اخبار سایت
سعادتمند كسی است كه از هر اشتباه و خطایی كه از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد - سقراط
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت یازدهم)

آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷ (قسمت یازدهم)

درود بر تمامی همراهان گرامی که آموزش های پاور پوینت 2007 را از این وب سایت آموزشی دنبال میکنید. امروز هم در خدمت شما هستم با گامی دیگر از آموزش گام به گام پاورپوینت 2007 و گام یازدهم آن که در آن درباره  نمای Slide Master و تصحیح املایی متون موجود در ارایه ساخته شده باهم صحبت خواهیم کرد. تا انتها همراه من باشید.

آنچه در این آموزش میخوانید :

اصول ایجاد و بستن نمای الگوی اسلاید (Slide Master)

 • تغییرات محتویات در نمای اسلاید مستر
  وارد کردن شماره اسلاید، پ اصفحه و تاریخ در نمای الگوی اسلاید
  وارد کردن تصویر، شیپ و آرم در نمای الگوی اسلاید

تصحیح املایی متن (Spell Check)

1- اصول ایجاد و بستن نمای الگوی اسلاید (Slide Master)

در نمای اسلاید مستر شما قادر خواهید بود تا شماره اسلاید ، تاریخ ، یا صفحه اشکال گرافیکی مانند لوگوی شرکت، تصویر و یا شیپ ها را بصورت الگو در تمامی اسلایدهای موجود در ارایه وارد نمایید. در نمای الگوی اسلاید یا اسلاید مستر تمامی تغییرات بر روی اسلایدهایی که از این نما استفاده میکنند اعمال شده و تغییر و یا اضافه کردن چیزی در یک اسلاید باعث تغییر و یا اضافه نمودن آن در تمام اسلاید هایی که از این الگو استفاده میکنند خواهد شد.

برای استفاده از قابلیت الگوی اسلاید، از سربرگ View به کادر گروه Presentation View مراجعه کرده و از این کادر گروه گزینه Slide Master را انتخاب نمایید.

microsoftofficepowerpoint-11-1

با انتخاب این گزینه در کنار صفحه اسلاید کادری باز خواهد شد که شامل تمامی اسلایدهای موجود در نمای اسلاید مستر میباشد و باید به این نکته توجه داشته باشید که هر تغییری که در این نما انجام خواهید داد در تمامی اسلاید ها اعمال خواهد شد.

microsoftofficepowerpoint-11-2

برای بستن نمای الگوی اسلاید کافیست از کادر گروه Close بر روی گزینه Close Master Slide کلیک کنید تا از این نما خارج شوید.

microsoftofficepowerpoint-11-3

 • تغییرات محتویات در نمای اسلاید مستر

برای این کار میتوانید در این نما بر روی کادر محتویات و یا متن موجود در یک اسلاید کلیک کنید تا به حالت انتخابی شود. سپس با تغییر در اندازه قلم (سایز فونت) رنگ آن و یا استایل های مربوطه شاهد اعمال تمامی این تغییرات بر روی تمام اسلاید ها خواهید بود که این تغییرات بصورت یکسان در تمام اسلایدها اعمال میگردد.

 • وارد کردن شماره اسلاید، یا صفحه و تاریخ در نمای الگوی اسلاید

برای وارد کردن شماره اسلاید، پاصفحه (فوتر) و تاریخ در نمای الگوی اسلاید، ابتدا از سربرگ View به کادر گروه Presentation View بروید و از این کادر گروه گزینه Slide master را انتخاب نمایید. پس از باز شدن نمای اسلاید مستر به سربرگ Insert رفته و از این سربرگ به کادر گروه text مراجعه کنید.

از این کادر گروه گزینه header & Footer را انتخاب کنتید.

microsoftofficepowerpoint-11-4

با انتخاب این گزینه پنجره ای جدید با نام Header and Footer باز خواهد شد که شامل Notes and Handouts و Slide میباشد. برای وارد کردن پاصفحه، تاریخ و شماره اسلاید ما با گزینه Slide کار خواهیم کرد که در حالت انتخاب شده قرار داشته و گزینه های آن در پنجره باز شده قابل مشاهده میباشد.

microsoftofficepowerpoint-11-5

گزینه های موجود در این پنجره و عملکرد هر کدام بصورت زیر میباشد:

Date and Time .1 : برای درج تاریخ و ساعت در این نما (Slide master) این گزینه را تیک دار نمایید.

Update Automatically .2 :  پس از تیک دار کردن گزینه Date and Time این گزینه دردسترس کاربر قرار خواهد گرفت و با تیک دار نمودن آن تاریخ درج شده متغیر خواهد بود. بدین صورت که با تغییر تاریخ کامپیوتر (هایی) که ارایه در آن به نمایش در خواهد آمد، تاریخ نیز بصورت خودکار تغییر خواهد کرد.

