اخبار سایت
بزرگی یک ملت را می توان از نحوه رفتار آنها با حیوانات سنجید - مهاتما گاندی
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / Excel / آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل
آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل - کاور

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل

در این آموزش که با عنوان آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل منتشر شده است، قصد داریم به بررسی مراحل حذف زمینه تصاویر در پاورپوینت بپردازیم. تا پایان همراه ما باشید.

مقدمه:

برخی از تصاویری که توسط کاربر نرم افزار آفیس ورد در اسناد تدوین شده، در پرزنتیشن های پاورپوینت و کاربرگ های اکسل وارد میکنند دارای پس زمینه های رنگی میباشد اما  کاربر نیاز دارد تا پس زمینه این تصاویر را حذف نموده و تصویر اصلی را بدون بک گراند در این اسناد بکار ببرد. راه های زیادی از جمله استفاده از نرم افزار فتوشاپ و نرم افزارهای دیگری برای انجام این کار وجود دارد اما شاید این نرم افزارها در دسترس کاربر قرار نداشته باشد و یا حذف پس زمینه ها در آنها (مانند نرم افزار فتوشاپ) احتیاج به دانش کار با این نرم افزار را دارد. شرکت مایکروسافت برای حل این مشکل و اتلاف وقت کمتر برای کاربران آفیس قابلیتی دیگر را در نرم افزار آفیس خود قرار داده است که با استفاده از آن کاربر در کمترین زمان قادر خواهد بود تا به حذف بک گراند تصویر وارد شده به سند بپردازد. در این آموزش به بررسی روش های انجام این کار خواهیم پرداخت. من علیرضا مقدم هستم. با من همراه باشید.

نکته: تصاویر به کار رفته در این آموزش در پاورپوینت 2013 تهیه شده است.

در ابتدا سند ورد، پرزنتیشن پاورپوینت یا کاربرگ اکسل مورد نظر خود را باز کنید.

سپس برای وارد کردن تصویر مورد نظر به سند و یا اسلاید مورد نظر خود اقدام کنید.

یاد آوری: در ورد برای وارد کردن تصاویر ابتدا از سربرگ INSERT به کادر گروه Illustration مراجعه کرده و گزینه pictures را انتخاب نمایید.

در پاورپوینت پس از انتخاب سربرگ INSERT به کادر گروه Images بروید و گزینه pictures را انتخاب کنید.

در اکسل پس از انتخاب سربرگ INSERT به ناحیه Illustration بروید و بر روی این گزینه کلیک کنید. حال با باز شدن کادر زیر مجموعه ها گزینه Pictures را انتخاب نمایید.

در سه نرم افزار بالا پس از رجوع به مسیرهای ذکر شده پنجره مربوط به جستجوی فایل های سیستمی باز خواهد شد که میتوانید در این پنجره اقدام به انتخاب تصویر مورد نظر کرده و وارد سند جاری نمایید.

من در این آموزش از کلیپ آرت زیر در یک اسلاید با زمینه آبی استفاده خواهم کرد.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-1

تصویر 1

پس از وارد کردن تصویر به سند یا اسلاید مورد نظر، سربرگی جدید با نام FORMAT باز شده و در حالت انتخاب شده قرار خواهد گرفت.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-2

تصویر 2

نکته: اگر قبلا تصویر را وارد سند یا پرزنتیشن و یا کاربرگ کرده اید، ابتدا بر روی آن کلیک کنید تا تصویر انتخاب شده و حال سربرگ FORMAT باز شده است و میتوانید این سربرگ را انتخاب کنید.

