اخبار سایت
چون عاشقی آمد، سزاوار نباشد این گفتار که : خدا در قلب من است، شایسته تر آن که گفته آید : من در قلب خداوندم - جبران خلیل جبران
خانه / نرم افزارهاي كاربردي / Microsoft Office / آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت

درود بر شما دوست عزیزی که هم اکنون به ما پیوستید. امروز در خدمت شما همراهان گرامی هستم با آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت و امیدوارم از این آموزش نهایت استفاده را در ساخت ارایه های پاورپوینت خود ببرید.

با ما همراه باشید.

مقدمه :

ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت یکی از ویژگی های بسیار مفید و سودمند در ایجاد ارایه های پاورپوینت میباشد که برای اولین بار این ویژگی در پاورپونت 2007 گنجانده شده است. این امکان جدید که در اختیار شما قرار گرفته طی چند مرحله ساده شکل خواهد گرفت اما شما را در امر صرفه جویی در زمان، تفهیم بهتر مطالب عنوان شده در ارایه و درک بهنر مطالب برای مخاطبان شما یاری خواهد کرد. در این آموزش به همراه شما به ساخت یک آلبوم عکس در پاور پوینت خواهیم پرداخت.

نکته : این آموزش در پاورپوینت 2007، 2010 و 2013 قابل اجرا میباشد.

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت

در ابتدا برنامه پاورپوینت را باز کنید و از سربرگ Insert به کادر گروه Illustrations رجوع کنید و از این کادر گروه بر فلش کوچک پایینی گزینه Photo Album کلیک کنید.

آموزش گام به گام پاورپوینت-6-14

با کلیک بر روی این گزینه دو گزینه بصورت زیر مجموعه ای در اختیار شما قرار میگیرد. این دو گزینه عبارتند از :

آموزش گام به گام پاورپوینت-6-15

1. New Photo Album : با انتخاب این گزینه قادر خواهید بود تا آلبوم عکس جدیدی ایجاد نمایید.

2. Edit Photo Album : با استفاده از این گزینه که در پنجره Photo Album قرار دارد میتوانید آلبوم عکس وارد شده به ارایه را ویرایش نمایید.

 • – New Photo Album

پس از انتخاب این گزینه ، پنجره ای جدید با نام Photo Album باز خواهد شد.

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت - 1

در ابتدا به بررسی و معرفی گزینه ها و دکمه های موجود در پنجره Photo Album میپردازیم

برخی از دکمه ها و گزینه های موجود در کادر  Album Content  بدین صورت میباشند :

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت - 2

1. …File/Disk : با کلیک بر روی دکمه File/Disk برنامه پاورپوینت پنجره جستجو در فایل های ذخیره شده در کامپیوتر شما را باز خواهد کرد. از این پنجره عکس های ذخیره شده متناسب با نیاز خود را انتخاب نموده و کلیک بر روی دکمه Create آنها را به ارایه خود اضافه نمایید.

نکته : پس از باز شدن پنجره جستجو در فایل های ذخیره شده در کامپیوتر شما و یافتن تصاویر مورد نظر با فشردن کلید Shift و کلیک همزمان بر روی عکس های مناسب، میتوانید عکس های دلخواه را انتخاب و با تایید نهایی وارد ارایه نمایید.

2. Picture in Album : در این کادر نام تصاویر و عکس هایی که به آلبوم عکس اضافه خواهید کرد (انتخاب شده) نمایش داده خواهد شد. اعداد نوشته شده در این کادر نشان دهنده اسلایدی است که تصویر در آن قرار گرفته است. مثلا در تصویر بالا دو عکس در هر اسلاید قرار گرفته اند.

3. Preview : در این کادر پیش نمایشی از تصویری که در کادر Picture in Album بر روی آن کلیک میکنید را نمایش میدهد.

4. New Text Box : جعبه متن جدیدی در اسلاید جدید در ارایه ایجاد خواهد کرد و بطور پیش فرض این جعبه متن پس از اسلاید انتخاب شده از ارایه ایجاد خواهد شد.

5. Captions blew All Pictures : با تیک دار کردن باکس این گزینه نام عکس ها و تصاویر وارد شده به اسلاید در زیر آنها درج خواهد شد.

نکته بسیار مهم : در حالتی که شما گزینه تمام صفحه (Fit to Screen) را برای حالت نمایش تصاویر (Picture Layout) انتخاب کرده باشید، این گزینه در حالت عدم دسترس قرار خواهد گرفت و نمیتوانید این گزینه را انتخاب نمایید.

6. All Picture Black & White : با تیک دار نمودن گزینه All Picture Black & White تمامی عکس های موجود در آلبوم بصورت سیاه و سفید تغییر رنگ خواهند داد.

7. این دو دکمه که دارای فلش به سمت بالا وپاییین هستند، برای بالا و پایین رفتن و انتخاب عکس های موجود در آلبوم بدون پیش نمایش کاربرد دارند.

8. Remove : با کلیک بر روی این دکمه میتوانید عکس انتخاب شده را از آلبوم حذف نمایید.

9. این دو دکمه برای چرخاندن تصویر(های) انتخاب شده در جهت دلخواه استفاده میگردند.

10. این دو دکمه برای تنظیم (کم و زیاد کردن) رنگ تصویر انتخاب شده میباشند.

11. این دو دکمه برای تنظیم نور عکس(های) انتخاب شده میباشند.

حال به گزینه ها و دکمه های موجود در کادر Album Layout میپردازیم.

