اخبار سایت
در بین تمامی مردم تنها عقل است که عادلانه تقسیم شده، زیرا همه فکر می کنند به اندازه کافی عاقلند - رنه دکارت
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد

آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد

شاید در بسیاری از موارد برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از تدوین یک سند ورد و تایپ متن آن بخواهید که در متن یک کلمه و یا عبارت مورد نظر را جستجو کنید و در صورت نیاز در برخی از مکان ها آن را با کلمه جدید جایگزین کرده و یا مایل باشید تا کلمه اولیه بدون تغییر باقی بماند. شاید برای جایگزین کردن این کلمات احساس کنید که باید متن را کلمه به کلمه خوانده و یا در آن جستجو انجام دهید تا کلمه مورد نظر را بیابید و با تایپ کلمه جدید آن را جایگزین کنید. این کار بسیار وقت گیر و کسل کننده است!!! نرم افزار ورد پیشنهاد دیگری برای شما دارد و ما هم در این آموزش قصد داریم تا به همراه شما عزیزان به بررسی چگونگی پیداکردن کلمه دلخواه در یک سند ورد و جایگزین کردن آن با کلمه و یا عبارت دلخواه جدید بپردازیم. البته شایان به ذکر است در صورتی که این آموزش را بخوانید و به آن عمل نمایید، دیگر نیاز به خواندن تمامی متن سند و جایگزین کردن یکی یکی کلمات را نداشته و در کمترین هزینه زمانی میتوانید این کار را انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

نکته: این آموزش در ورد 2013 عکسبرداری و توضیح داده شده است. در صورتی که گزینه ها و مسیر ها در ورد 2013 نسبت به وردهایی با ورژن پایین تر مانند 2007 (که در ایران بسیار پر کاربرد میباشد) تغییر داشته باشد، سعی خواهد شد مسیر ها و گزینه ها بصورت جداگانه توضیح داده شوند.

ابتدا سند ورد خود که قبلا آن را تدوین کرده و اکنون نیاز به ویرایش یک کلمه و یا عبارت خاصی در آن را دارید را باز کنید.

سپس از سربرگ HOME به کادر گروه Editing مراجعه نموده و گزینه Replace را انتخاب کنید.

آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد-1

حال کادری به مانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد. در ابتدا چون شما گزینه Replace را انتخاب نموده اید گزینه های آن در کادر نمایش داده خواهد شد. ما به این گزینه ها نیاز خواهیم داشت.

آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد-2

1) در فیلد اول که با نام Find what مشخص شده است، کلمه و یا عبارتی که قصد دارید به برنامه ورد معرفی کنید تا آن را پیدا کند را تایپ کنید. مثلا در این آموزش ما به دنبال کلمه (فارسی) خواهیم گشت.

2) در فیلد دوم که با نام Replace Whit مشخص شده است کلمه و یا عبارت جایگزین را تایپ نمایید. بطور مثال ما در این آموزش قصد جایگزین کردن کلمه (پارسی) با کلمه فارسی را داریم.

آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد-3

حال باید با کاربرد دکمه هایی که در زیر این کادر قرار دارند آشنا شویم تا بتوانیم به کمک آنها به یافتن و جایگزینی کلماتی که در بالا انتخاب کرده ایم بپردازیم.

3) دکمه Cancel: انتخاب و کلیک برروی این گزینه به معنی انصراف از ادامه یافتن و جایگزینی کلمات شده و پنجره مربوطه را خواهد بست.

4) دکمه Find Next: با انتخاب و کلیک بر روی این گزینه، پس از وارد کردن کلمه مورد جستجو و جایگزین شونده میتوانید به پیداکردن یک یک کلمه مورد جستجو بپردازید. با هر بار کلیک بر روی این دکمه مکان بعدی کلمه مورد جستجو توسط هایلایت کردن کلمه در متن نمایش داده خواهد شد.

4آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد-4

5) دکمه Replace ALL: انتخاب و کلیک بر روی این دکمه باعث میگردد تا کلمه وارد شده در فیلد Find what (کلمه مورد جستجو قرار گرفته شده) یک به یک در تمامی متن سند ورد پیدا شده و برنامه ورد بصورت خود کار تمامی آنها را با عبارت و یا کلمه جایگزین، جایگزین نماید.

نکته: از این گزینه بیشتر در مواردی استفاده میگردد که از حذف یک کلمه و جایگزینی آن با کلمه جدید در تمامی متن سند اطمینان کافی داشته باشید.

6) دکمه Replace: این دکمه مکمل دکمه Find Next میباشد. با فشردن این دکمه کلمه دلخواه جایگزین کلمه مورد جستجو خواهد شد.

