اخبار سایت
سواد از طریق خواندن به دست نمی آید، بلکه در اثر اندیشیدن به آنچه مطالعه کردیم حاصل می شود - کارل هیلتی
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / Access / آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس ۲۰۰۷،۲۰۱۰ و ۲۰۱۳
آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-کاور

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس ۲۰۰۷،۲۰۱۰ و ۲۰۱۳

درود بر تمامی همراهان گرامی. در این آموزش که با عنوان آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013 از وب سایت هنر دیجیتال منتشر شده است شما دوستان گرامی را با نحوه سفارشی سازی سازی نوار ابزار دسترسی سریع Quick Access Toolbar در مایکرو سافت آفیس برنامه های ورد، اکسل، پاورپوینت، اکسس و… آشنا خواهیم کرد.

مقدمه :

در بالاترین قسمت محیط نرم افزار های آفیس نوار عنوان قرار داده شده است و یکی از مهمترین قسمت های گنجانده شده در آن نوار ابزار دسترسی سریع یا Quick Access Toolbar میباشد. بطور پیش فرض این نوار شامل گزینه های اصلی Save (ذخیره سازی) و undo (بازگشت به حرکت قبل) و Redo(ارجاع به حرکت بعد در آفیس 2007) و گزینه Repeat (در آفیس 2010 و 2013) میباشد. این گزینه ها جزء پرکاربرد ترین گزینه ها در آفیس میباشند به همین خاطر طراحان این نرم افزار این گزینه ها را در Quick Access Toolbar گنجانده اند. این قابلیت در اختیار کاربران قرار گرفته است که بتوانند گزینه ها موجود در این نوار را افزایش و یا کاهش دهند و کاربر گزینه های پرکاربرد خود را در این نوار اضافه کرده و یا کاهش دهند تا دسترسی به آنها آسانتر گردد.

در تصویر زیر Quick Access Toolbar (نوار ابزار دسترسی سریع) در آفیس های 2007 و 2013 نشان داده شده است.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-1

در این آموزش قصد دارم تا نحوه شخصی سازی این نوار ابزار را برای کاربران گرامی شرح دهم. من علیرضا مقدم هستم. با من همراه باشید با :

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013

نکته: تصاویر این آموزش در ورد 2013 تهیه شده است اما در این آموزش راه های دسترسی در برنامه های دیگر آفیس 2007 و 2010 نیز ذکر شده است. به طوریکه مراحل گفته شده برای برنامه های ورد، اکسل، پاورپوینت، اکسس و… کاربرد دارد.

برای شخصی سازی Quick Access Toolbar دو راه وجود دارد که البته در نهایت هر دو از یک روش برای شخصی سازی بهره میبرند.

راه اول دسترسی به پنجره شخصی سازی

ابتدا بر روی دکمه مایکروسافت آفیس در آفیس 2007 و دکمه FILE در آفیس 2010 و 2013 کلیک کنید.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-2

با باز شدن پنجره مربوط به این دکمه گزینه Word Option در آفیس 2007 ( که در قسمت پایینی این پنجره وجود دارد) و گزینه Option در آفیس 2010 و 2013 (در نوار سمت چپ برنامه) را انتخاب کنید.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-3

حال از پنجره باز شده گزینه Customize در آفیس 2007 و گزینه Quick Access Toolbar را در آفیس 2010 و 2013 انتخاب کنید.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-4

با انتخاب این گزینه ها پنجره مربوط به شخصی سازی نوار ابزار دسترسی سریع باز خواهد شد و شما به گزینه های موجود در آن دسترسی خواهید داشت.

راه دوم دسترسی به پنجره شخصی سازی

برای این کار بر روی فلش کوچک کناری Quick Access Toolbar در نوار عنوان برنامه کلیک کنید و با باز شدن کادر آبشاری زیر مجموعه های آن گزینه …More Commands را انتخاب نمایید.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-5

با انتخاب این گزینه ها پنجره مربوط به شخصی سازی نوار ابزار دسترسی سریع باز خواهد شد و شما به گزینه های موجود در آن دسترسی خواهید داشت.

نحوه اضافه کردن ابزارها در Quick Access Toolbar

با طی مراحل گفته شده در بالا پنجره ابزار های موجود در برنامه آفیس باز خواهد شد. این پنجره شامل دو قسمت در سمت چپ و راست خود میباشد. کادر اول که در سمت چپ قرار گرفته است کادر ابزار های موجود در برنامه و کادر سمت راست مربوط به ابزارهای موجود در نوار ابزار دسترسی سریع میباشد.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-6

اگر قصد دارید تا ابزارهای پرکاربرد و عمومی را به نوار ابزار دسترسی سریع بیفزایید کافیست که از کادر سمت چپ ابزار مورد نظر را بیابید سپس با کلیک بر روی دکمه Add که در بین دو کار قرار گرفته است ابزار انتخاب شده به کادر سمت راست (گزینه های موجود در Quick Access Toolbar) افزوده خواهد شد.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-7

با این روش و به آسانی قادر خواهید بود تا ابزارهای منتخب خود را که نیاز بیشتری به آنها دارید را به این نوار بیفزایید.