سپس در کادر گروه Adjust بر روی گزینه Remove Background کلیک کنید.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-3

تصویر 3

در این حالت تصویر همانند شکل زیر خواهد شد که رنگ بنفش ایجاد شده در زمینه، به منزله ی قسمت هایی از تصویر است که بعنوان بک گراند توسط برنامه حذف میگردد.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-4

تصویر 4

پس از انتخاب گزینه Remove Background و انتخابی شدن حذفیات تصویر، سربرگی جدید با نام BACKGROUND REMOVAL باز خواهد شد.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-5

تصویر 5

نکته: توجه داشته باشید که گاهی قسمت های انتخاب شده از تصویر بزرگتر و یا کوچکتر میباشد که این حالت باعث حذفیات کم پس زمینه و یا در صورت بزرگ بودن محدوده باعث حذف شدن قسمت های اصلی تصویر خواهد شد. در این حالت رنگ بنفش (که نشان دهنده حذفیات است) بر روی تصویر اصلی قرار میگیرد (در تصویر 4 نشان داده شده).

در این حالت میتوانید با استفاده از 8 دستگیره ای که در اطراف کادر انتخاب قرار دارد، کادر انتخاب را به گونه ای کوچک و یا بزرگ کنید که تنها پس زمینه بصورت انتخابی (هایلایت) شود و قسمت های اصلی تصویر از حالت انتخاب خارج شوند.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-6

تصویر 6

حال پس از تنظیم محدوده حذفیات، از سربرگ باز شده BACKGROUND REMOVAL و از کادر گروه Close برروی گزینه Keep Changes کلیک کنید تا قسمت های انتخاب شده حذف گردند.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-7

تصویر 7

نکته: در حالتی که محدوده حذفیات را مشخص کرده باشید، با کلیک بر روی گزینه Discard ALL Changes مراحل انتخاب و ادامه کار حذف کردن زمینه تصویر پایان خواهد پذیرفت و تصویر بدون تغییر باقی مانده و از ادامه کار خارج خواهید شد.

در نهایت پس زمینه تصویر وارد شده به سند ورد، پرزنتیشن پاورپوینت و یا کاربرگ اکسل حذف شده و بصورت زیر خواهد شد.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-8

تصویر 8

اگر مقایسه ای بین تصویر بالا (تصویر نهایی ساخته شده) و تصویر اولیه وارد شده به اسلاید داشته باشید، مشاهده میکنید که علامت سوال تصویر نیز به این روش حذف شده است.

در صورتی که محدوده انتخاب (هایلایت) پس زمینه بگونه ای باشد که قسمت هایی از تصویر اصلی حذف شود، و یا بگونه ای باشد که قسمتی از پس زمینه برای حذف انتخاب نشده باشد، راهی برای حل این مشکلات وجود دارد.

برای حل این مشکل یکبار تصویر را به حالت اولیه برگردانید و دوباره مراحل بالا را انجام دهید تا پس زمینه تصویر هایلایت شود. حال از کادر گروه باز شده BACKGROUND REMOVAL به کادر گروه Refine بروید.

گزینه های موجود در این کادر گروه در رفع این مشکل به شما کمک خواهند کرد.

گزینه های موجود در این کادر گروه عبارتند از:

Mark Areas to Keep : با انتخاب این گزینه میتوانید قسمت های دلخواه را از حالت انتخابی خارج کرده تا از حذف آن ها جلوگیری شود.

Mark Areas to Remove:  با انتخاب این گزینه میتوانید قسمت های جدیدی را به حالت انتخاب در آورده و حذف کنید. این کار با کلیک و دراگ کردن بر روی قسمت های مورد نیاز انجام میپذیرد.

اگر به یکی از دو روش بالا قسمت هایی از تصویر را از حالت انتخاب خارج کرده اید و یا به قسمت های انتخاب شده برای حذف کردن اضافه نموده اید، پس از انتخاب قسمت های دلخواه خط هایی با علامت مثبت و منفی بر روی این قسمت ها ظاهر میگردد که علامت های مثبت نشان دهنده استفاده از گزینه Mark Areas to Keep و علامت های منفی نشان دهنده استفاده از گزینه Mark Areas to Remove میباشد.

