اخبار سایت
بزرگترین لذت در زندگی انجام کاریست که دیگران میگویند: تو نمیتوانی! - رومن پولانسکی
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت دهم)
microsoftofficeword-10-cover

آموزش گام به گام microsoft office word 2007 (قسمت دهم)

درود بر شما عزیزان. امروز در خدمت شما هستم با گامی دیگر از سری آموزش گام به گام ورد 2007 . در این آموزش قصد دارم به توضیحاتی برای آشنایی بیشتر شما با ماکروها بپردازم. امید وارم تا انتها همراه من باشید.

آنچه در این آموزش میخوانید:

 1. ضبط یک ماکرو (Recording a Macro)
 2. اجرای یک ماکرو (Running a Macro)

ماکرو ها از ویژگی های پیشرفته برنامه ورد به حساب می آیند. بطوری که میتوان با ضبط کردن یک ماکرو تمامی کارها ، اقدامات و ویرایش هایی را که در یک مرحله بر روی سند و یا حتی قسمتی از سند خود اعمال میکنید را ظبط و سابقه کرده و براحتی در جای دیگری بکار ببرید. در ادامه در مورد چگونگی ضبط و اجرای این قابلیت صحبت خواهیم کرد.

برای استفاده از قابلیت ماکرو ها در برنامه ورد از سربرگ view به کادر گروه Macros مراجعه کرده. در این کادر گروه تنها یک گزینه گنجانده شده است و آن هم گزینه macros میباشد. ما نیز در اینجا به این گزینه نیاز خواهیم داشت.

microsoftofficeword-10-1

1- ضبط یک ماکرو (Recording a Macro)

برای ضبط یک ماکرو از سربرگ View در نوار ابزار اصلی (ریبون) به کادر گروه Macros مراجعه کنید.  حال با کلیک بر روی فلش کوچک زیرین گزینه Macros کادری زیر آن باز خواهد شد. از این کادر گزینه Record Macro را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-10-2

با انتخاب این گزینه و قبل از شروع به سابقه نمودن فعالیت های شما از سوی برنامه، پنجره ای دیگر باز خواهد شد.

microsoftofficeword-10-3

 • در این پنجره شما میتوانید در قسمت Macro name برای ماکرویی که قصد ضبط کردن آن را دارید یک نام انتخاب کنید.
 • در همین پنجره با گزینه Assign macro to روبرو هستید.

با استفاده از گزینه های این بخش میتوانید برای ماکرویی را که قصد ضبط کردن آن را دارید یک کلید میانبر تعریف کنید ، یا ان را در نوار ابزار سریع (quick Access Toolbar) جای داده تا براحتی به این ماکرو دسترسی داشته باشید. بدین منظور و برای تعریف یک کلید میانبر برای ماکرو بروی گزینه keyboard کلیک کتید و از پنجره باز شده آن در قسمت Press new shortcut key اقدام به انتخاب کلید میانبر مورد نظر کنید. به این صورت که ابتدا در کادر آن کلیک کنید تا مکان ما به انجا منتقل شده سپس با فشردن کلید Ctrl و انتخاب همزمان کلید مورد نظر اقدام به انتخاب کلید میانبر کنید.

microsoftofficeword-10-4

microsoftofficeword-10-5

و اگر میخواهید ماکرو را در نوار ابزار دسترسی سریع جای دهید، از این پنجره گزینه Button را انتخاب کنید. با انتخاب این گزنه پنجره ای باز خواهد شد که در آن نام ماکرو در کادر سمت چپ نوشته شده است. حال شما با انتخاب نام ماکرو و کلیک بر روی دکمه Add میان دو کادر شاهد آن هستید که ماکروی انتخاب شده به کادر سمت راست انتقال خواهد یافت (این کادر شامل گزینه های موجود در نوار ابزار دسترسی سریع میباشد).

microsoftofficeword-10-6

microsoftofficeword-10-7

حال با مراجعه به نوار ابزار دسترسی سریع در برنامه مشاهده میکنید که ماکروی انتخاب شده در کنار گزینه های موجود در آن گنجانده شده است.

microsoftofficeword-10-8

نکته: باز هم این نکته را یاد آوری میکنم که تعریف یک کلید میانبر برای ماکرو و یا قرار دادن ان در نوار ابزار دسترسی سریع برای استفاده راحت تر از ماکروی ضبط شده میباشد.

 • در این پنجره با گزینه Store Macro in روبرو هستید که در حالت عادی بر روی گزینه All Document قرا گرفته است. این گزینه برای ذخیره شدن ماکرو در برنامه ورد برای تمام سندها میباشد (برای استفاده در اسناد دیگر) و با کلیک بر روی فلش کوچک کناری آن گزینه ای دیگر باز خواهد شد (با نام سند فعلی که در آن قرار دارید) که برای ذخیره ماکرو فقط برای همین سند میباشد.

microsoftofficeword-10-9

 • گزینه آخر در این پنجره Description میباشد که در کادر زیر آن میتوانید شرح مختصری از ماکرویی که میخواهید ضبط کنید داشته باشید تا پس از ذخیره کردن هر ماکرو از این پنجره بتوانید توضیحات مختصری از نحوه عملیات ضبط شده توسط ماکرو داشته باشید.

microsoftofficeword-10-10

در انتها پس از انجام تنظیمات لازم با کلیک بر روی گزینه Ok برنامه شروع به ضبط فعالیت های شما بر روی سند خواهد کرد.

