اخبار سایت
خوشبختی چیزی نیست که بخواهی آن را به تملک خود در آوری. خوشبختی کیفیت تفکر است، حالت روحی است - دافنه دوموریه
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش قدیمی کردن عکس ها در فتوشاپ
old-picture-cover

آموزش قدیمی کردن عکس ها در فتوشاپ

درود بر شما همرا هان گرامی، بازهم امروز در خدمت شما هستم با یکی دیگر از آموزشهای جذاب و کاربردی فتوشاپ یعنی آموزش قدیمی کردن عکس ها در فتوشاپ CS5. امید وارم تا پایان این آموزش همراه من باشید و از این افکت بسیار زیبا بروی تصاویر زیبای خود استفاده نمایید.

در اینجا من دونوع مختلف از این آموزش را با ذکر نکات مربوط به هرکدام برای شما بیان خواهم کرد که در یکی از این حالات عکس را به سالهای خیلی دور خواهید برد (عکس سمت چپ) و با آموزش دیگر عکسی رنگی مربوط به چند سال پیش و اندکی قدیمی (عکس سمت راست) را خواهید ساخت.

old-picture-1

برای شروع به کار شما باید تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و در برنامه فتوشاپ باز کنید. من برای این آموزش از این تصویر استفاده خواهم کرد که نام آن در برنامه فتوشاپ Background میباشد.

old-picture-2

مرحله اول:

در این مرحله باید لایه ای جدید برروی تصویر اصلی با نام Background ایجاد کنید و نام این لایه Layer 1 (بصورت پیش فرض برنامه) میباشد.

نکته: برای ایجاد لایه جدید از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+N استفاده کنید و یا از گزینه های زیر کادر لایه ها که با تصویر در زیر کادر مشخص شده اند، گزینه New Layer را انتخاب کنید.newlayer

old-picture-3

حال رنگ پیش زمینه را از کادر رنگ در نوار ابزار سمت چپ برنامه  به سیاه و رنگ پس زمینه را به سفید تغییر دهید. روش آسانتر برای این کار فشردن کلید D میباشد.

old-picture-4

سپس به مسیر Filter->render->Cloud بروید وبر روی این گزینه کلیک کنید تا تصویر زیر رابدست آورید.

old-picture-5

حال در همین لایه (Layer 1) باز هم به مسیر Filter->Noise->Add Noise بروید و مقداری نویز در لایه ایجاد کنید. این کار برای ایجاد نقطه بر روی عکس میباشد تا حالت ان را قدیمی تر جلوه دهد. مقدار این نویز قابل تنظیم است و این مقدار به شرایط عکس و نیاز شما به این کار دارد. من در این آموزش مقدار آن را روی عدد 15 تنظیم کرده ام تا تصویر زیر را بدست آورم.

old-picture-6

سپس به کادر لایه ها مراجعه کنید و Blending Mode این لایه را به روی Soft Light بگذارید تا تصویر زیر حاصل گردد.

old-picture-7

مرحله دوم:

در این مرحله دوباره باید لایه ای جدید بوجود آورید. نام این لایه بصورت پیش فرض layer 2 در نظر گرفته خواهد شد.

old-picture-8

به کادر رنگ ها در نوار ابزار سمت چپ برنامه بروید و رنگ پیش زمینه را به رنگ با کد (e6e2d2 #) تغییر دهید. سپس با انتخاب ابزار سطل رنگ (Paint Bucket Tool)  از نوار ابزار سمت چپ ، اقدام به رنگ کردن کل این لایه کنید.

old-picture-9

حال دوباره به کادر لایه ها مراجعه کنید و Blending Mode این لایه را به حالت Color تغییر دهید.

old-picture-10

سپس به مسیر Layer->New Adjustment layer->Level رفته و گزینه های آن را به مقدار نشان داده شده در تصویر زیر (0.60) تنظیم نمایید.

old-picture-11

مرحله سوم:

مجددا رنگ پیش زمینه را به سیاه و رنگ پس زمینه را به سفید تغییر دهید و به مسیر Filter->render->Cloud بروید و با انتخاب این گزینه لایه ای ابری بر روی تصویر بوجود آورید.

old-picture-12

سپس به مسیر Filter->Render->Fiber بروید و از پنجره باز شده این گزینه مقدار Variance را به 15 و مقدار Strength را به 17 تغییر دهید.

old-picture-13

حال به مسیر Image->Adjustment->Threshold بروید و مقدار  Threshold levels را به 30 تغییر دهید. این کار برای بوجود آوردن لکه بر روی تصویر انجام میگیرد.

old-picture-14

سپس برای طبیعی جلوه دادن و از بین بردن خشونت افکت هایی که بر روی عکس اعمال کرده ایم، به مسیر Filter->Blur->Blur More بروید و این گزینه را انتخاب نمایید.حال دوباره به کادر لایه ها بازگردید و Blending Mode این لایه (Layer 2) را نیز به soft light تغییر دهید تا تصویری طبیعی و قدیمی بدست آورید.

old-picture-15

تصویر نهایی کار به شکل زیر خواهد بود.

old-picture-16

اگر میخواهید عکس رنگی باشد اما مقداری نیز قدیمی به نظر برسد، پس از انجام این مراحل به کادر لایه ها مراجعه کرده و لایه با نام Layer 2 را انتخاب کنید و مقدار Opacity این لایه را کم کنید. مقدار آن بنا به سلیقه شما قابل تنظیم میباشد و به این نکته بستگی دارد که میخواهید بیشتر رنگی به نظر برسد و یا بیشتر قدیمی!

من در اینجا مقدار Opacity این لایه را به میزان 50% کم کرده ام

old-picture-17

وتصویر نهایی زیر را ایجاد کرده ام

old-picture-18

امید وارم از این آموزش نهایت استفاده را برده باشید. تا آموزشی دیگر که بازهم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱۲ دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما…
  توضیحاتتون بسیار عالی بود، بینهابت سپاسگزار
  موفق باشید…

 2. سلااام مرسی دانشجوی کاردانی نرم افزار هستم
  ب کارم می اومد

 3. سلام مررررررررررررررسی عاااالی

 4. سلام مرسی واقعا عالی بود

 5. عااااااااااااااااالی بود

 6. عالی بود ممنون، من چند تا آموش قدیمی کردن عکسارو دیده بودم، این آموزش بهترین بود

 7. خیلی خوب توضیح دادید ممنون

 8. واقعا ممنونم ازتون که اینطور بی دریغ علمتون رو در اختیارمون گذاشتین انشاله خداوند متعال بی جواب نمیذاردتون

 9. خیلی ممنونم از این اموزش زیباتون واقعا عالی توضیح دادین بی نهایت سپاسگذارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*