظیم کنید

در این مرحله میخواهیم دایره ها را با استفاده از ابزار Gradient رنگ آمیزی کنیم، برای این کار دایره اول را انتخاب کنید (دایره اول همان دایره بالایی یا سبز رنگ میباشد) و سپس ابزار گرادینت را انتخاب نمایید. برای انتخاب  ابزار Gradient کلیک G را از صفحه کلید فشار دهید تا این ابزار انتخاب شود. حال از نوار ابزار سمت راست برنامه بر روی Gradient کلیک کنید تا کادر تنظیمات و رنگ های آن باز شود. حالا میتوانید با کلیک بر روی زبانه های آن رنگ های مورد نظر خود را انتخاب کنید. ( این تنظیمات را همانند شکل زیر انجام دهید)

نکته:

1.برای ایجاد زبانه جدید بر زیر نوارد رنگ گرادینت کلیک کنید، زبانه های جدید برای ایجاد طیف رنگی دلخواه ایجاد میشوند

2.برای ایجاد طیف رنگی در آیکن های این آموزش از ابزار گرادینت استفاده میشود، توجه داشته باشید که طیف رنگی به وجود آمده برای این آیکن ها از 4 زبانه در نوار رنگ گرادینت استفاده میشود که هر کدام دارای کد رنگ متفاوت از یکدیگر میباشند.برای درک بهتر این نکته و ایجاد طیف رنگی این زبانه ها با حروف اتگلیسی a,b,c,d در تصویر زیر ترتیب بندی شده و کد هر کدام با حروف اختصاص داده شده به همان زبانه در زیر تصویر نوشته شده است.برای تغییر رنگ هر زبانه ابتدا بر روی زبانه کلیک کنید، سپس به کادر رنگ در نوار ابزار سمت چپ برنامه رجوع کرده و کد رنگ مورد نظر را در کادر مربوطه در زیر پنجره رنگ ها وارد کنید تا آن رنگ برای زبانه انتخاب شده اعمال گردد.

3.کد رنگ های بیان شده در این آموزش برای ساخت آیکن تنها جنبه آموزشی داشته و شما میتوانید رنگ ها را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

ساخت آیکن در ایلوستریتور-05

بعد برای اعمال این رنگ بر روی دایره کافیست دایره را به حالت انتخاب در آورید، و از بالا به پایین بر روی دایره دراگ کنید تا رنگ اعمال شود.برای راهنمایی بهتر تنظیمات این بخش را همانند تصاویر زیر انجام دهید

ساخت آیکن در ایلوستریتور-06

حالا دایره پشتی که رنگ آن را قرمز انتخاب کرده بودیم را انتخاب کنید و یک رنگ سبز برای آن انتخاب کنید (من برای این دایره از رنگ سبز با کد 8730540 # استفاده کرده ام)

ساخت آیکن در ایلوستریتور-07

من میخواهم شکل Play یا Stop را بر روی این دایره ها قرار دهم تا دکمه مورد نظر را بسازیم.

قبل از این کار یک کپی از شکل ساخته شده تا این جای کار بگیرید. من این کار را برای ساختن آیکون Play و Stop در کنار هم  انجام میدهیم. برای کپی گرفتن، اول کلید a را از صفحه کلید بفشارید بعد بر روی آیکن ساخته شده دراگ کنید تا تمام قسمتهای آن به حالت انتخاب در آید، سپس کلید Ctrl+C را از صفحه کلید بزنید تا یک کپی از آیکن ساخته شده گرفته شود، سپس با زدن کلید Ctrl + V اقدام به درج این آیکن در مکان جدیدی کنید.

ساخت آیکن در ایلوستریتور-08

حالا دکمه M را از صفحه کلید بفشارید تا ابزار Rectangle tool انتخاب شود حالا دکمه Shift را نگه دارید و اقدام به دراگ کردن در صفحه کنید و یک مربع متوازن در وسط دو دایره بسازید.

ساخت آیکن در ایلوستریتور-09

حالا میخواهم همانند مراحل قبلی یک مربع دیگر، زیر این مربع اما بزرگتراز آن بسازم.پس به مسیر Object>Patch>Offest patch بروید و عددی را وارد کنید تا یک مربع دیگر زیر این مربع ساخته شود. حالا برای تفکیک مربع جدید از مربع قبلی رنگی را برای آن برگزینید.(مثلا قرمز)

ساخت آیکن در ایلوستریتور-10

حالا برای رنگ آمیزی مربع ها  روی مربع اول ساخته شده کلیک کرده تا به حالت انتخاب در آید، سپس از قسمت رنگ ها برای آن رنگ سفید را انتخاب کنید. حالا برای تغییر دادن رنگ مربع دوم، آن را انتخاب کرده ( مربع قرمز رنگ) و از قسمت رنگ ها رنگ سبز با کد 8730540 # برای آن انتخاب کنید.

حالا اگر دوست داشتید گوشه ضلع های مربع ها را گرد کنید، مربع مورد نظر را انتخاب کرده و از مسیر Effect > Stylize > Round corners نسبت به گرد کردن گوشه مربع ها اقدام کنید.