Fixed .3 : این گزینه نیز پس از تیک دار کردن گزینه Date and Time این گزینه دردسترس کاربر قرار خواهد گرفت و با تیک دار نمودن آن تاریخ درج شده ثابت و غیر قابل تغییر میباشد.

Slide Number .4 : با انتخاب این گزینه در Slide master، تمامی اسلاید ها شماره گذاری خواهند شد.

Footer .5 : با انتخاب این گزینه در پایین تمامی اسلایدها بخشی برای قراردادن پاصفحه (فوتر) ایجاد خواهد شد.

Apply to All .6 : پس از انجام تغییرات و تنظیمات مورد نظر در این پنجره، با کلیک بر روی این دکمه تنظیمات و تغییرات انجام شده بر روی تمامی اسلاید ها اعمال خواهد شد.

Apply .7 : با کلیک بر روی این دکمه تنظیمات و تغییرات صورت گرفته تنها بر روی اسلاید جاری اعمال خواهد شد.

Cancel .8 : با کلیک بر روی این دکمه از این پنجره خارج خواهید شد.

 • وارد کردن تصویر، شیپ و آرم در نمای الگوی اسلاید

همانطور که در ابتدای این گام گفته شد، یکی از قابلیت های نمای الگوی اسلاید این است که با وارد کردن شیء جدیدی در این نما (در یک اسلاید) آن شیء درتمامی اسلاید ها بطور یکسان قرار خواهد گرفت. این قابلیت برای قرار دادن برخی از تصاویر و آرم های شرکتها و گاهی تصویرهایی در ارایه های پاورپوینت لازم و ضروری میباشد. برای وارد کردن تصویر و آرم شرکت، موسسه، نهاد و… در نمای Slide Master، از سربرگ View به کادر گروه Presentation View بروید و از این کادر گروه گزینه Slide Master را انتخاب کنید. حال پس از نمایش نمای اسلاید مستر از سربرگ Insert به کادر گروه Illustrations مراجعه کرده و گزینه Picture را انتخاب نمایید.

microsoftofficepowerpoint-11-6

حال از پنجره باز شده به جستجو در فایل های کامپیوتر خود بپردازید و پس از انتخاب کردن تصویر، لوگو و… مورد نظر خود را یافته و با کلیک بر روی گزینه Insert ان را در تمامی اسلاید ها وارد کنید.

microsoftofficepowerpoint-11-7

نکته : تنظیمات مربوط به تصاویر همانند تنظیماتی است که در گام های گذشته و برای وارد کردن اشکال، تصاویر و … توضیح داده شده است.

برای وارد کردن اشکال (شیپ ها) در نمای اسلاید الگو، پس از انتخاب گزینه Slide Master با مراجعه به کادر گروه Illustrations بر روی گزینه Shapes کلیک کرده و با انتخاب شکل مورد نظر خود اقدام به وارد کردن آن به اسلایدها نمایید.

microsoftofficepowerpoint-11-8

2- تصحیح املایی متن (Spell Check)

یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار پاورپوینت بررسی املایی مطالب وارد شده به متن میباشد که البته این بررسی برای زبان انگلیسی قابل اجرا شدن است و متاسفانه این قابلیت برای پشتیبانی از زبان فارسی وجود ندارد.

برای استفاده از قابلیت بررسی املایی متن ابتدا از سربرگ Review به کادر گروه Proofing مراجعه نمایید و از این کادر گروه بر روی گزینه Spelling کلیک کنید.

microsoftofficepowerpoint-11-9

با انتخاب گزینه Spelling پنجره کوچکی باز خواهد شد که گزینه های کاربردی موجود در آن بصورت زیر میباشند:

microsoftofficepowerpoint-11-10

Not in Dictionary .1 : در کادر مقابل این گزینه اولین گزینه ای که از نظر املایی اشتباه شناسایی شده است نمایش داده خواهد شد. در ادامه پس از تغییر کلمه و یا صرفنظر کردن از اشتباه املایی یافت شده، یک یک کلمات در این کادر نمایش داده خواهد شد.

Suggestions .2 : در کادر روبروی این گزینه کلمات پیشنهادی نرم افزار برای جایگزینی با کلمه اشتباه (تشخیص داده شده) نمایش داده میشوند.

Change to .3 : در کادر این گزینه کلمه ای که برای جایگزینی انتخاب شده نمایش داده خواهد شد.

Ignore .4 : با کلیک کردن بر روی این دکمه از کلمه اشتباه تشخیص داده شده صرف نظر خواهد شد.

Change .5 : کلمه جدید انتخاب شده با کلمه اشتباه تشخیص داده شده عوض خواهد شد (تصحیح کلمه اشتباه)

Ignore All. 6 : با انتخاب این دکمه از تمامی غلط های املایی در کل متن چشم پوشی خواهد شد.

Change All .7 : با انتخاب این دکمه تمامی غلط های املایی موجود در متن تصحیح خواهند شد.

