اخبار سایت
مهمترین خطر در زندگی خطر نکردن است، فردی که خطر نکند، چیزی انجام نمی دهد، چیزی ندارد، چیزی نیست و چیزی نمی شود - نورمن وینسنت پیل
خانه / گرافيك / فتوشاپ / آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ
آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-کاور

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ

درود بر همراهان گرامی که آموزش های ویژه فتوشاپ و گرافیک را از وب سایت آموزشی هنر دیجیتال دنبال میکنید. در این آموزش که با عنوان آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ منتشر شده است، شما دوستان گرامی را با یکی از قابلیت های ویژه فتوشاپ در حذف بک گراند تصاویر آشنا خواهیم کرد.

مقدمه:

در بسیاری از موارد در انجام کارهای گرافیکی از آیکون ها، کلیپ آرت ها، تصاویر گرافیکی طراحی شده توسط دیگر گرافیست ها و…  استفاده میشود. این تصاویر معمولا بدون زمینه مورد استفاده قرار میگیرند تا با زمینه کار هماهنگ شوند. اما مشکلی وجود دارد! گاهی این تصاویر با فرمت هایی مانند Jpeg در اختیار کاربران قرار میگیرد که دارای رنگ و یا تصاویر دیگری در زمینه خود هستند. برش این تصاویر بسیار کار کسل کننده و سختی میباشد و اغلب افراد به دنبال راه حل آسانتری برای حذف زمینه تصاویر میگردند. در این آموزش شما را با این قابلیت بزرگ برنامه فتوشاپ در حذف زمینه تصاویر آشنا خواهیم کرد. من علیرضا مقدم هستم، با من همراه باشید با :

آموزش حذف بک گراند (زمینه) تصاویر در فتوشاپ

مرحله اول: در اولین مرحله برای اقدام به حذف بک گراند تصویر، ابتدا آن را توسط برنامه فتوشاپ باز کنید. من برای این آموزش از تصویر زیر استفاده خواهم کرد.

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-1

حال از نوار ابزار سمت چپ برنامه ابزار Background Eraser Tool را انتخاب کنید.

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-2

این ابزار قابلیت حذف زمینه تصاویر را در اختیار شما قرار خواهد داد و توسط آن میتوانید به ادامه مبحث حذف بپردازیم.

مرحله دوم:

در این مرحله باید به تنظیمات ابزار Background Eraser Tool بپردازید. برای پیشبرد کار در تصاویر مختلف، تنظیمات این ابزار نیز متفاوت خواهد بود و بستگی به نیاز کاربر خواهد داشت. اما بهترین تنظیمات برای انجام کار بصورت زیر میباشد :

پس از انتخاب این ابزار به نوار تنظیمات آن در پنل بالای برنامه مراجعه نمایید.

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-3

1. نوع ابزار انتخاب رنگ را بر روی گزینه Sampling : once قرار دهید.

2. گزینه Limits را بر روی گزینه Contiguous قرار دهید. این کار با کلیک بر روی دکمه کناری این گزینه و انتخاب گزینه Contiguous انجام میپذیرد.

3. گزینه Tolerance بطور پیش فرض بر روی 50% قرار داده شده است. اگر رنگ زمینه تصویر شما با اجراء اصلی آن نزدیک است (رنگ هایی تقریبا شبیه به هم داشته باشند) مقدار این گزینه را کم کنید تا تلرانس کار شما کمتر شود. ولی در تصاویر مناسب (تصاویر با رنگ زمینه متفاوت) ، مقدار 50% کافیست.

4. سایز براش انتخابی برای این کار متناسب با تصویر انتخاب میشود. برای تغییر اندازه براش کافیست بر روی گزینه مربوط به آن در نوار تنظیمات موجود در پنل بالای برنامه کلیک کرده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

نکته : با کلیک راست در محیط برنامه نیز پنجره تنظیمات براش یاز خواهد شد.

