اخبار سایت
مهمترین خطر در زندگی خطر نکردن است، فردی که خطر نکند، چیزی انجام نمی دهد، چیزی ندارد، چیزی نیست و چیزی نمی شود - نورمن وینسنت پیل
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد
آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد-کاور

آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد

درود بر تمامی دوستان گرامی. در این آموزش که با عنوان آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد از وب سایت آموزشی Digital-Art.ir منتشر شده است به اموزش چگونگی قرار دادن هدرهای مختلف در صفحات یک سند ورد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید با :

آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد

مقدمه :

شاید شما نیز به این مشکل برخورد کرده باشید که هدر(سربرگ)های تعریف شده در صفحه های ورد، پس از قرار دادن در تمامی صفحات یکی هستند و با وجود تلاش های بسیار برای تغییر هدر صفحات مختلف با شکست مواجه شده اید! اما شما نیاز دارید از دو و یا چند هدر مختلف، در صفحات مختلف سند ورد جاری استفاده کنید که البته تا کنون موفق به این کار نشده اید! به این آموزش و روش توضیح داده شده در آن به دقت عمل کنید تا بتوانید از این پس برای صفحات مختلف یک سند ورد هدرهای متفاوت قرار دهید.

نکته : این آموزش در ورد 2007، 2010، 2011 قابل اجرا میباشد.

برای درک بهتر مطالب موجود در این آموزش از یک مثال ساده استفاده میکنیم :

فرض میکنیم سند وردی در اختیار داریم که شامل 15 صفحه میباشد. میخواهیم تا صفحه پنجم از یک نوع هدر (سربرگ) ، از صفحه ششم تا سیزدهم از نوع دیگری از هدر و چهاردهم و پانزدهم نیز از یک هدر دیگر استفاده کنیم. در این سند ما به سه هدر (سربرگ) متفاوت نیاز خواهیم داشت.

و اما شروع به کار….

ابتدا طبق روال قرار دادن هدر برای اسناد ورد که از سربرگ Insert به کادر گروه Header & Footer مراجعه کرده و از این کادر گروه بر روی گزینه Header کلیک کرده و با باز شدن کادر زیر مجموعه ها اقدام به انتخاب هدر مورد نیاز خود کنید که البته به دلیل آشنایی شما با این بخش و گزینه های آن از توضیحات بیشتر در این زمینه صرف نظر خواهد شد!

آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد-1

توجه داشته باشید که هدر انتخاب شده اولیه، باید هدر مورد استفاده در پنج صفحه اول (مثال) باشد. اگر چه بعدا قادر خواهید بود که هدرها را نیز تغییر دهید! (این کار برای سهولت و سرعت بیشتر میباشد)

حال میخواهیم طبق مثال ذکر شده از صفحه ششم تا سیزدهم از هدری دیگر (هدر دوم) استفاده کنیم. برای این کار به Break ها نیاز خواهیم داشت! به این صورت که ابتدا فلش ماوس را به انتهای صفحه پنجم برده و با کلیک در این نقطه از صفحه، مکان نما را به انتهای صفحه منتقل کنید. سپس از سربرگ Page Layout به کادر گروه Page Setup مراجعه کرده و بر روی گزینه  Breaks کلیک کنید. با باز شدن کادر زیر مجموعه های این گزینه، گزینه Next Page را انتخاب نمایید.

آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد-2

حال شاهد آن هستید که مکان نما به ابتدای صفحه ششم منتقل شده است و در این حالت شما هدر صفحه ششم به بعد را از صفحات قبل آن جدا کرده اید!

اکنون برای تعریف هدر دوم که از صفحه ششم اعمال خواهد شد، بر روی هدر این صفحه دبل کلیک کنید. با این کار سربرگ جدیدی با نام Design باز خواهد شد که در واقع سربرگی برای تغییرات در نوع هدر انتخابی میباشد. در کادر گروه Navigation گزینه Link to previous در حالت هایلایت (انتخاب شده) قرار دارد.

آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد-3

با کلیک بر روی این گزینه، آن را از حالت انتخابی خارج کنید.

آموزش قرار دادن هدرهای متفاوت در سند ورد-4

حال دوباره به سربرگ Insert و کادر گروه Header & Footer باز گزدید و اقدام به انتخاب هدر جدید (هدر دوم) برای صفحه ششم به بعد نمایید. پس از انجام این کار مشاهده میکنید که از صفحات اول تا پنجم از یک نوع هدر و از صفحه ششم تا آخر از نوع دیگری از هدر (نوع دوم) استفاده شده است.

حال برای قرار دادن هدری جدید برای صفحات چهاردهم و پانزدهم (هدر نوع سوم) نیز به روش بالا عمل کرده و هدر جدید را انتخاب نمایید. به این ترتیب در یک سند از سه هدر متفاوت استفاده کرده ایم.

نکته بسیار مهم: گاهی لازم است برای سرعت انجام کار و سهولت انجام بیشتر آن ابتدا Page Break ها را در صفحات مورد نظر اعمال کرده سپس اقدام به انتخاب هدر برای صفحات شکسته شده نماییم. اینکار نیز شدنی است و اختلالی در مراحل انجام کار ایجاد نخواهد کرد.

حال یک سند ورد با سه هدر متفاوت دارید !

نکته : برای بازدید از آموزش قرار دادن فوترهای متفاوت در سند ورد از لینک موجود بر روی همین متن استفاده نمایید.

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۹۱ دیدگاه

  1. مرررسی واقعا … دیروز تاحالا سر این مشکل مونده بودم . ممنون

  2. خدا خیرت بده مرد مومن. نجاتم دادی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*