با توجه به گزینه ها و عملکرد هرکدام میتوانید اقدام به تصحیح املایی کلمات (انگلیسی) در متن ارایه موجود نمایید.

امید وارم از این گام آموزشی پاورپوینت 2007 نهایت بهره را برده باشید. تا گام بعدی این آموزش که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهم بود، بدرود و موفق باشید.

برای آشنایی با اصطلاحات و آموزش گام های قبل و بعد اینجا کلیک کنید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۲۳ دیدگاه

 1. آموزش هاتون واقعا فوق العاده است.خسته نباشید.متشکرم و براتون آرزوی موفقیت در تمامیه زمینه ها رو دارم

 2. عالیه .آقای مقدم .خداقوت

 3. ممنون از اموزش مفید و سادتون اگه میشه روش استفاده از پس زمینه های دانلودی به جای پس زمینه های پیش فرض پاورپوینت رو بگید

 4. چگونه شماره گذاری صفحات را وسط صفحه اسلاید انجام دهیم؟

  • سلام. ارائه رو در نمای Slide Master باز کنید و نوع شماره گذاری رو انتخاب و وارد کنید. حالا میتونید با دراگ کردن شماره یکی از صفحات به نقطه دلخواه این کار رو براحتی انجام بدید. نکته : در نمای اسلاید مستر کافیه که مکان یکی از شماره گذاری ها رو تعیین کنید تا شماه گذاری تمام صفحات در همون نقطه انجام بگیره.

 5. با عرض سلام و خسته نباشید . میخواستم ببینم اگه بخوام تو فایل پاور پوینتم روی تمام عکسها و صفحات لوگوی شرکت رو بصورت ترام بزارم امکانپذیره؟

  • لوگوی شرکت رو بصورت خودکار در تمامی صفحات توسط نمای اسلاید مستر میتونید درج کنید. اما افکت ترام (تصویر نقطه نقطه شده-به معنای چاپی) در ورد گنجونده نشده. برای این کار باید از نرم افزارهای دیگه برای تبدیل لوگوتون به ترام استفاده کنید.

 6. سلام
  میخوام شماره گذاری اسلاید ها به این صورت باشه ۱ of 20 باید چکار کنم؟

  • سلام. در فوتر سندتون دبل کلیک کنید. به بخسش شماره گذاری مراجعه کنید و مکان نمای ماوس رو بر روی گزینه Current Posatin قرار بدید. با باز شدن کادر زیر مجموعه ها به پایین کادر مراجعه کنید و فرمتی که مد نظرتونه رو انتخاب کنید.

 7. سلام چه طور میشه روی یک متن خاص یک نوع اسلاید اجرا کرد؟/////؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. باسلام من میخواستم یک سایت بسازم لطفا اگر پی دی اف اموزشی یا هرچیز به درد به خوری دارید برایم ایمیل کنید من هیچی نمیدانم و میخواهم ار صفر شروع کنم.

 9. سلام
  چگونه میشه یک عکس را از تمام اسلایدها حذف کرد

 10. سلام
  من یک سوال دارم،چطوری میشه اسلاید مستری که قبلا تنظیم شده رو تغییر داد؟

 11. خیلیییی عالیه خسته نباشید میگم و ممنون

 12. سلام خسته نباشید آقای مقدم
  ببخشید یه مشکل دارم وقتی توی پاورم متنم فارسی هستش و میخوام یه کلمه انگلیسی وارد کنم ترتیب کلمه های فارسی و جمله بندی هام بهم میریزه.
  لطفاً راهنمایی کنید.

  • سلام. در سربرگ Home و کادر گروه Paragraph حالت راست چین و یا وسط چین (برحسب نیاز) رو برای متن انتخاب کنید و گزینه پاراگراف بندی رو بر روی حالت راست به چپ قرار دهید.

 13. با سلام و احترام
  بنده یک مشکلی در درج نامبرینگ لیست فارسی پیدا کردم خیلی تلاش کردم نتوانستم حل ش کنم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید:
  در انتخاب لیست عددی بصورت فارسی وقتی شماره گذاری از ۹ به بالا می رسد به جای عد ۱۰ عدد ۰۱ درج می شود و همین طور به جای ۱۲ عدد ۲۱ و بجای ۱۳عدد ۳۱ و الی آخر هر کاری کردم نتوانستم لازم به یاد آوری که فقط این مشکل در فونت فارسی وجود دارد
  بسیار ممنونم

 14. اگر بخواهیم عدد کل هم باشد مثلا بصورت ۱/۱۰ و ۲/۱۰ (که می شود ۱ از ۱۰) نمایش داده شود چه کار کنیم

 15. برای اینکه روی اسلاید هامون هر چیزی روی یکی یکی و با ثانیه روی صفحه نمایش اجرا کنیم باید چکار کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*