بهتر است براش انتخابی را بصورت زیر تنظیم کنید:

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-4

1. Size : همانطور که گفته شد سایز براش انتخابی نسبت به تصویر تنظیم میشود. توسط دستگیره این گزینه و یا وارد کردن عدد سایز متناسب در کادر مربوط به آن سایز براش انتخابی را تنظیم کنید.

2. Hardness : مقدار سختی براش توسط این گزینه تنظیم میگردد. بهتر است از براش با درجه سختی بالاتر استفاده کنید. این کار را توسط دستگیره این گزینه و یا وارد کردن عدد نرمی متناسب در کادر مربوط به آن، درجه سختی براش انتخابی را تنظیم کنید.

3. Spacing : توسط این گزینه مقدار فاصله امتداد حرکت براش قابل تنظیم میباشد. بهتر است این امتداد حرکت بین 1 تا 50% تنظیم شود. این کار را توسط دستگیره این گزینه و یا وارد کردن عدد فضای متناسب در کادر مربوط به آن، مقدار فضای حرکت براش انتخابی را تنظیم کنید.

مرحله سوم:

حال توسط براش این ابزار در قسمتی از تصویر که قصد حذف کردن آن را دارید کلیک کنید تا نمونه برداری رنگ انجام گردد این کار با حذف اولین قسمت بکگراند همراه میباشد!

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-5

سپس در حالی که کلیک چپ ماوس در حالت فشرده قرار دارد براش را بر روی تصویر بکشید تا رنگ زمینه تصویر (رنگ انتخابی) به آسانی هرچه تمامتر حذف گردد.

نکته : برای حذف کامل زمینه تصویر در سه مرحله نمونه برداری و حذف بک گراند انجام شده است.

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-6

نکات تکمیلی آموزش

نکته 1 : روش ها و تنظیماتی که در بالا توضیح داده شد برای تصاویری با رنگ زمینه متفاوت کارایی بیشتر دارد. در صورتی که رنگ زمینه به رنگ تصویر اصلی نزدیک باشد (ترکیب رنگ مشابهی داشته باشد) و با پایین آوردن مقدار تلرانس به نتیجه دلخواه خود نرسیدید (مانند تصویر زیر) از روشی که در ادامه بیان خواهد شد استفاده کنید.

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-7

در حالی که ابزار Background Eraser Tool در حالت انتخابی قرار دارد به نوار تنظیمات مراجعه کرده و گزینه Protect Foreground Color را تیک دار کنید. سپس ایزار Eyedropper Tool را از نوار ابزار سمت چپ برنامه انتخاب کنید و از رنگ قسمت اصلی تصویر نمونه برداری کنید. با این کار در هنگام حذف بک گراند رنگ انتخاب شده شما توسط برنامه نگهداری شده و از پاک شده آن جلوگیری خواهد شد.

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-8

نکته 2 : در صورتی که پس از حذف بک گراند مورد نظر اندکی از رنگ های جانبی باقی بماند دو روش برای حذف کامل آن وجود دارد.

روش اول : همانطور که در پایان مرحله سوم ذکر شده است، چند بار عمل نمونه گیری و حذف رنگ های زمینه انجام شده است تا زمینه بصورت کامل حذف گردد.

روش دوم : با استفاده از Sampling Contiguous میتوانید باقیمانده زمینه را حذف کنید. اما در هنگام کار با این ابزار مراقب باشید و دقت بیشتری به خرج دهید!!!

آموزش حذف بک گراند (زمینه) عکس در فتوشاپ-9

نکته 3 : در برخی از تصاویر نیاز خواهد بود تا از براش هایی با سایز متفاوت در قسمت های مختلف استفاده گردد. از روش توضیح داده شده در بالا (مرحله دوم) برای تغییر سایز براش این ابزار استفاده نمایید.

نکته 4 : انجام این روش در تصاویر ساده تر بسیار آسان میباشد اما در تصاویر پیچیده تر با طیف رنگی زیاد لازم به دقت و وقت بیشتری برای حذف زمینه تصویر میباشد.

نکته 5 : با انجام مراحل بالا بجز حذف زمینه تصویر میتوانید رنگ های دلخواه را نیز نمونه برداری و حذف نمایید.

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما دوستان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*