ایست موقت ضبط ماکرو:

حال اگر ماکرو در حال ضبط باشد و نخواهید قسمتی از تغییراتی که توسط شما انجام میپذیرد در ماکرو ضبط شود، به کادر گروه ماکرو مراجعه کنید و با کلیک برروی فلش آن و باز شدن گزینه های زیر مجموعه گزینه Pause Recording (ایست موقت ضبط) را انتخاب نمایید. تا فعالیت های شما موقتا ضبط نشود و برای راه اندازی مجدد ضبط پس از انتخاب این گزینه، دوباره به همان کادر مراجعه کرده و گزینه Resume recording را انتخاب کنید تا ضبط فعالیت ها ادامه پیدا کند.

microsoftofficeword-10-11

متوقف نمودن عملیات ضبط ماکرو:

برای متوقف کردن کامل عملیات ضبط ماکرو توسط برنامه، دوباره به کادر گروه Macros برگردید و بر روی فلش زیرین گزینه macro کلیک کرده و از کادر باز شده گزینه Stop macro را انتخاب نمایید. با این کار ضبط متوقف شده و ماکروی مورد نظر در برنامه ذخیره خواهد شد.

microsoftofficeword-10-12

2- اجرای یک ماکرو (Running a Macro)

اجرای ماکرو های ضبط شده به دوروش انجام میپذیرد:

اگر کلید میانبر تعریف کرده باشید یا آن را در نوار ابزار دسترسی سریع گنجانده باشید:

 • در این روش با فشردن کلید میانبر تعریف شده برای ماکرو، برنامه بصورت خودکار ماکروی سابقه شده را اعمال خواهد کرد.
 • با کلیک بر روی گزینه ماکرو در نوار ابزار دسترسی سریع ماکروی ضبط شده به سادگی بر روی سند اعمال خواهد شد.

microsoftofficeword-10-8

اگر برای ماکرو کلید میانبر تعریف نکرده باشید و یا در نوار ابزار دسترسی سریع آن نگنجانده باشید:

 • باز هم به کادر گروه macros مراجعه کرده و بر روی فلش کوچک گزینه macros در این کادر کلیک کنید. با باز شدن کادر زیر مجموعه ها بر روی گزینه View macros کلیک کنید. حال از پنجره باز شده ماکروی مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی دکمه Run در این پنجره کلیک کنید تا ماکروی ضبط شده بر روی سند شما اعمال گردد.

microsoftofficeword-10-13

microsoftofficeword-10-14

نکته: این کار با کلیک بر روی عکس ماکرو در این کادر گروه نیز امکان پذیر میباشد.

microsoftofficeword-10-15

نکته: برای حذف ماکرو های مورد نظر در پنجره باز شده بر روی گزینه Delete کلیک کنید و در کادر Description که در پایین این  پنجره قرار دارد، اگر توضیحاتی برای ماکرو در نظر گرفته باشید این توضیحات قابل مشاهده میباشد.

microsoftofficeword-10-16

امیدوارم از این گام آموزش نهایت استفاده را برده باشید. تا گام بعد از آموزش گام به گامMicrosoft Office  Word 2007 که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود بدرود.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش های گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۶ دیدگاه

 1. سلام و درود بر شما
  با تشکر و سپاس بی پایان از تمام زحمت ها ی شما خدا قوت و در پناه خدا باشید من از دروس شما استفاده می کنم و به دیگران هم یاد می دهم امیدوارم راضی باشید و حلال کنید چون در ازای این آموزش شما من هیچ وجهی نمی ۱ردازم و فقط این تشکر و س۱اس از دستم بر می آید ممنونم

 2. با سلام و خداقوت
  ضمن تشکر، آموزش شما بسیار عالی بود. هم خودم استفاده کردم و هم مطالبتون رو با آدرس سایتتون در اختیار دوستان دیگر گذاشتم.
  در پناه خداوند منان

  • سلام دوست عزیز.
   بنده و مجموعه آموزشی هنر دیجیتال از نظر لطفتون بسیار سپاسگذاریم و بسیار خرسندیم که تونستیم در راه علم شما کمی هرچند کوچک داشته باشیم تا جایی که شما بنده و گروه آموزشی ما رو قابل دونسته و به دوستان دیگر نیز پیشنهاد کنید.
   موفق و پیروز باشید.

 3. سلام .بینهایت از زحمات شما ممنونم. خیلی ساده وروان مطالب را بیان میکنید من لیسانس حسابداری هستم وبه تازگی توی یک شرکت مشغول کارم . هر جا به مشکلی بر میخورم سریع وارد سایت شما میشم . خیلی خیلی خیلی خوبه .

 4. سلام
  امیددارم اوقات عالی سرشار از خیر و سلامت بوده، و نیز مراتب احترام بنده را نیز پذیرا باشید
  وظیفه ی خود دانستم مراتب سپاس بی شائبه ام رو من باب درج این مطلب بسیار پرفایده اونهم با این بیان روان و عالی، بالاخص بدین شکل تصویری، خدمت بزرگوارتان ابراز دارم…
  امیددارم در ازای این لطف سخاوتمندانتون، بهترین مقدرات، تقریر حکیم بر طالع شما بزرگوار گردد
  آرزومند بهروزی و کامیابی شما هستم،‌در پناه معبود محبوب شادزی…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*