پس برای جایگزینی کلمه جدید بدین صورت عمل نمایید:

ابتدا کلمه مورد جستجو در متن را در کادر Find What وارد کنید. سپس به کادر Replace With رفته و کلمه جایگزین را تایپ کنید. حالا کافیست پس از یک با کلیک بر روی دکمه Next اولین مکان کلمه مورد جستجو را بیابید (که کلمه هایلایت خواهد شد). سپس اگر قصد جایگزینی با کلمه جدید در این مکان رادارید بر روی دکمه Replace کلیک کنید. با یکبار کلیک بر روی این دکمه و جایگزینی اولین کلمه، ورد بصورت خودکار مکان بعدی کلمه مورد جستجو را هایلایت میکند. بازهم اگر قصد جایگزینی با کلمه جدید را دارید بر روی دکمه Replace کلیک کنید. بازهم بصورت خودکار برنامه ورد سومین مکان کلمه مورد جستجو را هایلایت خواهد کرد. بطور مثال فرض کنید شما قصد جایگزینی کلمه در این مکان را ندارید. با فشردن و کلیک بر روی دکمه Find Next مکان بعدی کلمه مورد جستجو برای شما هایلایت خواهد شد. بدین صورت ادامه عملیات جایگزینی کلمه و یا عبارت دلخواه خود در تمامی سند را انجام دهید. پس از مرور تمامی سند و با پیدا نشدن مکان جدید از کلمه مورد جستجو برنامه ورد پیغام زیر را نمایش خواهد داد.

آموزش پیدا کردن و جایگزینی کلمه ها و عبارات در ورد-5

حال کافیست دکمه Ok در این پنجره کلیک کنید و پنجره جستجو و جایگزینی را بسته و سند ورد خود را ذخیره نمایید.

امیدوارم این آموزش توانسته باشد نیاز شما به جایگزین کردن کلمات در برنامه کار بردی مایکروسافت آفیس ورد را برآورده ساخته باشد. تا آموزشی دیگر از وب سایت Digital-Art.ir بدرود و پیروز باشید.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۱۴ دیدگاه

 1. بنام خدا
  با سلام و تشکر از زحمات شما
  لطفا بفرمایید در برنامه ایلوستریتور و ایندیزاین چگونه می توانم فونت فارسی وارد کنم و اینکه پس از وارد کردن آنها حروف بصورت جداگانه تایپ نشوند.
  با سپاس

  • سلام. باید شما از نسخه های Middle East این نرم افزارها استفاده کنید. در غیر اینصورت باید از نرم افزار Leo moon کمک بگیرید.

 2. سلام ممنونم عالی بود

 3. عااااااااشقتم
  خیلی باحاااالی
  از یه مخمصه نجااااااااتم دادی
  هوراااااااااااااااا
  هرچی از خدا میخوای بهت بده

 4. سلام تو رو خدا اگه میتونی تا ظهر جاب منو بده اگه میشه یه ایمیلمم بفرستید
  یک فایل ورد رو جایگزین فایل وردی کردم که اینهمه تایپش کرده بودم اعصابم به هم ریخته اینهمه وقت گذاشته بودم راهی هست فایل قبلیم برگرده با اطلاعات قبلی
  مرسی منتظرم زود ج بدی ها

 5. سیداحمدصالحی امیری

  متن تایپ شده بنده دارای رفرنس های زیادی است ولی عددها در انتهای جمله به حالت (superscript) نیست بلکه با خود متن هم اندازه است و در کنار جمله قرار گرفته نه بالای آن ، خواستم از طریق (replace) یکباره همه اعداد را به حالت (superscript) در آورم ، دوستان کمک کنند.
  مثال :
  ألا یا أیها السّاقی! أدر کأساً وناوِلها! که عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل‌ها(۱)
  ******
  ای نام تو بهترین سرآغاز بی‌نام تو نامه کی کنم باز(۲)
  —————–
  ۱- غزلیات حافظ
  ۲- لیلی و مجنون نظامی گنجوی

 6. با سلام و خسته نباشید
  اگر بخواهسم مثلاکلمه پارسی با سایز۱۴ را جایگزین کلمه با سایز ۱۲ بکنیم ایا روشی وجود دارد؟
  بقیه متن همون سایز ۱۴ باشند فقط کلمه مورد نظر رو تغییر سایز دهیم؟
  با تشکر

 7. باسلام
  علامت لنگر (¬) در ورد ( می¬کنند) را چگونه میشود برداشت، در سایت یک نمونه دیدم که نوشته بود:

  ۰ امتیاز

  ۱- روی منوی فایل کلیک کنید
  ۲- گزینه‌ی Options رو انتخاب کنید
  ۳- از قسمت Display تیک گزینه‌ی Object anchors رو بردارید
  اما باز هم برداشته نشد، لطف کنید راهنمایی کنید

 8. سلام و خستە نباشید
  ببخشید من با یە زبان دیگە جز فارسی تایپ میکنم و الان تو این مورد بە مشکل برخوردم و متاسفانە نسخە نرم افزار تنها تو زبان فارسی جواب میدە. اگە میشە منو راهنمایی کنید ببینم راهکاری هست یا نە. ممنون میشم
  اینم یە نمونە(-ڵ- رو میخوام تبدیل بە -ل- کنم) البتە توی کلمە

 9. ممنون از اطلاعات خوبتون

 10. ممنون بسیار عالی

 11. ممنون از اطلاعات مفیدتون

 12. سلام
  ببخشید یه سوال داشتم ممنون میشم اگه پاسخ بدید.
  چگونه فقط محتویات یک صفحه را از میان صفحات دیگر جستجو کنیم؟ یعنی یک سند چندین صفحه ای دارم ولی میخوام گزینه سرچ محتویات یک صفحه رو جستجو کنه نه تمام صفحات رو میشه راهنمایی کنید برای این کار چه باید کرد؟
  با تشکر

 13. سلام خسته نباشید ببخشید از طریق ویندوز اکسپلور قسمت جستجو کلمه بنویسم که درون فایل ورد را شناسایی و پیدا کند دنبال این خواستم آموزش دهید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*