اما به این نکته توجه داشته باشید که نرم افزار آفیس کاربران خود را قادر ساخته تا گزینه های تخصصی تری را که در نوار ابزار اصلی برنامه گنجانده شده است را نیز به این نوار ابزار اضافه کنند. برای این کار کافیست که به گزینه Choose Commands From مراجعه کنید و بر روی فلش کوچک کناری کادر آن کلیک کنید.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-8

گزینه انتخاب شده در حالت پیش فرض بر روی Popular Commands قرار داده شده است که ابزارهای پرکاربرد عمومی را در اختیار کاربر قرار میدهد. با کلیک بر روی فلش کناری کادر و باز شدن کادر آبشاری گزینه های زیر مجموعه، گزینه های بیشتری از محل قرار گیری ابزارها در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

برای اضافه کردن ابزار دلخواه، کافیست محل قرار گیری آن در نوار ابزار اصلی برنامه را بدانید تا به آسانی با انتخاب محل قرار گیری آن، ابزارهای موجود در سربرگ انتخاب شده در کادر سمت راست برای شما نمایش داده شوند. حال ابزاری که به دنبال آن هستید را انتخاب و با کلیک بر روی دکمه Add به نوار ابزار دسترسی سریع اضافه کنید.

نحوه حذف ابزارهای موجود در Quick Access Toolbar

برای حذف ابزارهای موجود و یا اضافه شده در نوار ابزار دسترسی سریع، کافیست که ابزار مورد نظر را از کادر سمت چپ (کادر ابزارهای موجود در این نوار) انتخاب کنید. سپس با کلیک بر روی دکمه Remove که در بین دو کادر قرار دارد به آسانی میتوانید این ابزار را از نوار ابزار دسترسی سریع حذف نمایید.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-9

یک قابلیت بسیار مهم

نرم افزار آفیس این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده تا حذف و یا اضافه نمودن ابزار های دلخواه به Quick Access Toolbar را تنها برای سند جاری و یا برای تمام سندها (خود برنامه) شخصی سازی کنند.

برای این کار کافیست به گزینه Customize Quick Access Toolbar در قسمت بالایی محیط این پنجره مراجعه کنید و بر روی فلش کناری کادر آن کلیک کنید. با این کار دو گزینه در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-10

گزینه اول که بصورت پیش فرض قرار داده شده است، اعمال تغییرات برای تمامی اسناد (تغییرات در محیط برنامه) و گزینه دوم که با نام سند جاری مشخص شده است شخصی سازی این نوار برای سند جاری را شامل میشود. با انتخاب گزینه دلخواه میتوانید این تغییرات را ثبت کنید.

در تصویر زیر گزینه های اضافه کرده به نوار ابزار دسترسی سریع و این نوار در آفیس ورد نشان داده شده است.

آموزش سفارشی سازی Quick Access Toolbar در آفیس 2007،2010 و 2013-11

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا آموزشی دیگر که از وب سایت Digital-Art.ir باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۸ دیدگاه

 1. ازجنابعالی سپاسگزارم موفق باشید

 2. سلام سایت بسیار عالی دارید .فقط اگر آموزشهاتون قطع نشه و هم قبلیها تکمیلتر بشه و آموزشهای جدید نیز بهش اضافه بشه عالی است . واقعا لذت بردم از سایتتون

 3. ایکاش این قسمت
  accses
  و
  html
  مثل بقیه قسمتهاتون با مطالب بیشتر مینوشتید
  ممنونم
  منتظر میمونم تا از شما یاد بگیرم

 4. سلام.میخواستم یکی از گزینه های پیست رو بذارم تو نوار ابزار….مثلا پیست ولیو یا پیست فرمول….اما نمیشه….فقط خود پیست اسپیشل رو میشه انتخاب کنم…چه کنم؟؟ممکنه جوابتون رو به ایمیلم بفرستین؟؟
  ممنون از اموزشای خوبتون

  • دقیقتر بگید که چه ابزاری رو قصد اضافه کردن دارید تا بتونیم راهنمایی بیشتری به شما داشته باشیم.

 5. سلام خسته نباشید
  سایتتون واقعا حرف نداره
  اما ای کاش آموزش access رو کامل تر میذاشتین
  من به آموزش های شما عادت کردم تو جاهای دیگه نمیتونم بخونم

  • سلام.
   ممنون از نظر لطفتون.
   به امید خدا در آینده نه چندان دور این آموزش نیز بصورت گام به گام منتشر خواهد شد.
   موفق باشید

 6. با سلام و خسته نباشید

  میخواستم بپرسم در مورد نوار ابزاری که با استفاده از ماکروها ایجادشده برای دیتا بیسی که خودم ایجاد کردم موقع

  اجرای اکسس فقط نوار ابزار مخصوص آن دیتابیس جاری شود و تمامی منوهای خود محیط اکسس بسته شود وفقط

  کاربر از نوار ابزار ایجادشده استفاده نماید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*