Delete Mark: با کلیک بر روی این گزینه و سپس کلیک بر روی نقاط مثبت و منفی میتوانید این نقاط را حذف کرده و به حالت قبل برگردانید.

مثال: همانطور که در تصویر شماره 8 مشاهده میکنید، علامت سوال موجود در تصویر نیز در حالت انتخاب شده برای حذف قرار دارد. حال برای خارج کردن این قسمت از تصویر از حالت انتخابی Mark Areas to Keep کلیک کرده تا انتخاب شود. سپس بر روی علامت سوال بگونه ای اشاره گر ماوس را کلیک و دراگ کنید که تنها محدوده علامت سوال از حالت انتخاب خارج شود.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-9

تصویر 9

حال برای حذف بک گراند کافیست بر روی گزینه Keep Change کلیک کرده تا بکگراند (این بار بدون علامت سوال) حذف گردد.

آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل-10

تصویر 10

نکته: در صورتی که قصد دارید قسمت هایی از تصویر را به حالت انتخاب شده و حذفیات اضافه کنید، با انتخاب گزینه Mark Areas to Remove و کلیک و دراگ بر روی آن قسمت به حالت انتخاب اضافه نمایید.

امیدوارم این آموزش مورد کاربرد شما عزیزان قرار گیرد. با آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما خواهیم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱۵ دیدگاه

 1. باسلام همانطور که دردین مقدس اسلام آمده ((زکات علم نشر آنست )) از شما بزرگوار بخاطر عمل نمودن به این امر مقدس بینهایت سپاس و تشکر را دارم.انشاء الله در سایر امورات زندگی بسیار بیش از آنچه مقدر گشته پیروز و شاد باشید.

 2. با سلام
  لطفا آموزش ۲۰۰۷ تش رو هم قرار بدین .
  تو ورد ۲۰۰۷ گزینه remove back ground نیست.
  بنده می خوام یه آیکون دایره ای شکلی رو روی یه تصویر دیگه بذارم ولی این آیکون تو کادر سفیدی قرار داره.چطور می تونم حذفش کنم ؟ خواهش میکنم کمک کنید.

 3. با سلام و خداقوت

  آموزش شما بسیار عالی و پرفایده بود. من همیشه با این مساله مواجه بودم ، شما راه حل مناسبی را ارائه نمودید.
  فقط من از ۲۰۱۰ استفاده می کنم که این کاربرد را نمی توان در آن اجرا نمود.
  با تشکر

 4. دمت گرم……به این میگن آموزش !

 5. آقا دمت گرم خیلی آموزش کاملی بود …خیلی سایت خوبیه ممنون از راهنماییت!!!

 6. سلام . سایت خیلی خوبی دارید و ممنون از راهنمایت.
  اونایی که میگن با۲۰۱۰ نمیشه اتفاقا خوبم میشه من خودم از پاورپوینت ۲۰۱۰ استفاده میکنم خیلی هم خوبه

 7. خیلی خیلی خیلی ازتون سپاسگزارم.
  واقعا بهش نیاز داشتم.عالی بود.اجرتون با خدا ایشالا

 8. یعنی بهترین ، کامل ترین و بی نقص ترین آموزشی که تو سایت ها دیدم این آموزش بود …
  بینهایت سپاسگزارم بینهایت بینهایت بینهایت..
  همیشه سر بلند باشید …
  منتظر آموزش های بعدیتان هستم….

 9. سلام.مدتها بود دنبال همچین آموزشی بودم.واقعا ممنون از سایت بی نظیرتون.اجرتون با خدواند متعال…

 10. ااااا دمتون گررررم عالی بود خیلی به دردم خورد

 11. سلام
  این آیکن در ورد۲۰۱۳ در ویندوز ۸ نیست

 12. بسیار متشکرم…. عالی بود

 13. درود
  کارم واقعا لنگ بود

 14. با عرض سلام و سپاس بی کران
  خیلیی مفید مختصر و عالی بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*