ساخت آیکن در ایلوستریتور-12

حالا برای حذف کردن خطوط اضافه (Stroke) یک به یک اجزای این آیکن را انتخاب کنید و از پنجره ابزار سمت راست برنامه گزینه Apeearance را انتخاب کرده و بر روی پنجره رنگ کنار نوشته Stroke کلیک کنید تا پنجره رنگ آن باز شود،سپس اولین گزینه از بالا سمت چپ (گزینه None)  را انتخاب کنید تا خط های اضافی از روی آیکن پاک شوند. (تصویر زیر)

ساخت آیکن در ایلوستریتور-16

همین کار را برای یک یک اجزا ساخته شده در این آموزش به کار ببرید تا در نهایت آیکن شما بدون هیچ رنگ اضافی ساخته شود.

در این مرحله ساخت آیکون Stop ما تمام شد. خب حالا ما با یک تکنیک ساده میتوانیم یک آیکون Play هم در کنار این آیکون بسازیم.

حال برای ساخت آیکون Play اول باید به کپی دوم که  قبلا گرفته بودید رفته و تغییرات زیر را اعمال کنید:

ابتدا با استفاده از ابزار Rectangle tool (یا با استفاده از کلید M) مربعی جدید بسازید. ،سپس از نوار ابزار سمت چپ برنامه، ابزار pen را انتخاب کنید و یا برای این کار میتوانید از کلید P صفحه کلید استفاده کنید تا این ابزار به حالت انتخاب در آید.

سپس با ابزار Pen بر روی وسط ضلع سمت راست مربع (سفید) کلیک کرده و بعد به ترتیب بر روی گوشه بالا سمت چپ مربع وبعد بر روی گوشه پایین سمت چپ و در نهایت بر روی نقطه شروع کلیک کنید تا یک مثلث ساخته شود (همانند تصویر زیر که مسیر نقطه گذاری با ابزار Pen را مشخص میکند و من برای درک بهتر مثلثی که به این طریق ساخته شده است ، آن را در تصویر زیر با رنگ آبی نشان داده ام.)

ساخت آیکن در ایلوستریتور-13

بعد از انجام تنظیمات بالا باید یک کادر انتخابی آبی به شکل مثلث ایجاد شود. حالا از کادر رنگ ها برای این مثلث رنگ سفید را انتخاب کنید. حال قسمتهای اضافی مربع که مثلث را از آن جدا نموده اید را حذف کنید. برای حذف قسمت های اضافی کافیست کلید a را از صفحه کلید بفشارید و قسمت اضافی را انتخاب کنید، سپس کلید Delete را از صفحه کلید بفشارید تا قسمتهای اضافی حذف شود.ساخت آیکن در ایلوستریتور-13.1

حالا به مسیر Object>Patch>Offest Patch رفته و یک مثلث دیگر زیر این مثلث و بزرگتر از آن بسازید.

حالا تنظیمات رنگ را همانند مراحل قبل که آیکن Stop را ساخته بودیم انجام دهید، یعنی مثلث بالایی را با رنگ سفید و مثلث زیرین را رنگ سبز و کد رنگ 8730540 # پر رنگ کنید.

ساخت آیکن در ایلوستریتور-14

برای گرد کردن گوشه های مثلث ها هم میتوانید از از مسیر Effect > Stylize > Round corners نسبت به این کار اقدام کنید.

حالا برای حذف کردن خطوط اضافه (Stroke) یک به یک اجزای این آیکن را انتخاب کنید و از پنجره ابزار سمت راست برنامه گزینه Apeearance را انتخاب کرده و بر روی پنجره رنگ کنار نوشته Stroke کلیک کنید تا پنجره رنگ آن باز شود،سپس اولین گزینه از بالا سمت چپ (گزینه None)  را انتخاب کنید تا خط های اضافی از روی آیکن پاک شوند. (تصویر زیر)

ساخت آیکن در ایلوستریتور-16

همین کار را برای یک یک اجزا ساخته شده در این آموزش به کار ببرید تا در نهایت آیکن شما بدون هیچ رنگ اضافی ساخته شود

خب در این جا مشاهده میکنید که چقدر راحت توانستید یک آیکون ساده و زیبا در نرم افزار adobe illustator بسازید.همین تکنیک ها را میتوانید برای ساخت آیکون های دیگر هم به کار ببرید

در تصویر زیر آیکن های نهایی دکمه Play و Stop را که به دو رنگ آبی و سبز ساخته شده اند را در کنار یکدیگر مشاهده میکنید

ساخت آیکن در ایلوستریتور-15

امیدوارم از این آموزش استفاده کرده باشید و بتوانید با روش های توضیح داده شده در بالا به ساخت آیکن هایی زیبا و رنگی در برنامه ایلوستریتور بپردازید

در صوت برخورد با هرگونه مشکل در مراحل توضیح داده شده،مراتب را از طریق ارسال دیدگاه به ما اطلاع داده تا علاوه بر حل ابهامات به سوال شما نیز پاسخ داده شود.

درباره محمدرضا مقدم

خوشحالم که از وب سایت آموزشی دیجیتال آرت دیدن میکنید

۴ دیدگاه

 1. سلام مرسی بابت مطالب عالیتون.
  خسته نباشید واقعا.
  مهشید از تهران

 2. . بسیار عالی… با سپاس …

 3. از آموزش عالیتون متشکرم.

  موفق باشید

 4. tashakorte faravan !!!!
  lotfan rajebe Ai bishtar matab bezarid
  khyli khiib bood mamnon

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*