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت - 3

1. Picture Layout : این گزینه خروجی تصاویر را روی اسلاید تغییر خواهد داد. با کلیک بر روی فلش کوچک کادر کنار این گزینه، کادر زیر مجموعه های آن باز خواهد شد که شامل شش گزینه میباشد. این گزینه ها و کارایی آنها بصورت زیر هستند :

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت - 4

 • Fit to Slide : این حالت خروجی در حالت پیش فرض فعال میباشد و هر کدام ار تصاویر و عکس ها را جداگانه و در حالت تمام اسلاید ، به اسلاید وارد خواهد کرد.
 • 1Picture : با انتخاب این گزینه در هر اسلاید تنها یک تصویر قرار خواهد گرفت.
 • 2pcture : در هراسلاید دو تصویر قرار خواهد گرفت.
 • 4Picture : با انتخاب این گزینه در هر اسلاید چهار عکس (تصویر) قرار میگیرد.
 • 1Picture With Title : این گزینه امکان قرار گیری یک تصویر در هر اسلاید و نوشته ای دلخواه را در زیر آن در اختیار شما قرار خواهد داد.
 • 2Picture With Title : انتخاب این گزینه امکان قرار گیری دو تصویر در هر اسلاید و نوشته ای دلخواه را در زیر هرکدام از آنان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

2. Frame Shape : با کلیک بر روی فلش کوچک کناری این گزینه کادر زیر مجموعه های آن باز خواهد شد که حاوی گزینه های زیر مجموعه میباشد. این گزینه ها و کارکرد آنها عبارتند از :

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت - 5

 • Rectangle : این گزینه در حالت پیش فرض فعال میباشد و تصاویر را بصورت عادی در اسلاید قرار خواهد داد.
 • Rounded Rectangle : انتخاب این گزینه باعث گرد شدن گوشه های تمام تصویرهای وارد شده به اسلایدها خواهد شد.
 • Simple Frame ,White : این گزینه فریمی سفید رنگ (قابی سفید) در اطراف هرکدام ار تصاویر موجود ایجاد خواهد کرد.
 • Simple Frame , Black : این گزینه فریمی سیاه رنگ (قابی سیاه) در اطراف هرکدام ار تصاویر موجود ایجاد خواهد کرد.
 • Compound Frame , Black : فریمی ترکیبی در اطراف تصاویر ایجاد خواهد کرد. ابتدا خطی سفید به دور تصاویر ایجاد خواهد شد و اطراف این خط ها را فریمی سیاه فرا خواهد گرفت.
 • Center Shadow Rectangle : این گزینه تصاویر موجود در اسلاید های ارایه را در حالت نرمال و بدون تغییر نشان داده و در اطراف آنها سایه ای ملایم ایجاد خواهد کرد.
 • Soft edge Rectangle : این گزینه اطراف تصاویر را به حالت محو شده تغییر خواهد داد.

نکته بسیار مهم : در حالتی که شما گزینه تمام صفحه (Fit to Screen) را برای حالت نمایش تصاویر (Picture Layout) انتخاب کرده باشید، این گزینه در حالت عدم دسترس قرار خواهد گرفت و نمیتوانید این گزینه را انتخاب نمایید.

3. Theme : با کلیک بر روی دکمه …Browse که در روبروی این گزینه قرار دارد، پنجره Choose Theme که پنجره ای برای جستجو در فایل های ذخیره شده کامپیوتر شما میباشد باز خواهد شد. میتوانید از این پنجره بر روی تم مورد نظر کلیک و با تایید نهایی (کلیک بر روی دکمه Open و یا دبل کلیک بر روی تم انتخاب شده) آن را بر روی اسلاید ها اعمال نمایید.

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت - 6

4. Create : با کلیک بر روی این دکمه آلبوم شما با تصاویر و تنظیمات انتخاب شده ساخته خواهد شد.

 • -Edit Photo Album

با استفاده از این گزینه که در پنجره Photo Album قرار دارد میتوانید آلبوم عکس وارد شده به ارایه را ویرایش نمایید.

با انتخاب این گزینه پنجره ای ویرایشی با نام Edit Photo Album باز میشود که گزینه های موجود در آن دقیقا مانند پنجره باز شده برای ساخت آلبوم جدید میباشد که در بالا گزینه های موجود در آن توضیح داده شده است. در نهایت پس از ویرایش آلبوم موجود بر روی دکمه Update کلیک کنید تا ویرایش های صورت گرفته بر روی آلبوم عکس اعمال گردد.

امیدوارم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید. تا آموزشی دیگر از آموزش های اختصاصی پاورپوینت که باز هم در خدمت شما دوستان عزیز خواهم بود، بدرود.

درباره عليرضا مقدم

امیدوارم از آموزش هایی که اینجانب به عنوان یکی از آموزش دهندگان گروه آموزشی هنردیجیتال برای شما دوستان عزیز منتشر کرده ام بهره لازم را ببرید. با تشکر، علیرضا مقدم

۳۸ دیدگاه

 1. سلام می شه بگید چطوری می تونم روی هر عکسم یک دونه صدا بزارم

 2. با سلام لطفا هایپر لینک را توضیح دهید

 3. خیلی ممنون از آموزش خوب و مفیدتون

 4. سلام ببخشید چگونه میشه دریک پاور دوفتو آلبوم ایجاد کرد

 5. مسعود پوستفروشان

  سلام میشه آلبوم عکس رو در یک اسلاید گذاشت؟

 6. دست شما درد نکنه .
  دست شما درد نکنه .
  دست شما درد نکنه .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*